Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

Pacient s BPPV si nejčastěji stěžuje na rotační závratě při přetáčení v posteli, při předklonu, záklonu, vstávání či uléhání, nebo při jiné změně polohy hlavy. Obtíže se mohou objevit s latencí (prodlevou mezi podnětem a zjevným projevem) až několika sekund a když pacient vytrvá ve vyvolávající poloze, tak během 60 sekund odezní. 

Většina pacientů si všimne, že se obtíže dostavují pouze na jednom boku, který odpovídá postiženému labyrintu a poloze na tomto boku se aktivně vyhýbá. Podobně jako u ostatních periferních závratí jsou závratě doprovázeny nauseou (pocitem nevolnosti a nutkáním ke zvracení), která ale v případě BPPV málokdy vyústí až ve zvracení.

Vedle uvedených obtíží při změně polohy si pacient může stěžovat na velice lehký rotační pocit „jako na kolotoči“, který je důsledkem otolitové dysfunkce. Jedná se o reakci náklonu prostoru zahrnující: náklon hlavy; šikmou deviaci očních bulbů, tedy odchýlení oční osy a torze (zkroucení) očí. Nicméně BPPV není samo o sobě nikdy příčinou větší poruchy rovnováhy ani žádných dalších neurologických příznaků.

Vznik BPPV

Rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu se skládá ze 3 polokruhových kanálků a 2 otolitových váčků. Polokruhové kanálky jsou vyplněné tekutinou – endolymfou, jejiž tlak se při rotačním zrychlení v rovině kanálku přenáší na vláskové buňky. Podráždění těchto buněk zprostředkuje vnímání rotačního zrychlení. Otolitové váčky slouží k vnímání lineárního zrychlení a k registraci polohy hlavy v prostoru. Vláskové buňky otolitových váčků jsou obklopené gelovitou membránou, na kterou jsou přichyceny miniaturní krystalky uhličitanu vápenatého – otokonie. Tyto krystalky vlastní vahou dráždí vláskové buňky, které tak zprostředkovávají informaci o poloze hlavy v prostoru či o lineárním zrychlení.

Při benigním paroxysmálním polohovém vertigu se otokonie uvolněné z membrány otolitových váčků dostanou do endolymfy některého z polokruhových kanálků (vzhledem k anatomickým poměrům nejčastěji do kanálku zadního). Zde při rychlých pohybech hlavy způsobují pohyb endolymfy i po dokončení pohybu hlavy a následné dráždění vláskových buněk je vnímáno jako rotační vertigo/závrať.

Diagnostika

Kromě správně odebrané anamnézy (vznik při typických změnách polohy) a normálního standardního neurologického vyšetření je pro diagnózu BPPV klíčová přítomnost charakteristického nystagmu v Dix-Hallpikově testu.

Terapie BPPV

V terapii BPPV je jedinou účinnou metodou léčby provedení repozičního manévru s cílem přemístit otokonie zpátky do utrikulu (součásti vnitřního ucha a rovnovážného ústrojí), kde již dál nedráždí. V léčbě BPPV zadního kanálku je nejčastěji využíván Epleyho manévr a pro horizontální kanálek se používá BBQ manévr. Jemu rovnocenný a jednodušší na provedení je manévr Sémontův. Manévr provádíme nejčastěji 1x až 3x během sezení, podle aktuální potřeby a stavu pacienta po předchozí přesné diagnostice fyzioterapeutem polohovými testy.

V průběhu 24 hodin po manévru pacienti mohou pociťovat velkou únavu až přechodné zhoršení svého stavu, proto doporučujeme klidový režim, vyvarovat se námaze, létání a dlouhé jízdě v autě. Úlevu pacient začne pociťovat zpravidla až druhý den. Někdy již po provedení 1 manévru dosáhneme úplné úpravy obtíží, často je však nutné manévr v průběhu dalších dnů několikrát opakovat. Když se pacient po provedení léčebného manévru vrátí do sedu, pociťuje většinou instabilitu, nejčastěji s tahem dozadu. Tyto příznaky jsou pravděpodobně důsledkem podráždění otolitů a do 30 minut vždy odezní.

Po diagnostice BPPV rozlišujeme 2 druhy s pohledu umístění krystalů (otokonie). Prvním je volně pohybující otokonie a druhým jsou přisedlé (přilepené) otokonie, podle toho také můžeme očekávat pocit úlevy od obtíží, kdy záleží na tom, jak se podaří otokonie rozpohybovat.

Autor: Mgr. Barbora Mátlová, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů pod lebkou

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Pro zobrazení klikněte na

Zásuvka vsedě

Články, které by vás mohly zajímat

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Trápí Vás bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře? Na vině může být čelistní kloub.

Závrať při záklonu hlavy – syndrom vertebrální arterie

Trápí Vás závrať při záklonu hlavy? Na vině může být porucha mozkového prokrvení. Více v tomto článku.

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.

Cervikokraniální syndrom

Trápí Vás bolest za krkem, která postupuje do hlavy až k čelu? Možná máte CC syndrom. Informace i metody léčby v tomto článku

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Poruchy rovnováhy a závratě

Dobrý den,zkoušela jsem si test na centrální a periferní závrať. Při testu jsem se otočila méně než o 45st. Znamená to tedy poruchu v uchu? Pociťuji krátce trvající závratě někdy i několikrát denně (některý den skoro vůbec), řekla…

Bolesti hlavy spojené se závratěmi a obtížemi při dýchání

Dobrý den,mám takový dotaz, přijde mi, že bych mohla mít poruchu žvýkacího traktu, mám všechny příznaky a v noci skřípu zuby, mám ale taky jiné příznaky. Jsem unavená, každý den mě bolí hlava, mám závratě, zadýchám se teď dokonce…

Závrať od krční páteře?

Dobrý deň,rada by som sa na Vás obrátila ohľadom dotazu na BPPV. Chcem sa teda spýtať, ak môžem, či závrat (jedná sa práve o dosť silný závrat v leže, s nepríjemným pocitom v žaludku až rozbúšením srdca) môže mať príčinu od n…