Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Co trápí jogíny

Jóga má bezesporu celou řadu blahodárných účinků na naše tělo i mysl, které jsou, zejména v poslední době, neustále omílány a zdůrazňovány. Například v USA je jóga v současné době jednou z nejvyužívanějších alternativních terapií bolestivých stavů, kardiovaskulárních onemocnění, muskuloskeletálních či psychických obtíží a dalších stavů. Využívá se při redukci hmotnosti či jako cvičení v těhotenství. O čem se už tolik nemluví, jsou možná rizika, která s sebou jógová cvičení přináší. Přestože jsou vážnější úrazy a zranění v józe spíše ojedinělé, nelze je od ní zcela oddělit.

Jóga v dnešním moderním pojetí zahrnuje mnoho druhů tělesných i duševních cvičení, z nichž většina nemá s tradiční jógou mnoho společného. Obecně bychom mohli jako jógu označit jakoukoliv aktivitu, která je vědomá a plně jí věnujeme pozornost.

Nejčastější zranění v józe

Jóga jako taková a tedy i většina jógových ásan vznikala na území Indie. Mnozí Indové denně trávili či stále tráví v součtu až několik hodin ve zkříženém sedu či ve dřepu a tyto polohy jsou pro mnohé z nich zcela běžné už od útlého věku. Jejich pohybový aparát, zejména pak kyčelní klouby, mají tedy trochu jinou stavbu, než je typické pro většinu lidí na západě, sedících denně na židlích.

Jógová zranění pak vznikají nejčastěji ve snaze „natlačit“ své tělo do pozic, které často přesahují naše fyzické možnosti. Neopomenutelnými faktory vzniku těchto zranění jsou pak špatná technika, předchozí zranění, používání nadměrného úsilí během praxe nebo nedostatečné či nesprávné vedení lektora.

Nejčastěji bývá postižena krční a bederní páteř, ramenní pletence, zápěstí a kolenní klouby. Lokalizace zranění téměř vždy koreluje se zaměřením jednotlivé ásany.

Například k poranění krční páteře vede nejčastěji praktikování širšásany (stoj na hlavě) či svíčky. K poranění bederní páteře dochází nejčastěji při předklonech a rotacích a v záklonových pozicích. Úrazy horních končetin bývají spojeny s pozicí psa hlavou dolů a variantami prkna, včetně čaturangy dandásany. Zranění v oblasti kolenních kloubů vzniká nejčastěji v pozicích bojovníka I a II, v pozici hrdiny, holubího krále či v lotosovém sedu.

Jak vám jóga změní život? 8 důvodů, proč s jógou začít | AktinNejčastěji postiženými strukturami jsou šlachy, menisky, kloubní labra (chrupavčité lemy rozšiřující kloubní jamku) a meziobratlové ploténky, zejména v bederní oblasti. Existují však i děsivější případy, kdy došlo následkem praktikování jógových ásan k mozkové příhodě, umrtvení nervů nebo propíchnutí plíce.

Byly zaznamenány případy, kdy příliš dlouhým setrvávávním ve vádžrásaně (diamantovém sedu) či pasčimóttánásaně (kleště) došlo následkem poškození sedacího nervu až k umrtvení dolních končetin.

Jsou známy také velmi ojedinělé případy, kdy praktikování určitých jógových pozic způsobilo poškození mozku. Jednalo se zejména o rychlé pohyby krku, prudké trhnutí hlavy a pozice, které ohrožovaly přívod krve do mozku, jako je extrémní ohýbání či rotace. Konkrétně byly uváděny pozice jako je stoj na hlavě, svíčka, kobra či most. Rizikovým faktorem je stáří, ve kterém se snižuje elasticita cév nebo tvoří osteofyty (kostní výrůstky) na páteři.

Studie

Stoj na hlavě snadno zvládnete i sami doma! Víme, jak na to!Ve vztahu k této problematice našli američtí lékaři 5 rizikových pozic. Patří mezi ně stoj na hlavě, svíčka, úklon stranou, trojúhelník a pluh. Jako riziková pro pohybový aparát se však ukázala také utthita padangusthásana. V několika případech způsobilo praktikování této pozice poranění v oblasti hamstringů.

Jen v roce 2000 bylo v USA registrováno přibližně 13 případů poranění, jejichž příčinou byla jóga, v roce 2001 se jednalo již o 20 případů, a v roce 2002 potřebovalo pohotovostní ošetření již 46 jogínů. Lze jen odhadovat, kolik dalších zraněných se léčilo doma a nevyhledalo lékaře.

Obecně platí, že některé jógové styly jsou rizikovější než jiné. V současné době se čím dál větší oblibě těší poměrně fyzicky náročná forma jógy, tzv. aštanga vinjása. Tento styl s sebou nese poměrně vysoké riziko poškození pohybového aparátu. Mikkonem et al. (2008) ve své studii uvádějí, že až 62 % ze 110 dotázaných utrpělo při praktikování aštanga vinjásy alespoň jedno zranění trvající déle než měsíc. Jedná se o 1,45 zranění na 1000 hodin praxe. Nejčastější se jedná o zranění dolních končetin, zejména pak v oblasti hamstringů a kolenních kloubů, a bolesti bederní páteře.

Zvýšené opatrnosti je třeba dbát také při praktikování hot jógy či bikram jógy. Je třeba pamatovat, že tento styl jógy rozhodně není pro každého. Může pří něm docházet až k přehnanému roztažení svalů, poškození a potrhání vazů a povolení šlach, které způsobí přílišné uvolnění kloubů. Je tedy zvláště riziková pro hypermobilní jednice.

Nebezpečné mohou být i některé dechové techniky, nejsou-li prováděny správně. Přestože pranajáma má ve většině případů velmi příznivé účinky, existuje také případ, kdy dechová technika kapalabháti (dech zářící lebky) způsobila pneumotorax.

Jak cvičit bezpečně

Jógová cvičení bychom měli vždy provádět soustředěně, věnovat jim plnou pozornost, uvědomovat si své tělo a naslouchat mu. Měli bychom se vyvarovat nekontrolovaných prudkých pohybů a nepřekračovat hranice odporu. V takovém případě nám bude jóga přinášet potěšení i užitek. Hlavní je nechat své ego mimo jógovou podložku, protože jóga může léčit, ale i ublížit!

Možnosti řešení problémů s pohybovým aparátem

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; BROAD, William J. Jóga: fakta a mýty. Praha: Ikar, 2013. ISBN 978-80-249-2315-4;
FISHMAN, Loren, Ellen SALTONSTALL and Susan GENIS. Understanding and Preventing Yoga Injuries. International Journal of Yoga Therapy. 2009, 19(1), p. 47–53; 
LE CORROLLER, Thomas, Alexandra T. VERTINSKY, Rikin HARGUNANI and Khalid;
KHASHOGGI. Musculoskeletal Injuries Related to Yoga: Imaging Observations. American Journal of Roentgenology. 2012, 199(2), p. 413–418;
MIKKONEN, Jani, Palle PEDERSEN and Peter William MCCARTHY. A Survey of Musculoskeletal Injury among Ashtanga Vinyasa Yoga Practitioners. International Journal of Yoga Therapy: 2008, 18(1), p. 59–64;
RUSSELL, Kelly, Shantel GUSHUE, Sarah RICHMOND and Steven MCFAULL. Epidemiology of yoga-related injuries in Canada from 1991 to 2010: a case series study. International Journal of Injury Control and Safety Promotion. 2015, 23(3), p. 284–290.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany stehen vleže na břiše

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Články, které by vás mohly zajímat

Běh a zdravotní problémy po závodu

Běháte rádi? V tomto článku se dozvíte na co si dát pozor, aby vám běh nepřinesl více škody než užitku.

Co trápí rugbysty aneb nejčastější úrazy v rugby

Mezi nejčastější zranění v tomto sportu patří natažené svaly, odřeniny, pohmožděniny. Více v našem článku.

Co trápí vodáky

Jste nadšenými vodáky? V tomto článku si povíme, jaké zásady dodržovat, aby i Vaše tělo bylo příznivcem tohoto pohybu.

Kombinovaná terapie rázovou vlnou v léčbě sportovních zranění

Více o tom, jak se nám pomocí terapie rázovou vlnou podařilo dosáhnout velmi rychlého výsledku u různých skupin atletů.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bursitida Achillovy šlachy

Dobrý den,v říjnu 2011 mě začala trápit levá Achillova šlacha. Nejprve bych chtěl zmínit, že aktivně hraji florball a běhám každý třetí den 5-7 km. Můj problém začal malou bolestí v oblasti Achillovy šlachy. Nejdříve jsem na týden…

Bolest a píchání v oblasti úponu Achillovy šlachy

Dobrý den,jsem amatérský běžec a již delší dobu trpím bolestmi/pícháním v oblasti úponu achillovky. Ze začátku to bylo jen občas, zejména při přitažení špičky, není je to i při běžné chůzi a můj stav se zhoršuje a začal se projevo…

Ruptura stehenního svalu

Dobrý den,dne 8.10.2016 při běhu na nerovném terénu jsem si způsobila rupturu zadního stehenního svalu. Nejprve asi 2 dny jsem nepřitáhla lýtko k zadečku, to teď již zcela bez problémů zvládám. Nemohu ale nosit podpadky, chodit ry…