Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Exteroceptivní facilitace

Bc. Clara-Maria Helena Lewitová, významná česká fyzioterapeutka, dlouhodobě žijící v Rakousku, jedna z tří dcer profesora MUDr. Karla Lewita, přednáší na mnohých místech ČR, školí studenty, fyzioterapeuty i lékaře. Během své mnohaleté praxe vytvořila vlastní přístup, který nyní předává dále v rámci kurzů a klinických konzultací.

Exteroceptivní facilitace

Clara Lewitová vyvinula za dlouhé roky praxe svůj originální přístup, který nazývá „Fyzioterapie funkce“. Ve své práci vychází z vnímání a pozorování lidského těla a jeho funkcí. Sleduje, která část těla je v malém, velkém či optimálním napětí a jak si stojí vůči ostatním částem těla. Při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými napětí optimalizuje. Stabilizuje klouby, pracuje s chodidly a vnímáním dotyků učí pacienta, jak vnímat své tělo a jak s ním zacházet, aby dlouhodobě minimalizoval nebo úplně vyléčil své těžkosti. Vždy má na paměti, že terapeut i pacient jsou v neustálém procesu učení. Každá situace potom dává možnost najít pro pacienta další cestu, jak pracovat se svým tělem.

Na koho a na co je koncept zaměřený?

Pacienti mohou být ze všech věkových skupin (včetně miminek) a s jakýmikoliv pohybovými problémy.

Koncept

Koncept nám ukazuje možnosti přístupu k diagnostice a terapii. Ze struktury těla je možné odečítat funkční vztahy a na základě toho hledat cesty k jejich optimalizaci. Je potřebné vnímat a naučit se měnit napětí a reaktibilitu (schopnost, míru připravenosti reagovat) tkání. Vychází se z pacienta jako celku. Akceptuje se různost jako základ, podmínka a obohacení života.

Rozdělení Konceptu do tématických částí

V současnosti probíhají tyto kurzy pro fyzioterapeuty a lékaře:

  • Forma – funkce – facilitace
  • Pohyb a stabilita
  • Funkční tape
  • O dýchání

Hlavní myšlenky části „Forma – funkce – facilitace“

Kurz „Forma – funkce – facilitace“ je úvodem celého konceptu. Autorka v něm vyučuje základním tezím. Je potřebné pochopit, že forma (neboli tvar – myšleno jako tvar těla a jeho jednotlivých částí) vždy vypovídá o tom, jak probíhá funkce (jaký je pohyb, jaké držení těla, jaké vnímání). Terapie se musí uskutečňovat tak, abychom vhodně stimulovali systém (tedy facilitovali), aby se forma i funkce, které jdou vždy tzv. ruku v ruce, začaly měnit k lepšímu.

Základní pojmy

I. Forma

Je daná funkcí (musím se naučit vidět formu, abych pochopil/a funkci). Je přísně individuální (nedá se vtěsnat do normy), není dobrá ani zlá, je zde tedy nutné volit neutrální vodítka a sledovat pacienta z různých uhlů pohledu.

II. Funkce

Nejdůležitější je vnímání čehokoliv. Na základě dobrého vnímání máme možnost provést koordinovaný, stabilní a bezpečný pohyb.

III. Facilitace

Dopomoci navodit správné napětí můžeme pomoci Exteroceptivní facilitace (hlazení) za spoluúčasti dýchání.

Myšlenka fyzioterapie funkce

Jedná se o přístup, podle kterého fyzioterapeut z jednotlivých částí těla, napětí měkkých tkání a reaktibility celého pacienta „čte“ jeho funkci, pohyb, chování, informace o jeho stavu a možnostech změn ve smyslu optima. Terapeutickými vstupy mění napětí a reaktibilitu (vnímání), chování – funkci a také strukturu směrem k optimu. Podle reakcí pacienta a probíhajících změn mění terapeutické vstupy: terapie je dialog pacienta s terapeutem. Terapeut hledá vhodné postupy a provází pacienta při aktivním vzdělávání a učení se novým možnostem regulace napětí, koordinace pohybů, vnímání a (pohybové) životosprávy, optimální pro tohoto neopakovatelného člověka, pacienta.

Celá metoda je založená na vnímání individuality pacienta a využívá jeho ideálních možností.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická technika při akutní blokádě žeber nebo hrudní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická metoda při akutní blokádě žeber nebo hrudní páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Metoda kinezioterapie podle doktora Bubnovského

V tomto článku jsme se blíže podívali na specifika metody kinezioterapie podle doktora Bubnovského.

Bolest a fyzioterapie

V tomto článku si povíme pár slov o bolesti a její dělení z pohledu doby trvání a dle lokalizace.

Pojem „Pražská škola“

Termín Pražská škola označuje přístup ve fyzioterapii, kterým se odlišila fyzioterapie v Československu oproti světu.

Diagnostika ultrazvukem

Co nám prozradí ultrazvuk? Zjistíte v následujícím článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Aplikace kyseliny hyaluronové po operaci kolene

Dobrý den,jsem po operaci kolene (menisky a přední křížový vaz) a mám v plánu si nechat píchnout kyselinu hyaluronovou, kterou mi doporučil lékař. Jelikož na tom nejsem finančne nejlépe, chtela bych se zeptat, jaký druh by mi stač…

Bolest v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Již druhý rok mám problémy s pravou rukou. Absolvovala jsem několik rehabilitačních cvičení. Když jsem si přečetla na vašich stránkách možnosti původu problémů, jde zřejmě o bolest ramene - v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu. J…

Dornova metoda na vbočený palec

Dobrý den,trápí mě vbočený palec. Pomůže mi s tímto problémem Dornova metoda?Děkuji.