Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby

Máte bolesti palce u nohy, které Vás i budí? Nemůžete se vejít do boty, neboť je kloub u palce příliš velký a bolestivý? Obtěžuje Vás delší chůze nebo stání? Nemůžete si pro chodidla dopřát oblíbenou turistiku? Trpíte tzv. vbočeným palcem (hallux valgus)?

Průvodním jevem pro vznikající vbočený palec je snížení funkce vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla i nártu. Tato dysfunkce vede ke vzniku příčně ploché nohy a tím i k destabilizaci kloubů (nejvíce patrná je decentrace metatarzophalangeláního kloubu palce).

Hlavní roli v udržení palce v ose spolu se základním článkem palce (metatarz a phalang palce) hraje především odtahovač palce (m. abductor hallucis) a přitahovač palce, především jeho příčná hlava (m. adductor halucis caput transversum). Tyto svaly patří mezi fylogeneticky (vývojově) mladší svaly a mají tendenci ochabovat a kloub palce se vysouvá ven spolu s vtáčením palce k ostatním prstům nohy.

Chůze při vbočeném palci je bolestivá, někdy až nemožná, záněty burzy či vznikající artróza kloubu znemožňuje aktivní život klienta a ani měkká obuv příliš nepomáhá. Problémy nastupují s rostoucím věkem a nejsou výjimkou dokonce i nedlouho po dovršení 20 let věku. Pohyb nohou (ať už aktivní nebo pasivní) je u této diagnózy téměř nemožný pro silnou bolest, která v noci klienta budí. Bolesti se manifestují především s pasivní rotací palce nebo aktivním ohybem či narovnáním palce do původní podélné osy.

Klasicky vedená rehabilitace či léčba na ortopedii

Na ortopedii či revmatologii je klient vyšetřen a typicky pouze instruován o klidovém režimu, vhodné obuvi, případně mu je doporučena dlaha a předepsány kortikoidy a analgetika. Odeslán je k rehabilitaci, kde mu je doporučeno aktivní cvičení a aplikována fyzikální léčba dle předpisu lékaře.

Cvičení pro zvýšení hybnosti je bolestivé a není příliš efektivní, stejně jako v Česku velmi často předepisovaná magnetoterapie, laser a ultrazvuk, případně parafin...

Fyzioterapeut či lékař může doporučit ortopedické vložky, které mají podepřít klenbu příčnou i podélnou, nicméně pasivní opora problém neřeší a to ani v případě ortopedických vložek na míru. Korekční „polštářky“ mezi palec a druhý prst jsou bez efektu, neboť palec je dostatečně silný natolik, aby i přes korekční polštářek vyvíjel tlak na ostatní prsty a sám dále uhýbal mimo podélnou osu.

Korekční dlaha, která se upíná na palec z vnitřní strany nohy až po vnitřní kotník je mnohem účinnější, nicméně z počátku bývá noční polohování a fixování bolestivé. Doporučuji podkládat vatou místa, kde tlačí plast do kůže a zároveň dát na noc na nohu s dlahou ponožku. Nebude Vás pak budit posun nohy a zadrhnutí suchého zipu o ložní prádlo.

Operativní řešení

Pokud jsou rehabilitace a polohování neúspěšné a palec je stále bolestivý, přiklání se lékaři k operaci metodou Brandes–Keller. Operatér u tohoto typu řešení odstraní část základního článku palce, čímž se kloub stává nestabilním.

Po této operaci je důležité správné dlahování, aby se části kloubu a měkké tkáně zahojily ve správném postavení. Pacient je propuštěn přibližně 15. den po operaci. Stehy operatér vyjímá cca 19. den po operaci. Bohužel ještě několik týdnů až měsíců po operaci je noha velice bolestivá, oteklá a při každém postavení či položení nohy na zem projíždí bolest do palce (překrvení) a chůze o berlích je nutná cca 1 měsíc.

Pacient po operaci nemůže obout boty, noha při chůzi bolí. Většina pacientů může došlapovat jen na patu a to i 1-2 měsíce po operaci. Doporučována je enzymoterapie (wobenzym), dlahování na noc, z léků jsou předepisována antirevmatika. Pacient má cvičit palcem flexi a extenzi (pohyby dolů a nahoru) a případně je mu předepsána léčba laserem.

Fyzioterapie a léčba Rázovou vlnou

Pomocí kvalitně vedené fyzioterapie a efektivní aplikace rázové vlny lze předejít operaci vbočeného palce. Jak řešit léčbu moderně pomocí rázové vlny a fyzioterapie se dočtete v následujícím článku.

Další díly

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Chůze po malíkové straně

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Lví chůze

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů v chodidle na malíkové i palcové straně

Články, které by vás mohly zajímat

Paličkový prst

Co je paličkový prst, jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby? To vše Vám prozradíme v následujícím článku.

Bolesti palce u ruky – de Quervainova nemoc

Máte bolesti na zevní straně palce nebo zápěstí? Příčinou může být de Quervainova nemoc. Více informací v tomto článku.

Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?

Jaké boty jsou vhodné a na co si vše dát pozor, při nákupu pro děti? Více se dozvíte v našem článku.

Co způsobuje že se hned po aplikaci RV snižuje bolest v léčené tkáni?

Zajímá Vás, jak působí rázová vlna při léčbě pohybového aparátu? Více v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Natažené úpony po běhu

Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…

Problémy s kyčelním kloubem

Dobrý den,jednou jsem seskočil z osobního automobilu Pick-up a od té doby mám problémy s kyčelním kloubem pravé nohy. Chodím na Magnetoterapii. Chvilku po terapii mne kyčel tolik nebolel. Pomůže mi nějaké cvičení?Děkuji za radu.

Léčba patní ostruhy

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá po rázové vlně pracovní neschopnost a zda je účinek rychlejší a dlouhodobější, než u běžné operace. Slyšela jsem, že u běžné operace se ostruhy odsekají, a časem zase dorostou. Za j…