Na co si dávat pozor při praktikování jógy

Cljoga1

Většina z nás celé dny sedíme u počítačů nebo na cestách v autě, a tak se přes den moc nehýbeme. Dnes všude slyšíme, jak je dobré praktikování jógy. Existují různé styly jógy s různým stupněm pokročilosti. Při cvičení je důležité vzít v potaz pár pravidel, abyste své tělo během lekce nepřetěžovali a cvičili jste správně.

Dech

V naší západní civilizaci věnujeme dechu jen málo pozornosti. Jsme zvyklí na to, že dech nějak probíhá, neuvědomujeme si ho a dokonce si navykáme i na nedostatečný dech. Jóga bez dechu není jóga. Dech by měl být v józe naším nejlepším přítelem. Při praktikování pozic (ásán) je potřeba dechu věnovat pozornost proto, aby mohl neustále proudit tok energie v těle. Dech zároveň zajistí propojení těla a mysli. Pokud se přestaneme na dech koncentrovat a bude nám mysl přeskakovat z jedné věci na druhou nebo se nám pozornost dokonce úplně vytratí, tak bude slábnout i tok energie v našem těle.
Dýchání by mělo být pomalé a klidné, aby nikde nevznikalo žádné napětí. Nádech a výdech by měl být přibližně stejně dlouhý, případně lze výdech prodloužit. Základem dechového umění je plný jógový dech, který se teoreticky skládá ze tří pohybových fází. Dech by měl proudit v břišní, hrudní a podklíčkové oblasti. Dech by měl probíhat pouze nosem a ústa bychom neměli zapojovat. Chybou je nadměrné úsilí a křečovitost při dýchání.

Bolestivost

Chcete se zeptat?

Zadejte platný e-mail
Zvolte kraj
Napište vzkaz
Potvrďte, že jste člověk.
Jóga nesmí bolet - ani při cvičení a ani po něm. Při cvičení je potřeba poslouchat své tělo a ,,slyšet ho”. Když už tělo říká během cvičení dost, tak nechodit za své hranice. Jednou z jógových zásad je nenásilí (ahimsa) a když to přeneseme do cvičení, tak to znamená i neubližování si během jógové lekce. Kvůli nedostatečným zkušenostem lektora a nesprávně vedené lekci zvláště v případech dynamického stylu jógy si lze přivodit poranění bederní páteře, krční páteře, kolen, kyčlí, ramen a zápěstí.

Bikram/ hot jóga

Pro začátečníka není úplně vhodná Bikram jóga nebo hot jóga, kde se cvičí při vyšších teplotách. Tělo se během lekce více prohřeje, a tak můžete mít dojem, že jste pružnější. Zároveň můžete mít pocit, že zvládnete všechny pozice, ale s pocitem větší protažitelnosti se zvyšuje riziko poranění svalů a natržení vazů. Při tomto druhu lekce ztrácí tělo spoustu vody, a tak je nutná dostatečná hydratace před, při i po cvičení.

Hypermobilita

Jóga zvyšuje flexibilitu. Pokud jste hypermobilní (máte zvýšenou kloubní pohyblivost), mohlo by se zdát, že je to v józe ku prospěchu, ale tak tomu není. Pokud si nedáte pozor na rozsah pohybu v pozicích, tak se díky vaší flexibilitě dostanete za doporučený rozsah pohybu v kloubech či v páteři a hrozí vám potíže a bolesti z nedostatečné kloubní stability. Přirozeně vyšší volnost v kloubech mají děti a ženy. Častou chybou v lekcích bývá nesprávné postavení hypermobilních loktů, ramen, zápěstí a kolen. Je důležité si během cvičení hlídat, aby byly klouby během statické či dynamické zátěže v optimálním centrovaném postavení. V praxi to znamená nezavěšovat se do vazivového aparátu kloubního pouzdra, ale pomocí svalů aktivně držet jednotlivé segmenty těla, aby nebyl pohybový aparát přetěžován.

Co dalšího trápí jogíny? Více si přečtěte ve článku ZDE>>

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Cviky, které by Vás mohly zajímat

Jógová pozice strom - Vrkšásana

Co je cílem cvičení: rozvíjení rovnováhy budování pocitu vnitřní stability…

Jógová pozice krokodýl - Nakrásana

Co je cílem cvičení: posílení zádových svalů

Pět Tibeťanů - Hora

Co je cílem cvičení: uvolnění zkrácených svalových skupin

Videa, která by Vás mohla zajímat

youtube Pět Tibeťanů - Půlměsíc

Pět Tibeťanů - Půlměsíc

youtube Pět Tibeťanů - Svíčka

Pět Tibeťanů - Svíčka

youtube Pět Tibeťanů - Hora

Pět Tibeťanů - Hora

Vaše otázky a odpovědi

Mohlo by Vás zajímat

Pět tibeťanů

Původ a účinky Podle historie pochází sestava cviků od tibetských mnichů z kláštera. Tato prastará sestava 5 cviků, neboli „ritů“,…

Hatha jóga

Hatha jóga je jedním ze specifických druhů jógy, je známá také pod názvem Radža jóga jako tzv. královská jóga pevné…

Význam celkové relaxace při potížích pohybového systému

Trápí Vás chronické bolesti zad, kloubů a svalů? Pokud se nedaří zbavit chronické bolesti, může být na vině nedostatek či…

Řekli o nás

Martin Maxa – zpěvák
Martin Maxa – zpěvák Martin Maxa – zpěvák „Na vlastní kůži jsem v posledních měsících zkoušel vše možné i nemožné, jen abych se zbavil bolesti. Jsem ochotný podstoupit opravdu kde co, než jsem našel skutečně funkční způsoby léčby potíží se zády a koleny. Doopravdy zabrala až fyzioterapie za…
Reference od našich klientů
Reference od našich klientů Reference od našich klientů Paní A. FYZIOkliniku mohu vřele doporučit. Slečna Dvořáková je výborná fyzioterapeutka a skvěle o mne pečuje, Fokusovaná rázová vlna mi pomáhá. Již 9 měsíců se trápím s úrazem ruky, který lékaři z počátku klasifikovali jako banální. Bohužel chybně. Určitě všem…
Galen Rupp – běžec
Galen Rupp – běžec Galen Rupp – běžec Americký dálkový běžec, jež závodil na letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Rio de Janeiru. Časté tréningy, závodění a přespolní běhy tvoří podstatnou část jeho života… Kdo je Galen Rupp? Galen se…
Návody na cvičení
Hledáme fyzioterapeuty