Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu

Jdete na operaci předního zkříženého vazu a nevíte, co Vás po operaci čeká? Nebo jste již rekonstrukci prodělali a nejste si jisti, zda rehabilitace, kterou podstupujete, je dostatečná? V následujícím článku se dočtete vše důležité o kvalitním pooperačním fyzioterapeutickém programu, který vede k obnovení plné funkce Vašeho kolenního kloubu.

Kdy s fyzioterapií začít?

Nejlépe je začít s fyzioterapií operovaného kolene hned první den po operaci. Včasný pohybový program umožňuje zmírnit následky porušení tkání poraněním a následnou operací. Rekonstruovaný kolenní kloub vyžaduje šetrný, ale přitom účinný fyzioterapeutický program, aby byl opět plně funkční. Vzhledem k délce rekonvalescence a specifikaci rehabilitačních přístupů v závislosti na době od operace jsme rozdělili pooperační fyzioterapii na čtyři fáze:

  • časná pooperační fáze
  • pooperační fáze
  • pozdní pooperační fáze
  • rekonvalescenční fáze

Časná pooperační fáze – první dva týdny od operace

Hlavním úkolem v časné pooperační fázi je snížení otoku a bolesti. Tohoto cíle dosahujeme nejlépe chlazením a podložením operované dolní končetiny. V průběhu hospitalizace je fyzioterapeutický režim zaměřen zejména na prevenci pooperačních komplikací, na šetrnou aktivaci čtyřhlavého stehenního svalu a hamstringů (svalstvo zadního stehna) a také na pomalé obnovování pohybů v kolenním kloubu. Rozsah pokrčení operovaného kolene by v této fázi měl dosáhnout 90°, ale více zatím ne, kvůli zachování kvalitní kontinuity vazu. Proto i pooperační ortéza je nastavená tak, aby se kolenní kloub neohýbal do úhlu většího než 90°. Důležité je také naučení chůze o dvou francouzských holích s odlehčením operované nohy. Při chůze o holích se operovaná končetina zatěžuje pouze tak, aby koleno nebolelo.

Pooperační fáze

Tato fáze trvá od konce druhého týdne do konce šestého týdne. Od druhého týdne je obvykle započata ambulantní fyzioterapie. Čtrnáct dní od operace jsou již odstraněny stehy z operační rány. Pacient začíná chodit bez berlí a doporučuje se postupné odložení ortézy, aby došlo k samostatné aktivaci svalstva dolní končetiny a aby jeho stabilizační funkce již nebyla dále nahrazována ortézou. Základním cílem v této fázi terapie je kontrola a případná korekce stereotypu chůze s plnou zátěží. Při chůzi je velmi důležité kontrolovat a korigovat nadměrné vytáčení špičky operované dolní končetiny. Po odstranění stehů je nutné ošetřovat měkkými technikami všechny jizvy spojené s artroskopickým zákrokem a také měkké tkáně v oblasti operovaného kolene. Tyto měkké tkáně (kůže, podkoží, povázka, sval) jsou často stažené, neprotržitelné a bolestivé. Důraz je také kladen na šetrné obnovení hybnosti čéšky, jemnou mobilizaci drobných kloubů nohy, ale také hlezenního kloubu a křížokyčelního kloubu.

Samozřejmě pokračujeme v aktivaci oslabených svalů v následku operativního výkonu. K posílení svalstva dolní končetiny jsou využívány nejrůznější pomůcky, jako overball, gymball, therabandy a podobně. V této fázi také začínáme s velmi důležitou senzomotorickou stimulací. Ta vede k obnově rovnováhy svalového napětí mezi jednotlivými svalovými skupinami, optimalizaci nervového zásobení dolních končetin a také obnově stability operovaného kolenního kloubu. K senzomotorické stimulaci využíváme cvičení na Posturomedu, labilních plošinách a v pozdější fázi i cvičení na BOSU.

V této fázi by se měl zvýšit rozsah pohybu při pokrčení kolene na 120° a pomalu by mělo být dosahováno plného propnutí v kolenním kloubu. Na konci této fáze, tedy kolem šestého týdne od operace, by již mělo být možné plné propnutí kolene. Důležitou limitací je však vždy bolestivost při zvětšování pohybu, přes kterou se nesmí jít.

Velmi zásadní pro rychlou optimalizaci stavu operované dolní končetiny je instruktáž pacienta pro domácí péči o jizvu a eliminaci otoku pomocí Priessnitzova obkladu či podložení operované končetiny. Pro zmenšení otoku je již možné využít přístrojovou lymfodrenáž, která je velmi účinná a pacient cítí okamžitou úlevu od otoku a bolesti.

Pozdní pooperační fáze

Pozdní pooperační fáze je období mezi sedmým a dvanáctým týdnem od operace. Dále se pokračuje v aktivaci oslabených svalových skupin tak, aby postupně došlo k návratu k původní svalové síle. V této fázi se pokračuje ve všech aktivních činnostech z předchozího období s důrazem na ztížení vstupních podmínek. Pro zvětšení svalové síly je také možné využít rotoped, chodící pás či stepper. Vhodné je také začít s plaváním, a to zejména kraulových nohou („prsové nohy“ jsou zakázány pro nebezpečí narušení kontinuity vazu). V senzomotorické stimulaci se již může intenzivně cvičit na BOSU, což vede k výraznému zlepšení svalové hry a stabilizace operovaného kolene.

V této fázi je také vhodné začít s pečlivým samostatným protahováním svalstva dolních končetin pro obnovu jejich pružnosti.

Rekonvalescenční fáze

Rekonvalescenční fází je označováno období mezi 13. týdnem a 6. měsícem od operace. Hlavním cílem je zvětšení síly obou dolních končetin a návrat ke sportovním, společenským a profesním aktivitám. Terapeutické jednotky jsou doplněny o cvičení s poskoky, dobrzďováním a výpady a podobně. Již je možné začít s lehkým vyklusáváním po rovném terénu.

Plná sportovní zátěž je doporučována až po 9.–12. měsíci od operace, protože vaz podléhá v průběhu prvního roku přestavbě. V období mezi 8. a 10. měsícem bývá vaz nejslabší a při sportu, který vytváří velké nároky na stabilitu kolene, může dojít k jeho poranění. Proto se také při sportovních aktivitách doporučuje do jednoho roku po operaci používání funkční sportovní ortézy na kolenní kloub.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému - posilování hýždí a zadní strany stehen

Pro zobrazení klikněte na

Podřepy na jedné noze

Pro zobrazení klikněte na

Zvětšení rozsahu pohybu v kolenním kloubu do pokrčení a do natažení s overballem

Články, které by vás mohly zajímat

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu

Přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte, jak Vám může pomoci léčba pomocí rázové vlny.

Poranění menisku

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o poranění menisku, léčbě u fyzioterapeuta včetně návodů na cvičení.

Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích – léčba

Terapie akutních poúrazových stavů může být velice efektivní a rychlá s pomocí fokusované a radiální rázové vlny.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Léčba skokanského kolene rázovou vlnou

Dobrý den,dlouho mě při chůzi, běhu ap. píchá v koleni, respektive na vnitřní straně kolene. Minulý týden se bolest významně zhoršila a koleno oteklo. Doktor diagnostikoval Enthesopatia p.a.t.1(?l?).dx. Myslím, že se tomu říká sko…

Synovitida

Dobrý den,žena mi vás strašně doporučovala, nicméně než se objednám, radši bych se zeptal. Ortoped mi v pravém kolenním kloubu diagnostikoval chronickou hyperplastickou synovitidu a poslal mě na synovectomii. Česky - koleno mi pát…

Rekonvalescence po operaci ruptury menisku

Dobrý den,v koleni mi byla nalezena horizontální ruptura menisku. Chtěl bych se proto zeptat, za jak dlouho je po operaci člověk schopen volného pohybu (teď nemyslím sport) a jestli se chodívá na rehabilitace nebo je to spíše lehč…