Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Prof. MUDR. Václav Vojta, DrSc.

Prof. MUDr. Václav Vojta se narodil 12. 7. 1917 v Mokrosukách v jižních Čechách a zemřel 12. 9. 2000 v Mnichově.

Patřil mezi významné české a německé lékaře. Po promoci v roce 1947 se začal věnovat neurologii pro dospělé i děti. Od roku 1948 působil jako asistent u prof. Kamila Hennera na Neurologické klinice Univerzity Karlovy. Zlomovým bodem byl rok 1954, kdy se dr. Vojta začal věnovat v lázních Železnice výhradně dětským pacientům. Dr. Vojta významně obohatil dětskou neurologii a oddělil ji od dospělé. V dalších letech vedl oddělení dětské neurologie na IV. klinice Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy a od roku 1961 nastoupil do Polikliniky na Karlově náměstí v Praze. V roce 1968 emigroval do Německa, kde pracoval jako vědecký pracovník Ortopedické kliniky v Kolíně a dále rozvíjel poznatky ve vývojové kineziologii a vedl kurzy pro lékaře, fyzioterapeuty a lektory Vojtovy metody. Roku 1975 odešel do Dětského centra v Mnichově, kde působil i po roce 1995, kdy oficiálně ukončil svou profesní činnost.

V roce 1984 spolu s německými kolegy založil Vojtovu společnost, která pořádá výzkum a organizuje školení lokomočního principu v diagnostice a terapii např. v Nizozemí, Francii, Norsku, Švédsku, Španělsku, Itálii, Rakousku, Rumunsku, Česku, Slovensku, Polsku, Argentině, Chile, Mexiku, Venezuele, Koreji, Japonsku a Indii.

Teprve po pádu komunistického režimu byl Vojta habilitován na profesora dětské neurologie a rehabilitace na Karlově univerzitě v Praze. Prof. Vojta se podílel i na výuce lékařů a fyzioterapeutů v Praze od roku 1989 do roku 2000 kdy zemřel.

Díky své specializaci vypracoval metodu Aktivační systém reflexní lokomoce, známý též pod názvem Vojtova metoda, používaný primárně k léčbě dětí s mozkovou obrnou. Dnes má tato metoda své místo i ve fyzioterapii např. u ortopedických, interních a posttraumatických diagnóz v dětském i dospělém věku.

Vojtův princip či poznatky vývojové kineziologie se staly inspirací a základem pro rozvoj dalších diagnosticko-terapeutických metod, jako je např. metoda Roswithy Brunkow, DNS podle Prof. Koláře aj.

Během svého života publikoval Prof. Vojta více než 100 vědeckých prací. Například jeho nejznámější knihy „Mozkové hybné poruchy v kojeneckém věku“ a „Vojtův princip“ byly přeloženy do mnoha světových jazyků.

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: internet, archiv České Televize

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Články, které by vás mohly zajímat

Nošení dětí na těle - šátek, baby-vak nebo krosničku?

Existuje několik způsobů, jak své dítě můžete nosit. V tomto článku se dozvíte pozitiva i negativa jednotlivých úvazů.

Poporodní paréza brachiálního plexu

Základní informace i metody rehabilitace u poporodní parézy brachiálního plexu v tomto článku.

Nošení dětí na těle - pozitiva i negativa tohoto fenonému

Šátky, babyvaky a nosítka. Mají pozitivní či negativní vliv na vývoj dětí? Jaké jsou výhody tohoto současného fenoménu?

Predilekce hlavičky značí špatný vývoj miminka, je třeba ji brát vážně

Věděli jste, že zploštění hlavičky u novorozenců je potřeba řešit včas u dětského fyzioterapeuta?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Miminko nezvedá hlavičku

Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…

Ublížení Vojtovou metodou

Dobrý den,byla jsem na rehabilitaci se svou tříměsíční dcerou. Máme s ní cvičit Vojtovu metodu, protože otáčí hlavičku více na jednu stranu. Prvním cvikem bylo stlačení reflexního bodu mezi žebry. U druhého cviku rehabilitační ses…