Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Syndrom karpálního tunelu

Brní Vás ruka a máte v ní nepříjemné pocity? Pokud pracujete dlouho na počítači a večer cítíte slabost, mravenčení nebo brnění prstů u ruky?Pravděpodobně trpíte syndromem karpálního tunelu. V následujících řádcích se pokusíme přiblížit tuto problematiku a najdeme ten správný postup léčby právě pro Vás.

Karpální tunel

Slovy karpální tunel se označuje místo v zápěstí, kudy probíhají šlachy ohybačů prstů a mediální nerv. Tuto štěrbinu ze tří stran obklopují zápěstní kůstky a shora ji kryje příčný zápěstní vaz. Každý pohyb zápěstí a ruky tento tunel zužuje.

Vznik syndromu karpálního tunelu

Při dlouhodobém přetěžování zápěstí a ruky – především se jedná o stereotypní práci, např. na počítači nebo u pásu, hru na hudební nástroj apod. – postupem času zbytní šlachy procházejících karpálním tunelem dále do dlaně, oteče vaz zápěstí a tím dojde k trvalému útlaku mediálního nervu ruky, který má za následek brnění, mravenčení a slabost především palce, ukazováčku a prostředníčku. Příčinou může být i dlouhodobý tlak na zápěstí.

Neméně častou příčinou těchto potíží je zánět šlach, zánět žil, osteofyty (výrůstky), které se mohou v těchto místech tvořit, dislokace zápěstních kůstek nebo úraz. Tyto potíže se mohou projevovat i v období těhotenství, klimakteria (menopauzy), jelikož v těchto obdobích dochází k většímu zadržování vody a tudíž i tvorbě otoků. Syndrom karpálního tunelu může jako komplikace doprovázet i systémová onemocnění, jako revmatoidní artritida nebo diabetes mellitus (cukrovka). Prokázány jsou i dědičné predispozice (sklony) k tomuto onemocnění, nicméně ty se nemusí vůbec projevit.

Projevy syndromu karpálního tunelu

Nejčastějším a prvotním projevem útlaku mediálního nervu je brnění a slabost ruky. Tyto příznaky postupně doplňuje oslabení jemné motoriky prstů, bolesti mohou vystřelovat až do oblasti loktu, ramenního kloubu, krční páteře a hlavy. Zápěstí se stává tuhým, může docházet k otokům prstů a jejich špatné koordinaci. Syndrom karpálního tunelu se projevuje i ztrátou citlivosti v prstech a postupně i celé ruky. Bolest či napětí ruky se projeví v klidu, zpravidla v noci. Nezřídka pacienty bolest i ze spánku probouzí.

Diagnostika

Ke správné diagnostice vede především podrobná a kompletní anamnéza, která pomůže odhalit rozsah poškození a omezení a tím i stadium nemoci ze subjektivních údajů pacienta. Přístrojová diagnostika tohoto onemocnění se provádí především pomocí EMG (elektromyografie – měření rychlosti vedení vzruchu nervů), která dokáže zhodnotit aktivitu nervu a jeho vedení informací dále do svalů.

Způsoby léčby

Konzervativní léčba

V první řadě je důležité si uvědomit, že pokud máme takto náročnou práci, je nezbytně nutné se věnovat především prevenci. Když pracujeme několik hodin na počítači, je potřeba si ruku, zápěstí, dlaň i prsty pravidelně protahovat. Nezapomeňme ani na ramenní kloub a krční páteř. Pro tyto účely bylo vynalezeno mnoho ergonomických pomůcek, které dokáží podložit zápěstí při práci tak, aby nedocházelo k útlaku. Na trhu jsou k dostání i speciální dlahy a ortézy, které drží předloktí, zápěstí i dlaň v jedné rovině, tudíž na struktury v karpálním tunelu není vyvíjen takřka žádný tlak.

Pokud už trpíte některým z výše uvedených příznaků, ulevit mohou studené zábaly, masáž svalů ruky, dlaně, předloktí a celé paže až po šíji. Je nutné vyhýbat se stereotypním pohybům ruky, změnit dosavadní návyky při práci a celou paži pravidelně protahovat.

Často jsou lékaři předepisována farmaka, především analgetika a protizánětlivé léky, které samozřejmě tlumí bolest, ale neléčí příčinu. Při návštěvě lékaře dostanete pravděpodobně poukaz na některou z fyzikálních metod léčby – magnety, elektostimulace (vysílání elektrického impulsů do oblastí, odkud dostává sval impuls k pohybu), diatermie (léčebné prohřívání orgánu průchodem vysokofrekvenčního elektrického proudu), ultrazvuk či laser. K uvolnění napětí může být vhodná i akupunktura.

Chirurgická léčba

Pokud je omezení tak závažné, že konzervativní způsoby léčby nepomáhají, je na místě zvolit operační přistup. Při chirurgické léčbě syndromu karpálního tunelu operatér nařízne příčný zápěstní vaz a tím okamžitě uvolní struktury pod ním. Rána je po operaci asi 3 cm dlouhá a pacienti udávají úlevu hned několik dní po zákroku. Zákrok samotný trvá nejvýše 30 minut a provádí se zpravidla ambulantně.

Léčba ve FYZIOklinice

Pokud klient přichází v akutním stádiu, kdy poškození ještě není příliš rozsáhlé, je třeba především uvolňovat oblast zápěstí, technikami měkkých tkání ovlivnit svaly a svalové skupiny předloktí, především ohýbače prstů. Šetrnou mobilizací lze uvolnit i případné dislokace (posunutí, přemístění) nebo blokády. Nesmíme zapomenout uvolnit ani oblast loktu, ramenního kloubu a svalů hlavy a šíje, které mají vliv na napětí svalů celé ruky i prstů. Vhodná a pro klienta velmi příjemná je masáž míčky.

V případě, že klient již podstoupil operační léčbu, musíme zaměřit pozornost na ovlivnění oblasti jizvy. Velmi často si operatéři nedávají záležet na postupném sešití jednotlivých vrstev kůže a tyto vrstvy k sobě přirostou. Jejich „slepení“ může mít za následek až omezení rozsahu pohyblivosti v dané části a v neposlední řadě komplikace při hojení a následné rekonvalescenci (zotavování). Proto je potřeba věnovat jizvám zvýšenou pozornost. Účinná metoda je tlaková masáž, která místo prokrví a nedá vrstvám možnost k sobě přirůstat. K hojení jizev je vhodný i terapeutický laser.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket

Pro zobrazení klikněte na

PIR a protažení flexorů předloktí a ruky

Pro zobrazení klikněte na

Posilovací guma Pilates Band - cvik na protažení přední strany předloktí

Pro zobrazení klikněte na

Excentrická kontrakce natahovačů (extenzorů) ruky a předloktí - tenisový loket

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Léčba zlomeniny člunkové kosti

Dobrý den,způsobil jsem si zraněni zápěstí. Člunková kost se mi nehojí ani po šesti měsících a lékař doporučuje další operaci proximální karpektomií. Chci se zeptat, zda není nějaký jiný způsob léčby než totální znehybnění zápěstí…

Bolest zápěstí při ohnutí

Dobrý den,asi před dvěma týdny mě začalo bolet levé zápěstí, především při ohnutí dlaně nahoru. Příčinou pravděpodobně byly 3 dny práce na PC a následné posilování v posilovně. Také pravidelně hraji na bicí. Bolest v posledních dn…

Syndrom karpálního tunelu

Dobrý den,myslím si, že mám syndrom karpálního tunelu. Jsem více jak 20 let po operaci karpálních tunelů. Pracuji na počítači. V noci mě budí mravenčení prstů a ráno je ztěžka narovnávám. Potřebuji lékařskou zprávu, než se objedná…