Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Funkční sterilita

Snažíte se otěhotnět a stále se Vám nedaří? Gynekolog nenašel žádný zdravotní problém, ale Vaše pokusy jsou stále bezúspěšné? V následujících řádcích Vám nastíníme problematiku sterility (neplodnosti) z pohledu fyzioterapie, vysvětlíme Vám jejich těsnou provázanost a jistě společně najdeme cestu, jak tento problém vyřešit.

Co znamená sterilita a infertilita?

Neplodnost neboli sterilita v medicíně označuje stav, kdy žena při pravidelném pohlavním styku alespoň 2x do týdně neotěhotní do jednoho roku. Infertilita je stav, kdy žena otěhotní, ale plod nedonosí - potratí.

Podle příčiny vzniku sterilitu dělíme na organickou a funkční.

  • organická:
    • ovariální faktor (anovulace, ovariální vyčerpání),
    • tuboperitoneální faktor (poškození nebo neprůchodnost vejcovodů)
    • děložní faktor (vrozené vývojové vady dělohy)
    • endometrióza (tvorba děložní sliznice mimo děložní dutinu)
    • hormonální vlivy (syndrom polycystických vaječníků)
    • genetický faktor, imunologický faktor, předčasná menopauza, příliš vysoká nebo nízká hmotnost, věk a další
  • funkční: přičiny jsou psychogenního charakteru nebo jde o funkční poruchy pohybové soustavy

Sekundární neplodnost označuje stav, kdy i přes pravidelný, nechráněný pohlavní styk, po dobu jednoho roku, nedochází k novému početí, či úspěšnému završení těhotenství porodem, i přesto, že v minulosti žena byla schopná porodit či počít životaschopné dítě.

Bez ohledu na příčiny je vždy vhodné vyšetřit i plodnost partnera.

Nejčastější příčiny funkční sterility

Velikou roli ve funkci ženských pohlavních orgánů hraje pánev a její svalstvo – pánevní dno. Velmi často se setkáváme s křečemi v oblasti pánevního dna, které mohou reflexně tahem vláken celou pánev rotovat, svaly tak překonávají obrovský tlak a tah, který má vliv na nastavení napětí v pánvi jako celku.

Zásadní roli v této problematice hraje také bránice, resp. dechový stereotyp a nastavení nitrobřišního tlaku. Ve většině případů nacházíme špatnou koordinaci svalů bránice, pánevního dna, paravertebrálních svalů (svalů podél páteře) a svalů břišních.

Projevy funkční sterility

Oba tyto výše popsané systémy spolu velmi úzce souvisí, proto je budeme popisovat společně. V klinickém nálezu se často setkáváme s bolestivostí v okolí kostrče, jakožto místa úponu většiny svalů pánevního dna, v oblasti symfýzy – spony (pevného spojení dvou kostí, které jsou odděleny vazivovou chrupavkou). Nezřídka se v těchto oblastech vyskytují tzv. triggerpointy, což jsou body velmi citlivé na dotek, jejichž podráždění vyvolává prudkou bolest. Tyto spoušťové body nalézáme i v oblasti úponů velkých hýžďových svalů, zevních rotátorů kyčelních kloubů a adduktorů (přitahovačů) kyčelních kloubů – vnitřní strany stehen. Projevem funkční sterility mohou být i oslabené hýžďové svaly, kvůli kterým pacientky nevydrží dlouhý stoj na jednom místě. V těchto chvílích práci hýžďových svalů přebírají svaly v průběhu páteře a tím se přetěžují. Tyto poruchy pohybového aparátu většinou vedou k funkčním blokádám a to nejčastěji v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře, krční páteře a dokonce i v oblasti samotné kostrče. Četné blokády v páteři zapříčiňují bolesti hlavy, kterými pacientky velmi často trpí.

Při špatném dechovém stereotypu dochází k vtahování břišní stěny. Dysfunkce bránice způsobuje přetěžování přímých břišních svalů, ve kterých také často nacházíme spoušťové body.

Poruchy jako sterilita s sebou nesou velmi silné psychické potíže a stres. Tyto faktory se vždy projeví na pohybovém aparátu a je třeba s nimi v terapii počítat, protože mohou danou situaci ještě dále zhoršovat.

Diagnostika

Pro správnou diagnostiku funkční sterility je zásadní podrobná anamnéza, přesné kineziologické vyšetření (souhrn metod, které využívá fyzioterapeut ke stanovení diagnózy) a užitečný může být i ultrazvuk, který dokáže odhalit přesný stav měkkých tkání.

Funkční sterilita a fyzioterapie

V moderní fyzioterapii je mnoho možností jak tyto dysfunkce opravit. Základním přístupem je ovlivnění měkkých tkání a to především jejich uvolnění. Oblasti, na které je třeba se zaměřit, jsou pánev, hrudní, bederní i krční páteř a hrudník jako celek. Pro správné nastavení dechového stereotypu i funkce hrudníku je potřeba uvolnit měkké tkáně v hrudní oblasti a to na úrovni kůže, podkoží, vazivového obalu svalů i svalů samotných. Nedílnou součástí terapie hrudníku je i aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře (svalů podílejících se na udržení trupu vůči gravitační síle) a tím nastavení správné funkce bránice, což s sebou nese i důležitou úpravu dechového vzorce. Během aktivace těchto svalů dochází k napřímení páteře, stabilizaci celého trupu a správné koordinaci hlubokých a povrchovějších svalů. Mobilizačními technikami zaměřenými na oblast bederní, hrudní a krční páteře a žeber dosáhneme harmonizace napětí svalů. Uvolnění svalů a ostatních měkkých struktur může způsobit reflexní zmírnění napětí a tím i uvolnění blokády. Často se takto chová oblast pánevního dna a sakroiliakální skloubení (klouby mezi kostí křížovou a pánví).

Metoda Ludmily Mojžíšové

Ludmila Mojžíšová je s léčbou funkční sterility již neodmyslitelně spjata. V terapii používá mobilizační techniky, uvolňování svalů pánevního dna per rectum (vyšetření prstem přes konečník) a dále sestavu pro každodenní cvičení. Cviky mají za úkol nastavit správnou koordinaci břišních a hýžďových svalových skupin a svalů pánevního dna. Více o metodě: Metoda Ludmily Mojžíšové. Návody na cvičení naleznete v tomto článku.

Léčba funkční sterility u nás ve FYZIOklinice

Léčbě předchází podrobná anamnéza a kineziologické vyšetření. Všechny výše popsané metody a postupy jsou v našem zařízení samozřejmostí. Pro velmi rychlý účinek a úlevu však využíváme i tzv. radiální rázovou vlnu, která má tu výhodu, že dokáže proniknout hluboko do měkkých tkání, kde okamžitě nastartuje samoopravné procesy, aktivuje metabolismus buněk, zvýší prokrvení a následně rychle uvolní ošetřované tkáně. Více o službě Fyzioterapie kostrče a pánevního dna na uvedeném odkaze.

Související články:

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1.; klinické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Mojžíšová - uvolnění hýždí a pánevního dna

Pro zobrazení klikněte na

Mojžíšová - mobilizační cvičení žabák

Pro zobrazení klikněte na

Mojžíšová - uvolnění oblasti beder vleže na zádech s koleny přitaženými k bříšku

Pro zobrazení klikněte na

Mojžíšová - na všech 4 - písmeno C - varianta pro horní část bederní a dolní část hrudní páteře

Články, které by vás mohly zajímat

Mobilizace kostrče

V tomto článku se dozvíte, jak fyzioterapie může pomoci při problémech s kostrčí, jak probíhá vyšetření i mobilizace.

Zásady cvičení dle paní Ludmily Mojžíšové

Zopakujte si s námi zásady cvičení dle paní Ludmily Mojžíšové. Více v článku.

Bolest třísla

Kazuistika dvou klientů, kteří se obrátili na FYZIOkliniku s bolestí třísel. Jak probíhá léčba třísel pomocí rázové vlny?

Syndrom kostrče a psychosomatika

Jak psychické faktory ovlivňují obtíže jako je kostrčový syndrom a jak jej odstranit?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest v oblasti pánve

Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoro možné a když přijde ,,záchvat,, největší bolesti, tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak…

Syndrom kostrče a pánevního dna

Dobrý den,již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní,…

Kostrč - mobilizace

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mobilizaci kostrče, pokud je u Vás možné. Jsem po druhém potratu ve 2. trimestru. Po porodu mě bolela záda v kříži a pak se to přesunulo na kostrč - když sedím a když vstávám - bolest. Mám od lék…