Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jak správně posilovat břicho

Článků a tipů, jak dosáhnout ideálního břišního svalstva a jak ho správně posilovat, je nespočet. Jejich množství vychází z jednoho z nejčastějších požadavků, provozujeme-li nějakou sportovní činnost, a to, abychom se zbavili přebytečného tuku v oblasti břicha a pokud možno místo něj vytvořili pořádný „sixpack“.

Je ale tento ideál perfektního břicha s vyrýsovanými čtverečky důkazem správného posilování?
Tento „pekáč buchet“ máme všichni už od narození. Jeho viditelnost na těle pak záleží na procentu množství tuku a objemnosti samotného svalu. Chceme-li tedy, aby byl přímý břišní sval (m. rectus abdominis) jasně patrný, můžeme udržovat nízké procento tuku v těle nebo zvyšovat objem svalu.

Nicméně, u běžného člověka není vhodné objem přímého břišního svalu příliš rozvíjet. Vychází to z funkce tohoto svalu, kterou je flexe trupu, což znamená, že přibližuje hrudník k pánvi. Když si tedy představíme naše běžné držení těla, je nám jasné, proč nechceme posilováním tohoto svalu klasická shrbená záda ještě podporovat.

Je pravda, že břišní svalstvo je také součástí břišního lisu (zvýšení nitrobřišního tlaku činností břišních svalů), který často zmiňujeme v souvislosti s tělesným jádrem neboli hlubokým stabilizačním systémem. Tuto funkci ale vykonává převážně spodní část přímého břišního svalu (blíže k jeho úponu na stydké kosti) a hlavně k ní dochází spíše při izometrické kontrakci, kdy sval nemění svou délku, pouze napětí. To v konečném důsledku vede ke stabilizaci celé oblasti trupu.

Představíme–li si běžný den, tak ohnutí se pro něco, nazouvání bot a podobně provedeme nesčetněkrát. Při těchto aktivitách zkracujeme vždy horní část přímého břišního svalu. Přidáme-li k tomu nesprávný sed se zakulacenými zády, je jasné, že v poloze, kdy je horní část přímého břišního svalu zkrácená, strávíme poměrně dlouhou dobu. To je důvod, proč přímý sval břišní bývá u svého začátku zkrácený a přetížený. Jeho další posilování nevhodně zvolenými cviky nevede k ničemu jinému než ke zdravotním obtížím.

Nejsou to však bolesti břicha, nýbrž zad, které nás trápí nejčastěji. Zde je významným spoluviníkem sval bedrokyčlostehenní (m. iliopsoas), který rovněž při svém zkrácení a přetížení přispívá k nesprávné poloze páteře.

Jak z toho ven? Velmi často slýcháme, že pokud bolí záda, musíme posilovat břicho. Do určité míry je tato myšlenka pravdivá, ale nyní se dostáváme k jádru problému. Břišní svaly je nutné cvičit, ale poněkud jiným způsobem, než jak je tomu u klasických leh-sedů a dalších zaručených cviků pro „ideální“ břišní svaly.

Kterým cvikům je lepší se vyhnout

  • Šikmá lavice na posilování břicha – ačkoliv budete cítit pálení v oblasti břišních svalů, bude nejvíce aktivní právě již zmíněný sval bedrokyčlostehenní, a to tím spíše, zaháknete-li si i nohy.
  • Posilovací stroje – většina z těchto nástrojů funguje tak, že dolními končetinami nebo pomocí různých popruhů na trupu zvedáme zátěž přes kladku. Tímto pohybem opět provádíme klasické zkracovačky, které opět vedou především k posilování horní části přímého břišního svalu a bedrokyčlostehenního svalu.
  • Zvedání nohou – nezáleží na tom, zda jde o variantu ve visu či vleže. Pro osoby, které nejsou zcela v kondici, tento typ posilování rozhodně není vhodný. Zapojují se při něm opět převážně ohýbače kyčlí (m. iliopsoas) a tlak na bederní páteř je poměrně značný.

Typické pro nesprávné provádění cviků na břišní svaly je pálení (bolest) v oblasti třísel a vysoké napětí v oblasti bederní páteře. To je způsobeno právě tím, že břišní svaly nejsou dostatečně připravené na daný cvik a zapojují se primárně ohýbače kyčlí a vzpřimovače zad, čímž se neustále prohlubuje vadný pohybový stereotyp, který v konečném důsledku může bolesti zad dokonce způsobovat.

Jak posilovat tělesné jádro a později i břišní svaly

Pokud se chceme vyhnout přetěžování a naším cílem je spíše zdravotní pohoda nežli na oko dobře vypadající břicho, měli bychom usilovat o komplexní zapojení tělesného jádra.

Jedním z nejdůležitějších z této skupiny svalů je příčný sval břišní (m. transversus abdominis). Ani v tomto případě se ovšem nemůžeme zaměřit na izolované posilování tohoto svalu. Bez optimálně pracující bránice, pánevního dna a dalších částí těla podílejících se na stabilizaci trupu je prakticky nemožné dosáhnout výraznějšího úspěchu.

Při cvičení se tedy snažíme navodit spolupráci mezi svaly břišního lisu, která podpoří správné držení těla. Vrcholem našeho snažení by mělo být, abychom této aktivace využívali v každé situaci například při úklidu, práci na zahradě, prostě kdykoliv.

Totéž platí i při sportu. Ať už budete cvičit jakýkoliv cvik, budete odpalovat míček či pojedete na kole, snažte se udržet břišní stěnu aktivní.

Několik typů na správné posilovací cviky

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; zdroj

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Brunkow - vzpěr z nákroku do stoje pomocí židle

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na gymnastickém míči - sed bez držení

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - zanožování na všech čyřech

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře vsedě s dolními končetinami před sebou

Články, které by vás mohly zajímat

Syndrom přesýpacích hodin

Věnujete se cvičení břišních svalů? Slyšeli jste už o syndromu přesýpacích hodin? Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte víc.

Propriomed (vibrační tyč)

Jak užitečně využít terapeutickou tyč propriomed? Více se dozvíte v našem článku.

Hluboký stabilizační systém

V tomto článku se dozvíte co je hluboký stabilizační systém a jak jej aktivovat.