Negativní důsledky nedostatečného pitného režimu
Správný a dostatečný pitný režim je pro naše zdraví naprosto nezbytné, jelikož naše tělo je ze 70 % tvořeno vodou. Nedostatek pitného režimu se může projevit únavou, vráskami, zvyšování tělesné hmotnosti, nepříjemný dech, člověk může trpět zácpou. Mezi ukazatele dehydratace organismu patří barva moči, frekvence močení či pálivé, popraskané rty. Nejlepším způsobem, jak dodržovat pitný režim je doplňovat tekutiny pravidelně po celý den.
Trápí Vás některý z problémů jako například nepříjemný zápach z úst, vrásky nebo výkyvy nálad? Jste často unavení a bez energie? Trpíte často zácpou? Stále přibíráte na váze i přes to, že dodržujete správný jídelníček a pravidelně cvičíte? Obtěžují Vás tyto problémy a nevíte, jak se jich co nejrychleji a účinně zbavit? Na vině může být nedostatečný pitný režim, a právě prostřednictvím těchto signálů se Vás tělo snaží na tento problém upozornit.
Zkuste se zamyslet nad tím, jaké množství tekutin v průměru denně vypijete. Uvědomte si, že Vaše tělo je ze 70 % tvořeno vodou. Z toho vyplývá, že správný a dostatečný pitný režim je pro naše zdraví naprosto nezbytný. Jeho nedodržování se projeví na našem zdravotním stavu. Doporučené denní množství tekutin je podle odborníků 2 až 2,5 litru. V případě velké fyzické zátěže a vysokých teplot tato číselná hodnota samozřejmě ještě stoupá. Nedostatek tekutin signalizuje mnoho projevů našeho těla. Pojďme se nyní seznámit s těmi nejčastějšími z nich.
Únava
Obtěžuje Vás častá únava i přes to, že si dopřáváte dostatek spánku? Chybí Vám energie a nejste schopni se na nic soustředit? Jste v důsledku toho podráždění a náladoví? Všimli si toho Vaši blízcí a už ani Vy sami nejste schopni se sebou vydržet? Na vině je možná právě nedostatek tekutin ve Vašem těle. Již lehká dehydratace může způsobovat zmiňované výkyvy nálad, vyčerpanost a rozladěnost. Zkuste tedy doplňovat pravidelně dostatek tekutin a uvidíte rozdíl ve své koncentraci a aktivitě.
Vrásky
Zaznamenali jste v poslední době zhoršení kvality své pleti a náhlý výskyt většího množství zřetelnějších a hlubších vrásek? Příčinou nemusí být pouze stáří, důvody mohou být daleko prostší. Opět se zde dostává do popředí nedostatečný pitný režim. Tělo je nuceno při hospodaření s vodou zajistit nejprve ty nejdůležitější procesy a na vyživování buněk pokožky již téměř nic nezbude. Ty se pak pomaleji obnovují, pokožka ztrácí elasticitu a pleť je matná, vrásky výraznější a v celkovém dojmu přibývají léta. Zapojte proto více tekutin do svého denního příjmu a budete se cítit opět mladě a svěže.
Přibírání na váze
Snažíte se snížit svou tělesnou hmotnost? Zdravou stravu doplňujete poctivě pravidelným cvičením a stále se Vám nedaří zhubnout? Viníkem je možná právě nedodržování správného pitného režimu. Dostatek tekutin ve Vašem těle totiž příznivě ovlivňuje spalování tuků, zvyšuje metabolismus a tím způsobuje i kýžený úbytek na váze. Nezapomínejte proto do svého programu na redukci hmotnosti zapojit i dostatečné množství sklenic vody v průběhu celého dne.
Nepříjemný dech
Pokud Vás trápí nepříjemný zápach z úst, příčin může být hned několik. Jednou z nich je právě nedostatečný příjem tekutin. S deficitem vody ve Vašem těle klesá i produkce slin, jež zabraňují přemnožení bakterií v ústech, zejména na těžce dostupných místech, kde se drží zbytky potravy. Patří sem mezizubní prostory či zadní část jazyka, kde se mohou bakterie velmi dobře skrýt. Více bakterií pak produkuje větší množství sloučenin síry, které zapříčiňují nežádoucí zápach z úst. Proto není v boji s nepříjemným dechem nic jednoduššího než začít s pravidelnou konzumací vody.
Zácpa
Také pomocí zácpy Vám Vaše tělo může naznačovat, že nepijete dostatečné množství vody, tolik potřebné pro správnou funkci organismu. Nedostatek tekutin se projeví i ve střevech. Z tenkého střeva putuje natrávená potrava do střeva tlustého, kde dochází k vstřebávání vody a minerálních látek do těla. V případě nedostatku tekutin pak dochází k nepříjemným potížím s vyprazdňováním. Zařaďte proto do svého denního režimu větší množství tekutin, ulevíte tak svému organismu.
Jak zjistit, že málo pijete?
K častým ukazatelům dehydratace organismu patří například:
- Barva moči – čím tmavší, tím hůře. Při dostatečném množství tekutin by měla být moč světle žlutá.
- Frekvence močení – je značně individuální, avšak v případě náhlého a výrazného prodloužení doby, kdy nepotřebujete na toaletu, zřejmě není Váš pitný režim úplně v pořádku.
- Pálivé, suché a popraskané rty.
Jako orientační prověření dostatku tekutin ve svém těle můžete vyzkoušet jednoduchý test: vytáhněte svou kůži na hřbetu ruky pomocí palce a ukazováčku. Když ji po chvilce pustíte, měla by se během vteřiny vrátit zpátky do původního stavu bez jakýchkoliv deformit. Pokud ne, pravděpodobně byste se měli nad svým denním příjmem tekutin zamyslet a pokusit se ho napravit.
Nejlepším způsobem, jak dodržovat správný pitný režim je doplňovat tekutiny pravidelně v průběhu celého dne. Tělo tak bude schopné přijatou vodu lépe využít a celkový pozitivní efekt bude o to podstatnější. Nesprávný postup naopak vypadá následovně: náhle si vzpomenete na to, že jste celý den nepili a naráz zkonzumujete velké množství vody ve snaze dohnat celodenní deficit. Výsledkem bude spíše zvýšené množství moči než blahodárný účinek na Vaše tělo. Proto by se mělo přemýšlet i nad konzumací vody a pitný režim dodržovat správně.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií
Léčba extrémním chladem. Jak tuto metodu lze spojit s fyzioterapií? Více v tomto článku.
Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!
Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.
Očkování - Jaké jsou jeho klady a zápory?
Očkování je aplikace malé dávky neživého mikroorganismu do těla, jehož cílem je „trénink“ imunitního systému. Více v článku.
Co je to "Úplavice cukrová" neboli Cukrovka? A jak se jí dá předcházet nebo na ni vyzrát? (1. část)
Cukrovka je chronické, civilizační onemocnění, jímž trpí stále větší procento světové populace. Více v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Je běh zdravý a jak začít s běháním?
Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.
Přetrénování
Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…
Nejvhodnější pohyb pro hubnutí
Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.