Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Plavání kojenců ve věku 0-6 měsíců a vše důležité k tomu

Náš seriál článků, jenž podrobným avšak jednoduchým způsobem pojednává o problematice těhotenství, vývoji dítěte, praktických radách aj., pokračuje dalším článkem a to na téma: ,,Plavání kojenců".

V článku Proč s miminky plavat?  jsem popsala, proč by měli rodiče začít plavat s miminky a plavání podporovat i v batolecím a předškolním věku. Nyní bych se chtěla zaměřit na ukázku cvičení vhodných v různých věkových skupinách. Výběr jednotlivých cviků závisí na psychomotorickém vývoji miminka, proto uvedené věkové skupiny berte jen orientačně.

Držení dítěte ve vodě

Manipulace s dítětem musí odpovídat jeho psychomotorickému vývoji (přečtěte si náš podrobný seriál článků).Prakticky až do doby, kdy dítě sedí samo, by mělo být nošeno, přenášeno a chováno svinuté v klubíčku. Tento princip je platný pro manipulaci s dítětem ve vodě i mimo ni. Nejpřirozenější a nejzdravější polohou je, když dítě držíte v klubíčku a je opřené hlavičkou a zády o Váš hrudník.

Děti od 3 týdnů do 3 měsíců

Dítě držte jednou rukou pod hlavičkou, krku se však nedotýkejte. Šíjové svaly mají četná citlivá nervová vlákna a dítě by po jejich podráždění reflexně zaklánělo hlavičku.

Druhou rukou držte dítě pod zadečkem tak, že sedí na dlani, a palcem ruky si jej jistěte za stehýnko. Takto držené dítě postupně houpavými pohyby ponořte do vody až po ramena. Tato poloha je pro děti velmi relaxační.

Mlýnek

Dítě držte v klubíčku a pohybujte jím do kruhu. Kružte s dítětem ve vaně tak, aby bylo čelem stále na stejnou stranu. Vhodnou říkankou může být „Melu, melu kávu“.

Plování

Pusťte ruku pod zadečkem. Dítě tak musí aktivitou břišních svalů přitáhnout mírně kolínka k bříšku. Pokud má dítě insuficienci (nedostatečnou sílu) břišních svalů, toto cvičení provádějte zpočátku velmi krátce, aby nedocházelo spíše k přetěžování. Funkce nedostatečně aktivních břišních svalů je pak nahrazována svalem vedoucím od stehenní kosti k výběžkům bederních obratlů (m. iliopsoas) a tím se nepřirozeně prohýbá bederní páteř.

Hádek

Je variantou plování – dítě držte pouze za hlavičku a veďte tělíčko ve směru vlnovky na hladině. Můžete vyzkoušet různé varianty držení:

  • oběma rukama – čelem k Vám či různými směry
  • dítě leží na hladině mezi Vašimi předloktími, palce mějte pod podpažím na ramínkách dítěte a svými prsty podkládejte hlavičku
  • držení oběma rukama – čelem od Vás
  • prsty pod lopatky, hlavička v dlaních, palce jistí ramínka.

Pomůcky

Polštářek, svázané dva rukávky pod hlavičku a ramínka. Dítě tak plove, aniž byste jej drželi, jen buďte na blízku a dávejte pozor, aby se dítě nepřeklopilo.

3–4 měsíce

Dítě již drží hlavičku jistěji v předo-zadní (sagitální) rovině. Můžete ho tedy nechat plavat vleže na bříšku. Dítě si položte na své předloktí bradičkou a částí hrudníčku – jistěte ho tak, aby se nenapilo vody. Palcem zpevněte vzdálenější ramínko a prsty jistěte hrudník z boku. Druhou rukou můžete stlačovat zadeček pod vodu, aby se miminko neprohýbalo. Ruka, která drží hrudník a bradu by měla být co nejvýše, tak se dítě prohýbat nebude a nožičky spolu se zadečkem budou pěkně pod hladinou.

Před miminko rozmístěte spoustu plovoucích hraček, bude se dívat kolem a snažit se hračky uchopit. Plavání ho bude hodně bavit.

  • Plovací kruh - Hrudníček a pánev jsou na kruhu, nožičkama kope ve vodě.
  • Hádek - Dítě uchopte za hlavičku a zadeček a posouvejte jím po hladině, jako když se kroutí had. Básničkou může být „Rak leze z díry, vystrkuje kníry“.
  • Polévání hlavičky - Cílem je, aby miminko po vyslovení hesla zpozornělo a naučilo se zavřít oči a zadržet dech. Jedná se o přípravu na potápění – nejprve si musí zvyknout, že voda v obličeji nevadí.

5–6 měsíců

Dítě již drží hlavičku lépe i ve frontální rovině (tj. hlavička nepadá vpravo nebo vlevo). Tělo nadnáší vztlaková síla vody, tudíž ve vodním prostředí sed, respektive vertikální poloha nezatěžuje páteř.

  • Sed ve vodě - Dítě držte za hrudníček, palce vpředu, prsty na lopatkách. Úchop mějte spíše na dolních žebrech než těsně v podpaží, neboť ramenní klouby jsou stále hodně chrupavčité. Kdybychom dítě drželi za ramínka nebo ramínka příliš tlačili k uším, mohlo by dojít k jejich poranění.
  • Hopsání - S dítětem pohupujte ve vodě nahoru a dolů: pravidelně, nepravidelně (občas „výskok“ nahoru, ze strany na stranu). Doprovodnou říkankou může být např. „Skáče žába po blátě“.
  • Přetáčení - Předávejte si dítě z jedné ruky do druhé tak, že přehmatáváte na hrudníčku a otáčíte dítě kolem jeho vertikální osy. Pro pestrost hry zpívejte např. „Kalamajka mik, mik, mik“.
  • Potápění hlavičky- Navazuje na polévání hlavičky. Provádějte jen tehdy, když je dítě dobře naučené na předem určený povel včas zavřít oči a nadechnout se. Pokud mu voda v obličeji nevadí, můžete po vyslovení hesla na krátkou dobu (1–2 sekundy) dítě ponořit pod hladinu. Po vynoření miminko ohromně chvalte. Pokud věnovalo pozornost hračce či jiné osobě nebo je unavené či jinak rozmrzelé, potápění neprovádějte. Zbytečně byste dítě stresovali a navodili nepříjemný zážitek.

Pozor! Před ponořením si musíte být jistí, že Vás dítě vnímalo!
 

Vliv plavání na zdravý vývoj miminka

Plavání kojenců a batolat je vhodné jako prostředek fyzioterapie pro nějakým způsobem handicapované děti. Hyperaktivní děti se často velice pěkně zklidní v příjemně teplé vodě. Zlepšuje se i jejich schopnost soustředit se a koordinace pohybů. Hypotonus, či naopak hypertonus (nedostatečné nebo příliš velké napětí svalů) pohybového aparátu je možné ovlivnit volenými úchopy dítěte a teplotou vody. Kolikovité bolesti bříška lze také snadno ztišit v teplejší vodě. Zvyšuje se imunitní odolnost dítěte vůči infekčním nemocem, lepší se i alergické respirační obtíže.

Díky vlhkému ovzduší v prostorách bazénu se dětem s astmatem snáze dýchá. U dětí učících se potápění a splývání pak připadá v úvahu vydechování vzduchu z plic proti odporu vody a tím se zvyšuje aktivita svalů zodpovědných za pohyby hrudníku při dýchání (mezižeberní svaly, bránice, svaly vedoucí od páteře na žebra). Zlepšují se dynamické dechové objemy plic – vitální kapacita plic a síla výdechu.

Věřím, že si hru ve vodě se svým miminkem báječně užijete. Věřte, že vhodnější sportovní aktivita než plavání pro něj v tomto věku ani není. Správně zvolenými a provedenými cviky výrazně podpoříte jeho zdravý psychomotorický vývoj. Co více si mohou milující rodiče přát pro své miminko, než jeho plné zdraví!

Další díly

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Články, které by vás mohly zajímat

Psychomotorický vývoj dítěte – 7. až 8. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 7. až 8. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Úvod do psychomotorického vývoje dítěte

Jakým způsobem můžete otestovat odchylky ve vývoji Vašeho miminka? Jak zraje centrální nervový systém?

Psychomotorický vývoj dítěte – 0. až 2. měsíc

Jaké kontroly se provádí u novorozenců a jak testujeme reflexy miminek? Více v našem článku.

Zdravý vývoj dětské nohy

Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, přesto přes 95 % dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Vysvětlení ultrazvukových nálezů

Dobrý den,mám 3,5 měsíčního syna a na třetí kontrole kyčlí nám bylo uvedeno ve zprávě toto: "sono Ia bil. jádro + dx".Podotýkám, že u dvou předešlých kontrol bylo označení stejné, akorát bez jader.Můžete mi to prosím přeložit??Děk…

Problémy s chůzí u dítěte

Dobrý den,před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec…

Fyzioterapie miminek

Dobrý den,ráda bych poprosila o radu. Mám 10. měsíčního syna a asi 2 měsíce se plazí (symetricky, pomocí obou ručiček i nožiček). Zhruba 3 týdny občas i popoleze, ale špatným stylem a to tak, že má kolínka hodně od sebe a zatěžuje…