Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Poporodní paréza brachiálního plexu

Brachiální plexus je svazek nervů vedoucí z páteřní míchy ve výšce 5. krčního až 1. hrudního obratle. Svými nervovými vlákny zásobuje horní končetiny -> zajišťuje pohyb, a také citlivost horních končetin.

Paréza (obrna) brachiálního plexu je nejčastějším poškození periferních nervů u novorozence. Může k ní dojít u traumatického porodu při přílišném tahu hlavičky, u dystokie raménka (plod je v podstatě rameny “zaseknut” za stydkou kostí matky) a u porodu makrosomatického (nadměrného) novorozence. Prevenci tvoří správná prenatální diagnostika. Měla by být určena velikost plodu, velikost pánve, porodních cest a přítomnost abnormalit v oblasti pánve matky. Výskyt se udává 1 - 2 na 1000 narozených novorozenců.

Při prvním vyšetření novorozence s obrnou horní končetiny musí neonatolog vždy vyloučit zlomeninu klíční či pažní kosti, žeber a luxaci ramenního kloubu. Léčba v dalším období je multidisciplinární (dětský neurolog, fyzioterapeut, pediatr, plastický chirurg, neurochirurg, dětský psycholog) a může zahrnovat rehabilitaci, elektrostimulaci, terapii zlomenin a subluxací, podávání botulotoxinu, neurolýzu, odstranění neuromů , nervatizaci, přemostění štěpem, uvolnění svalových kontraktur a transplantaci svalových šlach.

Nejčastějším typem je horní paréza, která je způsobena depresí, vnitřní rotací a addukcí ramene, extenzí lokte, pronací předloktí a flexí ruky. U tohoto typu obrny je postižen především ramenní kloub, zápěstí a prsty bývají funkční. U těchto poranění se v minulých letech stalo základem léčby chirurgické řešení. Nicméně v důsledku vysoké úmrtnosti novorozenců po operacích, se čím dál častěji přistupuje ke konzervativním přístupům. Pokud ve 4 a půl měsících života dítěte nedochází ani k částečné obnově funkce pažního a deltového svalu, je indikováno operační řešení – rekonstrukce nervu. Při avulzi (odtržení) je ihned po narození indikováno chirurgické řešení.

Dojde-li k úpravě obrny, dojde k ní kompletně a během prvních měsíců. Přetrvávající obrna je závažný handicap, jenž omezuje funkce paže a ruky. Celoživotní rehabilitační péče k omezení svalových kontraktur a atrofíí je nutností.

Rehabilitace

Polohování postižené končetiny

  • v poloze na břiše s postiženou končetinou s pokrčením v loketním kloubu a u těla

Masáže

  • lehké tření pro usnadnění odtoku žilní krve

Nahřívání

  • podpora prokrvení končetiny, myorelaxační a analgetický účinek

Fyzioterapie

Fyzikální terapie v pozdějším věku

  • elektrostimulace

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace trupu a horních končetin

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalů krku

Články, které by vás mohly zajímat

Nošení dětí na těle - pozitiva i negativa tohoto fenonému

Šátky, babyvaky a nosítka. Mají pozitivní či negativní vliv na vývoj dětí? Jaké jsou výhody tohoto současného fenoménu?

Viscero-somatické vztahy

Lidské tělo je kouzelný propojený celek, který je schopen fungovat i odlišně. Přečtěte si o viscero-somatických vztazích.

Ergoterapie

Slyšeli jste již pojem ergoterapie? V tomto článku se dozvíte, jak taková ergoterapie vypadá a co dělá ergoterapeut.

Aktivační systém reflexní lokomoce (Vojtova metoda)

Vojtova metoda využívá reflexní vzory, typické pro časný dětský věk. Více informací se dozvíte v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Paréza obličeje

Dobrý den,obracím se na vás s dotazem a možnou pomocí. Mám poporodní parézu levé části obličeje (spadlý koutek, nedovíratelné levé oko, nehybné obočí). Byla by možná konzultace a popřípadě rehabilitace?Děkuji za odpověď

Necitlivost v obličeji

Dobrý den,po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o tom, abych…

Ublížení Vojtovou metodou

Dobrý den,byla jsem na rehabilitaci se svou tříměsíční dcerou. Máme s ní cvičit Vojtovu metodu, protože otáčí hlavičku více na jednu stranu. Prvním cvikem bylo stlačení reflexního bodu mezi žebry. U druhého cviku rehabilitační ses…