Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom patří mezi onemocnění, která se projevují zdánlivě nenápadnými příznaky, jež však mohou signalizovat i závažné onemocnění. Jedná se o nemoc oslabující přítok krve, postihující nejčastěji drobné cévy na koncích prstů rukou a nohou. Zřídka může také zasáhnout oblast nosu a uší. Zúžením cév vzniká ischemie – nedostatek kyslíku v tkáních, obdobně jako je tomu při srdečním infarktu myokardu (srdeční svaloviny) nebo mozkové příhodě. Následkem dlouhotrvající ischemie tkáně cévních stěn odumírají a jsou nahrazovány jizvami pojivových tkání.

Onemocnění je typické značným poškozováním nervů postižených tkání, což vede k místní poruše funkce cévní stěny, zhrubnutí cév a formování zjizvených tkání. Onemocnění souvisí s přítomností závažnější choroby pojivových tkání – sklerodermií.

Jak rozpoznáme Raynaudův syndrom?

Nejčastěji se vyskytující komplikací je ztráta citlivosti konců prstů. Oslabení přítoku krve může být od mírného stupně projevujícího se krátkodobým zblednutím, nedokrvením tkáně, až po těžké formy způsobující trvalé poškození nervů vedoucí dokonce až k nekróze – odumření tkání.

Příčiny zůstávají stále neobjasněné. Jistým ukazatelem vzniku Raynaudova syndromu je častá přítomnost doprovodných onemocnění a jejich společných autoimunitních mechanismů. Mnoho odborníků zastává názor, že přítomnost Raynaudova syndromu je jen iniciační – počáteční diagnóza ještě neprojevené sklerodermie či jiných autoimunitních onemocnění. S Raynaudovým syndromem se často vyskytují nemoci jako systémový lupus erythematodes a artritida.

Konvenční medikamentózní léčba Raynaudova syndromu

Medikamentózní léčba se zaměřuje na snížení závažnosti a frekvence výskytu záchvatů. Neléči príčiny vzniku onemocnění, pouze tlumí jeho projevy. Nejčastěji se používají blokátory kalciových kanálů, například nifedipin či diltiazem, které zabrání stahování hladké svaloviny cév a tím snižující závažnost průběhu záchvatů.

Místně se na kůži aplikují transdermální náplasti s obsahem prostaglandinu E-1, který rozšiřuje cévy a zabezpečuje lepší prokrvení.

Funkční výživa by měla být protizánětlivá, je třeba:

  • vyhnout se konzumaci omega-6 nenasycených tuků, z kterých se v těle vytvářejí zánětlivé cytokiny (skupina proteinů) a vazokonstrikční (cévy zužující) látky. Konzumace uvedené skupiny nenasycených tuků může zhoršovat průběh onemocnění. Nejbohatšími zdroji omega-6 mastných kyselin jsou slunečnicový, řepkový a sójový olej, (až 50% omega-6) rostlinná másla, burské a kešu oříšky.
  • vyhnout se konzumaci červeného masa, obsahujícího hemové železo, působící jako katalyzátor zánětlivých mechanismů.
  • upřednostnit rybí maso, zejména ryb z chladných moří s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin.

Vhodné potraviny

Vhodnými potravinami jsou především oleje bohaté na antioxidanty, obsahující zároveň nízký podíl omega-6 mastných kyselin. Patří sem zejména: olivový olej obsahující antioxidant hydroxytyrosol, panenský palmový olej obsahující směs tokotrienolů – celé řady přírodních vitamínů skupiny E a C.

Velmi důležitý je pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin, zabezpečujíci zdroj tvorby protizánětlivých a vazodilatačních (rozšiřujících cévy) látek. Jejich nejlepším zdrojem je rybí olej s obsahem EPA a DHA – omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Méně vhodný je lněný olej s obsahem ALA – omega-3 mastné kyseliny s kratším řetězcem a sníženou protizánětlivou účinností. Vyvážený poměr omega-3 k omega-6 mastným kyselinám, cca 1:1, poskytuje olej z rýžových otrub. Velmi vhodnými potravinami jsou sýry, máslo s obsahem cysteinu, vitamínů A,D,E a nasycených mastných kyselin se středním a krátkým řetězcem.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; Rosato E et al: The treatment with N-acetylcysteine of Raynaud’s phenomenon and ischemic ulcers therapy in sclerodermic patients: a prospective observational study of 50 patients

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket

Články, které by vás mohly zajímat

Lupavý (skákavý) palec a prsty ruky

Už se Vám někdy stalo, že při ohnutí nebo natažení prstu došlo k odporu a lupnutí? V tomto článku se dozvíte vše potřebné.

Rhizartróza – artróza palce u ruky

Rhizartróza neboli artróza palce ruky. Jak ji poznat a jaké jsou možnosti léčby? To vše se dozvíte v našem článku.

Coxa vara

Co je coxa vara a jak se tato diagnóza projevuje? Veškeré potřebné informace se dozvíte v tomto článku.

Dupuytrenova kontraktura – možnosti terapie, aplikace rázové vlny

Veškeré potřebné informace o Dupuytrenově nemoci a možnosti léčby nejen pomocí rázové vlny.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Potíže s palcem

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda je, prosím, možné, že jde o de Quervainovu nemoc, když mám potíže s palcem již několik roků. Někdy se jedná až o otoky a pak zase zlepšení, ale v podstatě je stav stále stejný. Palec je bol…

Bolest prstů

Dobrý den,prosím o radu, mám již odoperované oba palce a nyní velká bolest prsteníček na jedné a prostředníček na druhé. Je to možné? Už jsem nešťastná a nevím si rady, Děkuji . 

Úraz prstu na ruce

Dobrý den,před vánoci jsem si narazila prostředníček pravé ruky. Úraz se mi déle nehojil, byl bolestivý a prostřední kloub otekl, tak jsem šla na ortopedii na rentgen. Tam mi rentgenem zjistili, že mám kostní cystu na kosti mezi d…