Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Příčina křečí – jak je to s hořčíkem v našem těle

Rádi běháte či jinak sportujete, ale často Vám běh a ostatní sportovní aktivity znepříjemňují bolestivé křeče, nejčastěji ve svalech lýtek a stehen? Některé sportovce dokonce křeče netrápí jen při samotném fyzickém výkonu, ale také ve spánku, při prochladnutí atd. Příčinou je nejspíše nedostatek hořčíku ve Vašem těle. Častým řešením tohoto problému je rychlé doplnění hořčíku pomocí nejrůznějších doplňků stravy. Proto se před závody i během nich někteří sportovci tzv. „dopují“ různými zkumavkami s roztokem obsahujícím právě hořčík a jsou přesvědčeni, že tímto svůj problém vyřeší. Je to ale pro Vás, Vaše tělo a sportovní výkony opravdu to nejlepší? Je tato rychlá pomoc to nejvhodnější, co můžete pro sebe udělat? Mnozí odborníci tyto metody rozhodně nedoporučují.
 

Funkce hořčíku v organismu

Hořčík neboli Magnesium je lehký kov a jeho hlavními funkcemi v našem těle jsou stavební funkce a podpora činnosti nervů a svalů. Jedná se o působení na přenos mezi nervy a svaly. K bezproblémovému uskutečnění této chemické reakce v lidském těle je zapotřebí dostatečného množství vápníku a hořčíku, ideálně v poměru 2:1.

Hořčík v našem organismu přispívá k odbourávání stresu a alkoholu. Také napomáhá, aby správně fungoval srdeční sval a společně s vápníkem dokáže eliminovat pocity úzkosti a nervozity. Dále slouží k uvolňování glukózy, hraje důležitou roli při stavbě kostí, podporuje zdraví zubů a u žen dokonce pozitivně ovlivňuje premenstruační syndrom.

Nedostatek a nadbytek hořčíku

Přirozeně je hořčík z našeho organismu vylučován zejména potem a močí. Dlouhodobou fyzickou aktivitou, např. při běhu, se jeho zásoby postupně vyčerpají v rámci dehydratace a poté může docházet ke křečím. Citlivost a náchylnost jednotlivců k nedostatku hořčíku je velmi různorodá, stejně jako jejich snášenlivost námahy v horku.

Nedostatek tohoto chemického prvku se projevuje zejména podrážděností, nespavostí či bušením srdce. Tělo udržuje své vnitřní prostředí v rovnováze podle svých potřeb, proto k předávkování hořčíkem normální cestou (např. pokud vypijete větší množství minerálky bohaté na hořčík) naštěstí téměř není možné. Vaše tělo jeho nadbytek jednoduše přirozenou cestou vyloučí. Z toho důvodu přebytek hořčíku může vyvolat průjmy. Proto je nesmysl, pokud se preventivně „nadopujeme“ hořčíkem do zásoby, abychom tak předešli případným křečím. Lékaři před tímto postupem varují, protože pouze zbytečně zatěžuje ledviny.

V případě, že Vás čeká závod v horkém počasí, je samozřejmě přijatelné doplnit minerální látky pomocí iontového nápoje, avšak žádné „zázračné“ produkty Váš problém s křečemi nevyřeší. Jedinou výjimkou je situace, kdy Vás křeče v končetinách zastihnou náhle, přímo během závodu. Tyto potravinové doplňky by však měly být podpořeny především protažením svalů do maximální délky, jejich zahřátím a jemnou masáží.

Pravdou ale zůstává, že oba tyto krajní případy, ať už se jedná o přebytek či nedostatek hořčíku, nastávají pouze v případě, že lidský organismus trpí nějakou nemocí. Nedostatkem hořčíku jsou zasaženi ti jedinci, kteří trpí jeho špatným vstřebáváním. Jedná se nejčastěji o zažívací problémy. Ke skupinám trpícím jeho zvýšenou ztrátou patří zejména lidé s onemocněními, jež zahrnují dlouhodobé průjmy, umělou – náhradní (tzv. parenterální) výživu, případně jedinci s onemocněním ledvin. Dalšími důvody mohou být také těhotenství nebo dospívání, při nichž dochází k jeho zvýšené spotřebě.

Doporučená denní dávka a potraviny bohaté na hořčík

Je nutno podotknout, že zdravý člověk, jehož jídelníček je vyvážený a jsou v něm obsaženy všechny potřebné složky a živiny, nepotřebuje žádné speciální doplňky stravy a to ani v případě, že se jedná o výkonnostního sportovce, jež se sportu věnuje závodně. A jestliže se momentálně nezotavujete po prodělané operaci či jiném závažném zákroku či zdravotním stavu, kvalitní a pestrá strava Vaše potřeby hořčíku zcela bezpečně a dostatečně pokryje.

Jako doporučená denní dávka hořčíku pro zdravého člověka se považuje cca 350–375 mg. Toto množství obsahují např. dvě láhve minerálky s obsahem hořčíku, 200 g čočky nebo sóji, 1200 g hovězího steaku nebo 0,75 kg čokolády. Ideálním je potřebnou denní dávku hořčíku získat z vyvážené kombinace na hořčík bohatých potravin, mezi které patří zejména: luštěniny, ořechy, mandle, banány, obiloviny, tmavá listová zelenina a čokoláda.

Stres, alkohol, kofein a sladkosti

Pokud však patříte mezi osoby, jež jsou vystaveny velkému množství stresu a ještě navíc konzumujete vyšší množství alkoholu, kofeinu a nebo sladkostí, může být Vaše spotřeba tohoto chemického prvku až dvojnásobná. Alkohol a stres mohou být tedy příčinou zvyšujícího vylučování hořčíku z organismu. Proto například běh s tzv. kocovinou není ideální volbou zejména pro Vaše ledviny.

Nejlepší řešení

Nejlepším řešením, jak se těmto problémům vyhnout je dodržovat správnou životosprávu a pitný režim. Hořčík by měl být do těla dodáván průběžně a v rozumné míře.

Kromě zdravého životního stylu a vyváženého jídelníčku, jak již bylo výše zmíněno, jednou z metod, pokud nastane situace, že se při sportu dostane sval do křeče, je jeho okamžité uvolnění působením rázové vlny (na sval stačí Radiální rázová vlna). Aplikace Rázové vlny by se dala označit jako akutní pomoc a pokud ji máme k dispozici, tak je velice efektivní a působí rychleji než polykání tablet či roztoků s obsahem hořčíku, protažení svalu a jeho manuální rozmasírování.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Jak se správně otužovat

Jaká jsou pozitiva otužování a jak se otužovat tím správným způsobem? Více v našem článku.

Keto dieta pro každého

Jak funguje Keto dieta a jak s ní nejlépe začít? Více informací v našem článku.

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je léčebným kontaktem koně a člověka se zdravotním postižením nebo specifickými potřebami.

Saunování: častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Zde jsme zpracovali téma týkající se populárního saunování a náš fyzioterapeutický pohled na něj.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.