Cviky při bolestech kyčlí
Objevuje se Vám bolest kyčelního kloubu při námaze, později při chůzi nebo na začátku pohybu? Objevují se klidové a noční bolesti? Trápí Vás ranní ztuhlost kloubu, která je po rozhýbání lepší? Zhoršuje se Vám hybnost v kloubu? Všimli jste si rozdílné délky končetin, atypického postavení dolních končetin či pánve? Vadí Vám delší stání? Máte pocit nejistoty a nestability při chůzi? Zkracuje se Vám krok při chůzi?
Kyčelní kloub je jedním z nejvíce zatěžovaných kloubů. Volná dolní končetina se připojuje na tuhý pánevní pletenec. Zatížení kyčelního kloubu je závislé na působení svalů v blízkosti kloubu. Spasmus okolních svalů namáhá kloub. Zatížení také závisí na poloze celé dolní končetiny. Větší namáhání kyčelního kloubu se objevuje u lidí s větší bederní lordózou, větší hmotností těla nebo u osob zvedající těžká břemena. Dno jamky kyčelního kloubu má tukový polštář, který absorbuje nárazy a horní okraj jamky stabilizuje hlavici v jamce.
Bolesti mohou značit postižení funkce či struktury kloubu. Může se jednat o přenesenou bolest ze vzdálenějších segmentů dolních končetin či pánve. Bolesti může způsobovat i dráždění kořenů a nervů vycházejících z bederní páteře. Je nutné diagnosticky odlišit, zda se jedná o pravé potíže či jen o imitaci příznaků. Původ bolestí kyčelního kloubu může vycházet i z onemocnění močopohlavních a břišních orgánů.
Klinickými symptomy v oblasti kyčelního kloubu je změna rozsahu pohyblivosti kloubu, změna stereotypu chůze, známky zvýšeného svalového napětí, zkrácení svalů působících přímo na kyčelní kloub či vzdálených svalů, oslabení svalů dolní končetiny, otok, zarudnutí či projekce bolesti do třísla, stehna, hýždě či do celé dolní končetiny.
Trpíte-li nějakými obtížemi, zkuste využít našich cviků.