Přetržení předního zkříženého vazu LCA
Přetržení (ruptura) předního zkříženého vazu je nejčastější typ traumatického poranění měkkého kolene.
Struktury měkkého kolene
Vedle samotného kostního skloubení kolenního kloubu, které je tvořeno kostí stehenní, kostí bércovou a čéškou, jsou velmi důležitou součástí kolenního kloubu takzvané „struktury měkkého kolene“, mezi které patří:
- Kloubní pouzdro, které celkově zpevňuje kolenní kloub
- Postranní vazy bránící sklouzávání kloubních ploch do stran
- Vnitřní zkřížené vazy zajišťující stabilitu kolenního kloubu v předozadním směru – ligamentum cruciatum anterior (LCA), lig. cruciatum posterior (LCP)
- Menisky (chrupavčité destičky vyrovnávající tlakové zatížení)
Při traumatickém poranění kolenního kloubu dochází velmi často k poškození struktur měkkého kolene, nejčastěji právě předního zkříženého vazu (ligamentum cruciatum anterior, LCA), který je zásadní pro stabilitu kolenního kloubu, jelikož zabraňuje posunu bércové kosti vpřed vůči kosti stehenní.
Vedle předního zkříženého vazu se také často poraní vnitřní či zevní meniskus. Při větším traumatu dochází k soubornému poranění předního zkříženého vazu, menisku a vnitřního postranního vazu. Toto poranění – nazývané „nešťastná triáda“ – je velmi bolestivé a zásadně narušuje stabilitu kolene.
Mechanismus přetržení předního zkříženého vazu a klinické projevy
Ke zranění měkkého kolene dochází nejčastěji při sportu, a to zejména při fotbalu, lyžování, volejbalu, ragby, házené, florbalu, basketbalu atd. Tedy při sportech, kdy jsou nutné rychlé změny směru pohybu či rychlé zastavení. K poranění často dochází nepřímým násilím na koleno v podobě zevní rotace bérce s odchýlením bérce směrem ven.
Při úrazu klienti popisují pocit nebolestivého prasknutí v kloubu, někdy pocit vyskočení kolene většinou dopředu a dovnitř, dále pak velmi ostrou bolest s následnou nemožností došlapu s reflexní blokací kolene v mírném pokrčení.
Bolestivost poraněného kloubu se odvíjí od závažnosti úrazu kolene. Při izolovaném přetržení předního zkříženého vazu ustoupí primární bolest většinou během čtrnácti dnů, avšak při kombinovaném poranění („nešťastná triáda“) často bolest přetrvává déle, a to zejména kvůli poraněnému menisku, který svou natrženou částí dráždí struktury uvnitř kolene.
Po útlumu akutní bolesti často klienti udávají nepříjemnou bolest z vnitřní strany kolene. Mezi další obtíže související s tímto poraněním patří výrazný otok kolenního kloubu, snížený rozsah hybnosti a celková ztuhlost kolenního kloubu. Brzká aplikace lymfodrenáže dokáže zmírnit otok a tím i bolestivost a díky tomu se zvýší i rozsah pohybu.
Dalšími komplikacemi jsou snížená svalová síla, pocit nestability a křečovitá bolestivost okolních svalů, které se reflexně stáhnou a tvoří tzv. ochranou dlahu. Ta je pro poraněný kloub v zásadě příznivá, avšak pokud má klient její příčinou velmi nepříjemné až křečovité bolesti je nutné tyto svaly uvolnit. Zvolit lze např. radiální rázovou vlnu, která bolestivé napětí svalů uvolní a přinese okamžitou úlevu.
Nestabilita kolene se často projevuje náhlým podklesnutím kolenního kloubu při chůzi.
Poranění měkkého kolene narušuje také rovnoměrný přenos zatížení ze stehenní kosti na bércovou. To vede k přetěžování neporušených struktur kolenního kloubu. Pokud se včas nezahájí terapie, hrozí další poškozování struktur kolene a rozvoj degenerativního procesu, který může vyústit ve velmi bolestivou artrózu kolenního kloubu.
Diagnostika a terapie
Poranění měkkého kolene se diagnostikuje nejčastěji na ortopedii pomocí klinického vyšetření. Pro ozřejmení poranění se používají zobrazovací metody – zejména magnetická rezonance, na které jsou struktury měkkého kolene a jejich narušení velmi dobře viditelné.
V terapii máme dvě možnosti postupu – konzervativní a chirurgickou. Při volbě terapie je velmi důležitý individuální přístup ke každému klientovi – musíme brát v úvahu intenzitu zatěžování kolenního kloubu, sportovní aktivitu klienta, věk, motivaci a především přidružená poranění.
Metody moderní fyzioterapie k potlačení akutních poúrazových obtíží při poranění měkkého kolene (kvalitně vedená fyzioterapie, využití přístrojové lymfodrénáže a aplikace rázové vlny) jsou popsány v článku Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu.
Návody na cvičení:
Další články k tématu:
- Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu
- Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu
- Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze do schodů
Kontrakce přímé, vnitřní a vnější hlavy předního stehenního svalu s overballem
Protažení zevní strany stehna vleže na boku
Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep
Články, které by vás mohly zajímat
Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích – léčba
Terapie akutních poúrazových stavů může být velice efektivní a rychlá s pomocí fokusované a radiální rázové vlny.
Iliotibiální syndrom (ITBS)
Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Na vině může být iliotibiální syndrom. Více v našem článku.
Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) – konzervativní terapie nebo operace
Jaké jsou metody léčby a terapie předního zkříženého vazu (LCA)? Veškeré potřebné informace se dozvíte v tomto článku.
Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu
Kdy a jak začít s fyzioterapií po rekonstrukci LCA? Více se dozvíte v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Meniskus
Dobrý den,magnetickou rezonancí mi bylo zjištěno natržení menisku a byla mi doporučena artroskopická operace - sešití. Bohužel v současné době jsou veškeré operace odloženy a tak hledám i jiné možnosti. Jsem celkem aktivní sportov…
Bolavé koleno - meniskus
Dobrý den,byla jsem u lékaře s bolavým kolenem a ten mi diagnostikoval poranění menisku, žádný úraz tomu nepředcházel, ráno jsem se probudila s bolavým kolenem. Dostala jsem injekci a mám přijít za tři týdny na kontrolu, pokud se…
LCA a operace
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na LCA, který mi včera diagnostikovali na pohotovosti, stalo se mi poškození kolena při sjezdu na lyžích. Za jak dlouho je nejlepší tento zákrok odoperovat? Udělat artroskopii hned? Druhé koleno mi…