Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Akromioklavikulární artróza

Pokud Vám dělá problém zvednout ruku nad hlavu, udržet ruku v horizontální poloze, poškrábat se vzadu na krku, to vše může být způsobeno vznikající artrózou AC kloubu. V tomto článku Vám nastíníme danou problematiku a nabídneme možnosti léčby z pohledu fyzioterapie.

Akromioklavikulární skloubení

Akromioklavikulární kloub (AC skloubení) je spojením kosti klíční a acromionu – výběžku lopatky. Prostor mezi těmito dvěma kostmi vyplňuje vazivový disk, který má za úkol mírnit tlak, který je na chrupavky obklopující konce kostí vytvářen např. při pádu na rameno, nárazu do něj apod. AC skloubení je obklopeno vazem, který umožňuje pružný pohyb obou kostí – joint play. Výskyt artrózy v AC kloubu není nijak výjimečným stavem. Často těmito potížemi trpí sportovci, kteří zatěžují paže házením nebo dopady na dlaně, či lidé, kteří při práci zvedají těžká břemena.

Co se děje v kloubu?

Velmi často skloubení poškodí pád na rameno, opakované údery nebo nedostatečně léčené dřívější úrazy. Při těchto poškozeních dochází k drobným poraněním jak skloubení samotného, tak i vazů. Dojde k poškození disku, chrupavek a kloub se stává nestabilním. Chrupavka se postupně ztenčuje, až může vymizet úplně. Poté již nejsou konce kostí ničím chráněny, poškozují se a výrazná bolest doprovází už všechny pohyby v ramenním kloubu. Postupně se mohou také začít tvořit osteofyty (výrůstky na páteři) a ani zánět při dlouhodobém přetěžování není ojedinělý. Všechny tyto symptomy jednotlivě je třeba včas léčit, aby se rozvoji artrózy (bolestivému onemocnění kloubů) dalo zabránit.

Subjektivní potíže

Hlavní potíží, kterou lidé s tímto poškozením udávají, je bolest při zvedání ruky do horizontální polohy s maximem bolestí v poloze, jako by si chtěli obejmout rukou krk zezadu (příznak šály). Bolesti se mohou vyskytnout i při zvedání paže volně do vzduchu či zapažení. Pohyb může být doprovázen „vrzáním“ v kloubu. AC kloub je citlivý i na dotek.

Fyzioterapie

V akutních stadiích se doporučuje klid a zbytečně rameno nenamáhat a neprovokovat tak další bolest. Možnou alternativou je Desaultův závěs, který rameno částečně zafixuje. Při fyzioterapii se snažíme o uvolnění napětí v samotném kloubu, např. jemnou trakcí v AC kloubu, která často přinese úlevu. Šetrná mobilizace ostatních zablokovaných kloubů ramenního pletence zlepší jeho pohyblivost. Dalším krokem je úprava napětí svalů, reflexních křečí a trigger pointů (především v trapézovém svalu, nadhřebenovém svalu lopatky…). Reflexně utlumené svaly (zevní rotátory ramene, zadní deltový sval…) zpětně zapojujeme do funkčních svalových řetězců a pohybových programů.

Terapie fokusovanou rázovou vlnou

Tato léčba spočívá v aplikaci vysokoenergetické fokusované rázové vlny, která je aplikována přímo do místa obtíží, kde dokáže cíleně zaměřit zdroj bolesti (zánět, trigger point) a bezprostředně tak nastartovat přirozené opravné procesy v buňkách. Účinek je velmi rychlý a trvalý. V problematice poškození AC skloubení je vhodné fokusovanou rázovou vlnu aplikovat na svalové křeče, zvýšeně napjatá svalová vlákna především v horním trapézovém svalu a přímo do místa výskytu případného zánětu. Již po první aplikaci se bolesti zmírní a rameno bude pohyblivější. Aplikace by měla proběhnout 1–3× v rozmezí 7–14 dní. Po aplikaci fokusované rázové vlny Vám nalepíme funkční tape (elastickou balvněnou pásku), který pomůže danou oblast odlehčit, fixovat a optimalizovat svalové napětí v oblasti ramene. Aby výsledky byly co nejrychlejší, je vhodné kombinovat fokusovanou rázovou vlnu s fyzioterapií.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi, Praha: Galén, 2012, ISBN: 978-80-7262-657-1

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Rhizartróza – artróza palce u ruky

Rhizartróza neboli artróza palce ruky. Jak ji poznat a jaké jsou možnosti léčby? To vše se dozvíte v našem článku.

Spondylartróza/spondylartritida

Trápí Vás chronické bolesti bederní páteře? Problémy nepodceňujte, spondylartróza je poměrné časté onemocnění páteře.

Revmatoidní artritida

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o revmatoidní artritidě i metodách léčby.

Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida)

Slyšeli jste již o Bechtěrevově nemoci nebo Vám byla přímo diagnostikována? V tomto článku se dozvíte potřebné informace.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Zpráva z rtg - artróza

Dobrý den, prosím vás co mne čeká, když mám ve zprávě z rtg napsáno: bolesti kyčle přes půl roku, osa zachována, výška obratlových těl nezměněná, ventrální osteofyty drobné subtilní nahuštění rozsahu, osteochondroza L5-1, pedikly…

Kostní výrůstky na chodidle

Dobrý den,prosím o zprávu, zda je možné odstranit kostní výrůstky na spodní části chodidla - revmatického původu, artritidy - ultrazvukem.Děkuji za zprávu.

Blokáda páteře a žeber v souvislosti s Bechtěrevovou nemocí

Dobrý den,3. rokem se léčím s bechtěrevovou nemocí. Onemocnění mě nikterak neomezuje, nicméně zhruba před 2 měsíci mě začalo ohromně bolet mezi lopatkami a na žebrech, problém mám pouze při sezení a během toho mě bolí i na hrudník…