Tenisový a oštěpařský loket - léčba
V článku „Bolesti v oblasti lokte – tenisový a oštěpařský loket“ jsme se zaměřili na objasnění této problematiky, příčiny vzniku bolestí a popsání rozdílů mezi jednotlivými diagnózami. V tomto článku se zaměříme hlavně na terapii. Cílem článku je zdůraznit nutnost komplexní terapie pro účinné odstranění bolesti a zamezení návratu obtíží.
Entezopatie
Tenisový i oštěpařský loket řadíme do entezopatií – bolestivých syndromů, které jsou způsobeny zánětlivými procesy při úponech šlach, vazů a kloubních pouzder. Tyto zánětlivé procesy nejčastěji vznikají na základě dlouhodobého přetěžování svalů a toto přetížení se poté přenáší na šlachy svalů a jejich úpony. Přetížení svalstva v okolí lokte mívá často hlubší kořeny ve vzdálených oblastech jako je krční či hrudní páteř a svalstvo ramenního pletence.
Fyzioterapie a její postupy
Účinná, kvalitně vedená fyzioterapie se vždy odráží od důkladného kineziologického vyšetření, které stanoví příčiny problému. Kineziologický rozbor prozkoumá držení těla a ozřejmí tzv. svalové smyčky, které jsou velmi zásadní v otázce samotných svalových řetězců a jejich vlivu na celkové držení těla. Náš pohybový aparát je velmi komplexně propojen a dysfunkce jednoho svalu zákonitě ovlivňuje svaly nejen sousední, ale také vzdálené. To znamená, že špatné držení v oblasti krční páteře a ramenního pletence, často způsobené svalovou dysbalancí mezi přetíženými horními fixátory lopatek a oslabenými dolními fixátory lopatek, postupně vede přes svalové smyčky k přetěžování svalstva ramene, paže, předloktí a může vyústit v entezopatické bolesti v oblasti lokte. Kvalitní moderní fyzioterapie se tedy na základě výsledků vyšetření snaží o obnovení rovnováhy mezi jednotlivými svalovými skupinami.
Dalším cílem terapie je optimalizace postavení jednotlivých segmentů pro zajištění správného držení pohybového aparátu. Vedle technik měkkých tkání a nejrůznějších mobilizačních technik je důležité do terapie zařadit také kompenzační cvičení – nejlépe cvičení na „neurofyziologickém podkladě“ jako jsou například: Kabatova metoda, metoda DNS dle Koláře, senzomotorické cvičení s Propriomedem, cvičení na BOSU, cvičení s Thera-Bandy a mnoho dalších.
Terapie rázovou vlnou
Terapie rázovou vlnou je při léčbě entezopatických onemocnění zásadní a často se bez ní účinná terapie neobejde. Pro oštěpařský a tenisový loket je nejvýhodnější metodou vysoce energetická fokusovaná rázová vlna, která proniká přímo do postiženého místa, což klient velmi dobře cítí. Fokusovaná vlna působí protizánětlivě a díky vysoké energii, která je do postiženého místa aplikována, často stačí pouze 2 až 3 aplikace s odstupy 10 až 14 dnů.
Již po první aplikaci cítí klient zmírnění obtíží. Fokusovaná rázovaná vlna, která je aplikována přímo do místa úponů přetíženého svalstva, je poté doplněna také velmi účinnou vlnou radiální. Radiální rázová vlna je aplikována na průběh bříšek přetížených svalů a díky vysoké frekvenci rázů svalstvo uvolní a zbaví bolestí. Celá terapie je doplněna hloubkovou masáží pomocí V-actoru, který se podílí na ještě důkladnějším uvolnění svalstva.
Kinesiotape
Pro zvýšení účinku terapie po léčbě rázovou vlnou aplikujeme na svalstvo horní končetiny funkční tape. Díky svým vlastnostem napomáhá relaxaci postižených svalů a zároveň dokáže odlehčit bolestivému místu. Naši klienti aplikaci kinesiotapu velmi vítají a oceňují.
Jako doplněk terapie kinesiotape pomáhá, zejména v akutní fázi bolestivého lokte, k uvolnění svalstva i po odchodu z naší kliniky.
Výsledek terapie
Jak bylo popsáno výše, zlepšení přichází často již po první aplikaci rázové vlny – bolesti lokte jsou mírnější a pohyby zápěstí již neprovází tak ostré bolesti. Do několika týdnů od ukončené terapie rázovou vlnou mizí bolesti lokte, klient cítí výraznou úlevu a pohyblivost v lokti a zápěstí je volná a bezbolestná. Návrat do bezbolestného sportovního a pracovního života je však nutně spojen se správným držením těla a správnou optimalizací svalového napětí nejen v okolí lokte.
Připravili jsme pro Vás videoukázku metody PNF pro horní končetinu, kterou používáme pro odstranění bolesti ramene, lokte nebo zápěstí, respektive pro neurologické problémy v oblasti ruky.
Návody na cvičení:
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Excentrická kontrakce natahovačů (extenzorů) ruky a předloktí - tenisový loket
Protažení supinátorů předloktí
Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket
PIR a protažení extenzorů předloktí a ruky
Články, které by vás mohly zajímat
Ateroskleróza a onemocnění koronárních tepen (CAD): neviditelné hrozby srdce
Když krev neteče, srdce trpí -- ateroskleróza jednoduše. Objevte CSWT - bezpečnou cestu k uzdravení.
Raynaudův syndrom
Co je Raynaudův syndrom? Jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby? Vše se dozvíte v našem článku.
Studentský/písařský loket (bursitis olecrani)
Bolestivé postižení burzy v zadní části lokte. Více o příčinách i možnostech léčby v tomto článku.
Bolesti v oblasti lokte - tenisový a oštěpařský loket
Máte ostré bolesti v oblasti lokte? Na vině může být právě tenisový loket. Přečtěte si více o tomto problému.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Oštěpařský loket
Dobrý den,mám bolesti obou loktů. Při návštěvě ortopeda mi bylo sděleno, že mám tzv. oštěpařský loket. Dostal jsem obstřiky, ale bolesti po zhruba dvou měsících přijdou znovu. Chtěl jsem se zeptat, jak se to dá léčit jinak a efekt…
Léčba tenisového loktu po prodělané rakovině prsu
Dobrý den,mám tenisový loket, bohužel na ruce, na které mám odstraněné podpažní uzliny kvůli rakovině prsu. Je nějaká schůdná terapie i pro mne, teda taková, která by nezpůsobila lymfatický otok?Děkuji za odpověď.
Tenisový loket na obou rukách
Dobrý den,už rok a půl mám tenisový loket na obou rukách. Zpočátku jsem dostala obstřik, který pomohl, ale jen na chvíli. Chodila jsem na masáže (asi 5x po 20 minutách) k masérovi. Chtěla bych se, prosím, zeptat, zda mám v masážíc…