Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Co trápí baletky

Předmětem tohoto článku je poskytnout podrobnější a komplexnější pohled na zdravotní stav profesionálních tanečníků klasického tance. Toto náročné povolání bývá fyzicky a psychicky vyčerpávající, na druhou stranu studenti tanečních konzervatoří jsou v přípravě na toto povolání lépe připravováni než např. před 30 lety.

Potíže baletek

Nástupem na taneční konzervatoř se baletky poprvé setkávají s baletními botami, tzv. špičkami. Tehdy jim bývá teprve 12 let. V tomto věku je organismus v rozvoji a dostává se tak do styku s neúměrným zatížením. Zpočátku se tkáně na nohách, jež nejsou na tak intenzivní zátěž ještě zvyklé, vyrovnávají s drsnými nároky a krvavými puchýři, které po čase vystřídají mozoly. To však není zdaleka všechno. Noha je při baletu v nepřirozené poloze neustále namáhaná, což se odráží jak na podélné, tak na příčné klenbě. Prsty se časem deformují do kladívkovitého tvaru trvalým zkrácením šlach ohýbačů prstů. Palce se tlakem začnou stáčet dovnitř a vzniká tzv. vbočený palec (hallux valgus).

Neustálým tancem na špičkách je noha přetočená v kotníku směrem dolů, což způsobuje enormní zátěž lýtkového svalu, který reaguje bolestí Achillovy šlachy a častými rupturami (přetrhnutím vláken). Výrony a podvrtnuté kotníky jsou bohužel běžnou součástí tvrdých tréninků. Velkou námahou trpí také kolena, především jejich měkké struktury.

Baletky jsou proslavené ohromnou ohebností, avšak nadměrná pohyblivost kloubů, tj. hypermobilita, znamená riziko poškození kloubních pouzder, vazů, šlach a svalů. Většinou to končí přetrhnutím vazů, menisků, prasknutím kostí nebo zlomeninami.

A jak to v tanci často bývá, dokonale napřímené držení těla se musí přísně dodržovat. Je to ale pro páteř zdravé? Správné držení těla je důležité, avšak extrémní napřímení tanečníků je nepřirozené. Hlavně v hrudní oblasti se mnohdy ztrácí obloukovité zahnutí, dokonce se hrudník překlápí opačným směrem. Vzniká tak postavení s vystrčeným hrudníkem a prsními svaly příliš dopředu, na což reaguje bederní část vystrčením hýždí dozadu. Takovéto postavení těla je neekonomické a narušuje přirozenou statiku páteře. Dochází k přetěžování a následným bolestem krku, v oblasti mezi lopatkami a někdy také v bederní části páteře.

Kromě fyzického vypětí zatěžuje tanečníky baletu také velký psychický tlak, na který tělo reaguje únavou, bolestí a zdravotními problémy. Běžný den baletky se skládá z 4–6hodinového tréninku a večerního vystoupení, kde musí podávat výkon mnohdy srovnatelný s vrcholovým sportem. Mimo fyzické připravenosti jsou nároky kladené také na psychickou odolnost. Značný stres, kterému je organismus vystavený, potřebuje adekvátní ventil. Bohužel, kvůli časové vytíženosti tento problém mnoho baletek řeší např. kouřením, které organismus zatěžuje ještě víc a zdravotní problémy se tak dále stupňují.

Co s tím?

Toto náročné povolání má mnoho negativních vlivů na psychiku a tělo, do určité míry je však možné tyto nedostatky kompenzovat vhodnou regenerací. Můžeme si pod tím představit kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, výživnou energetickou stravu, pravidelné masáže, důkladnou relaxaci svalstva a psychiky, úpravu svalové nerovnováhy a udržování celkové imunity.

Možnosti rehabilitace

A jaké jsou možnosti kompenzace? To můžete najít v následujícím článku:

U traumatických poškození je možné využít terapii rázovou vlnou. Podrobnější informace o účincích rázové vlny si můžete přečíst v našem článku: Popis a účinky Rázové vlny.

Specifické zranění je možné ošetřit v rámci komplexní rehabilitace s využitím metod fyzioterapie, kinesiotapingu a Rázové vlny.

Přečtěte si také:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů v chodidle na malíkové i palcové straně

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zadní strany stehen

Články, které by vás mohly zajímat

Jak bezpečně sportovat

Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání.

Co trápí tenisty

Máte rádi tenis? Přečtěte si, jaké nejčastější problémy pohybového aparátu trápí tenisty a jak je řešit.

Co trápí jogíny

Ačkoliv má jóga bezesporu celou řadu blahodárných účinků nejen na pohybový aparát, i tento cvičební styl nese svá rizika.

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest třísel i po léčbě magnety a laserem

Dobrý den,asi před dvěma měsíci začaly mého syna bolet třísla. Chodili jsme na rehabilitace, prvně na magnety s cvičením (bolest se přesídlila z vnější strany na horní), pak jsme chodili na laser, syn měl pak 14 dní ješte počkat a…

Operace kotníku a hlezna

Dobrý den,prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama. V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest ko…

Dlouhotrvající bolest kotníku

Dobrý den,před rokem jsem asi špatně došlápla, byla jsem na chirurgii , na rentgenovém vyšetření beze změn, byla jsem na ultrazvuku žil dolní končetiny - kde jsem měla zánět tendosynovitis. Bohužel se stav vůbec nelepší, kotník op…