Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Co trápí fotbalisty

Hrajete aktivně fotbal, stravujete se zdravě, dodržujete správnou životosprávu, poctivě trénujete, a přesto máte neustále problémy? Při každém sportu hrozí úrazy. U kontaktního sportu, jako je fotbal, to platí obzvláště. Některé potíže ale nemusí být zapříčiněné srážkou s protihráčem nebo zlým přistáním na zem z výskoku. Mnoho problémů tkví v kvalitě přípravy před výkonem a regenerace po něm.

Nejčastější problémy fotbalistů

Nejčastější fotbalová zranění jsou logicky v oblasti dolních končetin. Jedná se především o třísla a pánev, kyčle a stehna, kolena, lýtka, chodidla a kotníky.

Hráči fotbalu se nejčastěji setkávají s problémy v těchto částech těla:

  • bederní páteř – ztuhlost svalů, vyhřezlá plotýnka, blokády, přetížení,
  • kotník – viklavost, poškození vazů, zlomeniny,
  • stehno – zkrácený nebo natržený čtyřhlavý sval stehna,
  • hlava – otřes mozku, hematomy (modřiny),
  • koleno – poškození menisků, vazů, chrupavek a kloubní výstelky, měkkých struktur.

Svalová zranění

Odborně vedené tréninky a fotbalová dovednost účinně snižují riziko zranění. Když i přesto ke zranění dojde, je dobré vědět, co s ním dělat.

Fotbalisté utrží svalové zranění nejčastěji okolo 40. minuty. Přestože jsou již dobře zahřátí, riziko úrazu je po tak dlouhém čase intenzivní práce svalu vysoké. Zranění jsou způsobena nevhodnou nebo nedostatečnou regenerací, zdravotními nedostatky, ale i stresem a osobními problémy, které se do pohybového aparátu přenášejí.

Co dělat v případě akutních svalových zranění?

Svalové těžkosti mají tři stádia:

  • křeče,
  • natržení,
  • ruptury (přetržení).

Křeče

Křeče se nejčastěji objevují při ochlazení. Stačí i změna počasí. Vítr vanoucí rychlostí 10 km/h snižuje povrchovou teplotu těla o stupeň. Zahřátý sval pak může zareagovat křečí. Křeč může být i důsledkem krátkodobého, případně dlouhodobého přetížení. Jde o základní obrannou reakci svalu.

Křeč nechlaďte, ale uvolněte. Lehce sval promasírujte. Křeč se nejčastěji vyskytuje v oblasti lýtka a stehna, proto přitáhněte špičku do pravého úhlu, tzv. fajfky, abyste sval protáhli do maximální délky. Ze svalu setřete pot a přikryjte ho ručníkem. Po pár minutách by měly těžkosti odeznít.

Natržení

Pokud Vás během sportovního výkonu překvapí řezavá bolest, která omezuje Váš pohyb, jde o částečné poškození povrchových svazků svalu. Většinou se sval příliš natáhne. Tento druh zranění se nejčastěji objevuje na kluzkém povrchu nebo po prudkém vykročení.

Postižené místo mírně zchlaďte, protože tento úraz vždy provází menší či větší krevní výron. Díky působení chladu se cévy stáhnou a přestanou krvácet. Následně poškozené místo mírně stáhněte obvazem a nohu si podložte. Prvních 24 hodin sval jen chlaďte. Později můžete použít heparinové či heparinoidní krémy a gely.

Ruptura

Prudká, nesnesitelná bolest, okamžité omezení pohybu a velký krevní výron provází přetržení svalu, tzv. rupturu. Velmi často se objevuje u tzv. rekreačních fotbalistů.

V první řadě postižené místo opět zchlaďte. Například obyčejnou vychlazenou lahví z lednice, případně speciálními chladícími gelovými polštářky či jinými pomůckami. Následně sval stáhněte obvazem. V tomto případě je lékařské ošetření nutné a dále je vhodná také rehabilitace.

V některých případech se sice roztržený sval sešívá, ne vždy se však musí hojit jizvou. Rehabilitace je účinná, ale poškozené místo pravděpodobně již nikdy nebude ve stoprocentní formě. Jizva je považována za tzv. méněcennou tkáň. Sval je po úrazu přirozeně zkrácený. Elasticita se vrací postupně, fyzioterapie však tento proces urychlí.

Pomoc

Pro řešení sportovních zranění je FYZIOklinika vybavena nejmodernějšími přístroji na podporu a urychlení regenerace nejrůznějších traumat. Rázová vlna využívá množství pozitivních účinků (více informací o účincích rázové vlny ZDE). Terapie je doplněna kinesiotapingem a ve spojení s manuální fyzioterapií zaručí komplexní ošetření jakéhokoliv zranění. Navíc je každý terapeut připraven zodpovědět veškeré Vaše otázky a poradit v dalším postupu rehabilitace. Naši odborně vzdělaní fyzioterapeuti Vám také poskytnou informace o základních zásadách správného a bezpečného sportování.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení přední strany bérce - relaxace peroneálních svalů

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy - modifikace na schodu

Pro zobrazení klikněte na

Protažení lýtka a Achillovy šlachy

Pro zobrazení klikněte na

Protažení třísel pomocí skluzu

Články, které by vás mohly zajímat

Jak bezpečně sportovat

Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání.

Zdravotní rizika spojené s šermem

V tomto článku se budeme věnovat zejména šermu sportovnímu a historickému a zdravotním rizikům, která přináší.

Kombinovaná terapie rázovou vlnou v léčbě sportovních zranění

Více o tom, jak se nám pomocí terapie rázovou vlnou podařilo dosáhnout velmi rychlého výsledku u různých skupin atletů.

Běh a zdravotní problémy po závodu

Běháte rádi? V tomto článku se dozvíte na co si dát pozor, aby vám běh nepřinesl více škody než užitku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Zánět tíhového váčku u Achillovy šlach

Dobrý den,mám problém. Hraji závodně florball, před Vánoci jsem si byl zaběhat (cca hodinka volný výklus), druhý den jsem šel na trénink a po tréninku jsem cítil bolesti na levé "Achillovce". Další den jsem už "pajdal" a měl otekl…

Operace kotníku a hlezna

Dobrý den,prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama. V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest ko…

Plastika křížového vazu kolene

Dobrý den,21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene, ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle jsem koneč…