Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Denní cvičební program dětí se skoliózou

Máte doma předškoláka nebo školáka, který má diagnostikovanou skoliózu? Nejste si jistí, jak přesně naprogramovat den, abyste zvládli domácnost, práci, školní přípravu, kroužky a přitom ještě cvičit podle instrukcí fyzioterapeuta? Harmonogram není těžký, jen vyžaduje důslednost a pochopení pro psychosociální i fyzické potřeby dítěte.

Jak by měl vypadat denní cvičební program?

Snažte se vést cvičení tak, aby děti pravidelná fyzioterapie bavila. Pokud je pro děti cvičení nezajímavé, nudné, nebo pokud musí cvičit i unavené, nebudou mít kladný vztah ke cvičení ani k fyzioterapii obecně. Je tedy nutné nabídnout dětem takové cviky, které je budou zároveň bavit. Vhodná je i obměna repertoáru cviků vzhledem k aktuálnímu stupni skoliózy, věku dítěte, zdravotnímu stavu, náladě apod. Škála vhodných technik a metodik pro terapii skoliózy je široká. Záleží na fyzioterapeutovi, jak dokáže techniky volit a kombinovat, aby terapie byla co nejúčinnější.

  • Vhodné je upravit denní režim rodiny tak, aby cvičení bylo součástí každodenního cyklu. Stejně jako je samozřejmé, že si dítě ráno čistí zuby, tak by mělo být samozřejmé, že bude ráno asi 15–20 minut cvičit. To si žádá „oběť“ v podobě brzkého ranního vstávání.
  • Pokud je dítě ve školním věku, doporučuji židli u stolu, kde píše úkoly, vyměnit za velký míč. Na míči jsou páteř i svaly dynamicky zatěžované a správné sezení je možné chápat jako další cvičení. Ideální by bylo vyměnit židli za míč i ve škole.
  • Aktovka, s kterou dítě chodí do školy, by měla být co nejlehčí. Není nutné mít dvoupatrový penál nebo papírové desky na sešity. Pokuste se s třídním učitelem domluvit vydání dvojích učebnic pro školu a pro domácí přípravu…
  • Aktivita ve vhodně zvoleném pohybovém kroužku by se měla opakovat nejlépe každý den nebo alespoň 3× týdně. Pokud je v tomto kroužku dítě bez korzetu, může být cvičení považováno za alternativu terapie. Večer je vhodné cvičit ještě 15–30 minut.
  • Nenuťte dítě cvičit v případě, že je unavené. Cvičení pod nátlakem je pro dítě demotivující a kvůli únavě centrálního nervového systému nebude cviky provádět správně.
  • Důležité je čas od času cviky změnit s ohledem na vývoj skoliózy a také pro zpestření cvičení.
  • Neomezujte kontakt dítěte s vrstevníky. Socializace je pro děti velice důležitá, obzvlášť v době nemoci. Je dobré dbát na důslednost cvičení, ale ne na úkor sociálních vazeb.
  • Chodí-li Vaše dítě do školní družiny, může v ní cvičit samostatně.
  • Pokud je třídní pedagog či vychovatel v družině vstřícný, můžete jej požádat, aby rehabilitační cviky zařadil i do hodin tělocviku.

Pokud dítě musí nosit korzet, doporučuji ho na cvičení sejmout – při hodině tělocviku, v pohybovém kroužku i při rehabilitačním cvičení doma. Doporučuji korzet sundat i na spaní a to z několika důvodů. Odlehčí se tlak na vnitřní orgány a vleže na obratle nepůsobí vertikální tlak způsobený gravitační sílou a korzet tedy není nutný. Je nutné, aby si dítě v noci dostatečně odpočinulo a mohlo se soustředit na výuku ve škole. Korzet nesmí způsobovat otlaky, nesmí bolet. Dohlédněte na dostatečné podložení (vatou, bavlnou) aby korzet nikde netlačil.

Zda korzet plní svou funkci zjistíte jednoduchým testem. Po nasazení korzetu musí být obě ramena i lopatky ve stejné výšce, pánev v rovině a oba boky na stejné úrovni bez rotace a posunu. V případě, že tomu tak není, nechte si výrobek a nasazení korzetu zkontrolovat odborníkem.

Návody na cvičení

Další články

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Core Training - opora na čtyřech se zdviháním kolen

Pro zobrazení klikněte na

Core Training - aktivace hlubokého stabilizačního systému + brániční dýchání

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro posilování stabilizačního systému ve stoji

Články, které by vás mohly zajímat

Scheuermannova nemoc – juvenilní kyfóza

Všímáte si, že se Váš dospívající syn stále nápadně hrbí? Příčinou může být i Scheuermannova nemoc.

Bolest zad - výhřez meziobratlové ploténky

Veškeré potřebné informace o výhřezu meziobratlové ploténky a léčbě zjistíte v našem článku.

Výhřez krční ploténky

Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Vyhřezlá ploténka a SONO?

Dobrý den,je možné se objednat na vyšetření ultrazvuku páteře (zejména krční páteře)? Byl jsem na pohotovosti a tam na RTG chirurg zlomený obratel neviděl. Nyní už připadá v úvahu pouze magnetická rezonance.Máte krásný článek…

Skolióza páteře a těhotenství

Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu normálně otěhotnět, když jsem po operaci páteře tři a půl roku a jsem zdravotně v pořádku. Mám operovanou jen hrudní část, kde mám dvě titanové tyče, ale stále mám, i když teď už slabou, křivk…

Bolestivá blokáda zad

Dobrý den,je mi 26 let a již několik let trpím velkými bolestmi zad a po přečtení jednoho vašeho článku o bolestech zad a blokádě jsem si skoro jistý, že mám stejné příznaky. Před 2 - 3 lety jsem byl na rentgenu, který nic neukáza…