Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Rigidní hrudník

Ztrátou pružnosti hrudníku a vlivem dalších aspektů se stává hrudník rigidní (ztuhlý), což může mít za následek řadu obtíží jako jsou bolesti zad, potíže s trávením či bolesti periferních kloubů. Pohyblivosti jednotlivých sektorů hrudníku lze dosáhnout soustavou speciálních cviků.

Kostra hrudníku vytváří svým tvarem a stavbou konstituční předpoklady pro realizaci dýchacích pohybů. Hrudník je tvořen 12 páry žeber, hrudní kostí a hrudními obratli. Spojení jednotlivých částí je zajištěno pomocí vaziva, což dodává hrudníku dostatečnou pružnost pro realizaci aktivních pohybů jako je především vdech, který je zprostředkován pomocí dýchacích svalů.

Dýchací svaly

 Můžeme rozdělit na 4 skupiny:

  • hlavní nádechové svaly: bránice a zevní mezižeberní svaly
  • pomocné nádechové svaly: nadjazylkové, prsní, široký sval zádový a další
  • hlavní výdechové svaly: vnitřní mezižeberní a pomocné výdechové
  • pomocné výdechové svaly: břišní svaly, vzpřimovače trupu a další

Aktivita a vzájemná souhra těchto svalů zprostředkovává pohyby hrudního koše, žebra se při dýchání zdvihají, klesají a otáčejí kolem osy krčku žebra. Vzhledem k různému průběhu osy rotace tzv. horních a dolních žeber je pohyb hrudníku jako celku dost komplikovaný a individuálně také značně variabilní.

Aby bylo dosaženo optimálního nádechu a výdechu, tedy, aby byl při dýchání uplatňován tzv. správný dechový stereotyp, je zapotřebí nejen správná aktivita dechových svalů, ale důležité je zachování pružnosti hrudního koše. Pružnost hrudníku je vysoce závislá na aktuální poloze těla. Vzpřímená poloha těla je pro dýchání nejvýhodnější. Také rotace páteře omezuje dýchání. Při předklonu se hrudník oplošťuje, klesají žebra a mezižeberní prostory se zužují. Orgány břišní dutiny se vtlačují do hrudní dutiny a vytlačují před sebou bránici. Hrudník se tak dostává do krajního výdechového postavení a jeho dýchací kapacita je proto značně omezená. Při záklonu se celý děj obrací a hrudník se dostává do vdechového postavení. Leh na zádech se proto využívá k nácviku dýchání.

V dnešní době je řada zaměstnání u počítače, tudíž řada lidí tráví většinu času v pozici sedu. V této pozici dochází k nahrbení hrudní a bederní páteře, předsunutému držení hlavy, protrakci ramen (posunutí směrem dopředu) a celkově ke špatnému způsobu sedu. Pokud je tato pozice udržována několik hodin denně dochází nejen k přetěžování a zkracování určitých skupin svalů, ale dochází také ke změně dechového stereotypu. Hrudní koš je se zvětšenou hrudní kyfózou (zakřivení páteře směrem dozadu) méně pružný a je omezena jeho přirozená schopnost se rozvíjet do stran. Břišní dutina je utlačována a znemožňuje dostatečnou aktivaci bránice. Tyto změny mohou být řadu let bezpříznakové a nemusí vyvolávat žádné obtíže, ale časem mohou způsobit ztrátu pružnosti hrudníku a vlivem tohoto se stává rigidní (ztuhlý), což může mít za následek řadu dalších obtíží jako jsou bolesti zad, potíže s trávením či bolesti periferních kloubů. 

Soustavou speciálních cviků lze dosáhnout změny pohyblivosti jednotlivých sektorů hrudníku. Toto, tzv. lokalizované dýchání, dovoluje formovat tvar hrudníku a zlepšovat jeho pohyblivost. Během lokalizovaného dýchání využíváme změny poloh a také zevního tlaku dlaní terapeuta. Při působení zevních sil se postupně zapojují břišní svaly a tím fixují dolní část hrudníku. Stabilizují páteř a brání vdechovému postavení hrudníku.

Za předpokladu, že chceme rozvinout objem hrudníku, musí být relaxováno svalstvo břišní stěny, aby se bránice při svém poklesu dostala co nejníže. Při výdechu se musí kontrahovat břišní svaly tak, aby stlačené útroby vytlačily bránici směrem k hlavě. Tímto způsobem se zmenší objem hrudníku a prohloubí se výdech.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře

Pro zobrazení klikněte na

Brunkow - vzpěr a stabilizace o kořeny rukou a pat vsedě na balanční podložce

Pro zobrazení klikněte na

Správný sed na gymnastickém míči - Brüggerův koncept

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na gymnastickém míči - protažení prsních svalů a ramen

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti hrudní páteře

Co způsobuje bolest v oblasti hrudní páteře a žeber? Víte jak tuto obtíž řešit a že si můžete pomoci i sami doma cvičením?

Bolí vás záda? Posilujte břicho! Pravda nebo lež?

Jak obnovit tělu přirozené pohybové vzorce? Co s bolestí zad a jak vám pomůže fyzioterapeut? Přečtěte si více.

Zkrácení hrudní fascie

Co jsou fascie a jak se projeví jejich zkrácení na hrudníku? A jak je správně protáhnout? To vše se dozvíte v našem článku.

Blokáda žebra, akutní bolest na hrudníku

Cítíte výraznou bolest na hrudníku nebo mezi lopatkami? Nemůžete se nadechnout? Možná máte zablokovaná žebra. Více v článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Přetížení hrudní a bederní páteře

Dobrý den,před třemi lety u mě začaly bolesti vystřelující do levé nohy, příčinou posun ploténky na rozhraní bederní a hrudní páteře a přetížení hrudní páteřePo fyzioterapii a dlouhodobém cvičení bolesti odezněly, ale poslední půl…

Bolest pod pravou lopatkou

Dobrý den,mám dotaz. Už dva měsíce pociťuji bolest pod pravou lopatkou. Děje se tak při prudším pohybu, nadechnutí, ale nejhorší je to při kýchnutí. Myslím, že to je skříplý nerv, ale nejsem si jistý, tak se Vás ptám.Děkuji za odp…

Fyzioasistent

Dobrý den,mám z dospělosti diagnostikovanou Scheuermannovu kyfózu a Skoliózu. Je mi padesát let. V dospívání se tomu říkalo vadné držení těla. Nicméně, korzet jsem nikdy nenosila, speciální cvičení na to nedělala. Ale mám štěstí,…