Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Metoda SM systém: funkční stabilizace a mobilizace páteře

SM Systém je systematická péče o pohybový aparát člověka a funkci vnitřních orgánů, která využívá aktivní pohyb paží s pomocí elastických lan. Zapojuje šikmé břišní svaly a protahuje páteř směrem vzhůru, tím obnovuje zádový korzet, uvolňuje velké klouby a regeneruje páteř.

SM Systém, jehož autorem je MUDr. Smíšek, propojuje rehabilitační léčbu s prevencí, regenerací a kondičním i výkonnostním tréninkem v jednotném metodickém postupu. SM Systém vychází z hloubkového anatomického poznání pohybového aparátu člověka a jeho funkcí. Za základní přirozený pohybový projev člověka považuje chůzi a na její podrobné analýze je založený systém cviků.

Cíle a principy metody

Metoda je založená na pravidelném každodenním individuálním cvičení. SM Systém pracuje s anatomicky definovanými spirálovými svalovými řetězci. Funkci těchto svalových řetězců nazývá spirálová stabilizace. Jedná se o svaly, jejichž souhra během pohybu zajišťuje stabilitu těla a tím i správné vykonání pohybu. SM Systém vyšetřuje funkce těchto spirálových svalových řetězců a tréninkem ovlivňuje pohybový aparát člověka. Hlavní efekt metody je vyvolání trakční (natahovací) síly v oblasti meziobratlových plotének, díky tomu se tlak vyvíjený na ploténku sníží a ploténka může lépe vykonávat svou funkci. Tohoto efektu systém dosahuje aktivací spirálových svalových řetězců, které zužují obvod pasu a tahají tělo směrem nahoru.

Hlavní pojmy a jejich funkce při cvičení

Posturální reakce

Aktivita posturálních svalů – především svalů břišních – vyvolaná tlakem na chodidlo v pozici ve stoji.

Senzomotorika

Proměnlivou silou, kterou zatěžujeme chodidlo, zvyšujeme aktivitu stabilizačních svalů. Důležitou podmínkou je, aby bylo tělo při senzomotorickém cvičení na nestabilních podložkách spirálově stabilizované – spirálově stabilizovaná senzomotorika.

Spirálová stabilizace

Stabilizace těla spirálovými stabilizačními řetězci je aktivovaná pohybem ruky dozadu nebo dopředu. K tomu dochází v pozici ve stoji ve vertikální ose těla.

Střídání relaxace a aktivace

Relaxace svalů umožňuje jejich prokrvení. To dodává energii pro další svalovou aktivitu. Bez dostatečné a pravidelné relaxace sval zůstává v napětí, tzv. Triggerpoints (TP – „Triggerpointy“ – bolestivé spoušťové body). Opakovaná kontrakce bez relaxace vede ke křeči.

Střídání protažení s kontrakcí

Protažení svalu následuje po kontrakci. Protažení dává možnost opětovné účinné kontrakce.

Přínosy cvičení

  • spirálová stabilizace (stabilizace středu těla, uvolnění pletenců a končetin pro pohyb)
  • střídání stabilizačních systémů
  • rychlá a dynamická stabilizace pohybu
  • nácvik rovnováhy
  • osové postavení těla
  • rozsáhlý, plynulý pohyb
  • segmentový, rozložený pohyb
  • mobilizace páteře do rotace při současné stabilizaci
  • relaxace všech svalů těla
  • prokrvení a regenerace svalového aparátu a šlach
  • regenerace kloubů a meziobratlových plotének
  • optimální řízení pohybu
  • náprava a automatizace přirozených pohybových vzorců – chůze a běhu
  • duševní relaxace a regenerace

Komu SM systém doporučujeme

SM Systém je určený pro každého, kdo se chce aktivně starat o svoje tělo a zdraví. Cvičení se využívá k léčbě poruch pohybového aparátu a to především poruch páteře. Své uplatnění však nalezne také u některých kardiovaskulárních chorob, těžkostí spojených s urogenitálním (močopohlavním) ústrojím, s gastrointestinálním (týkajícím se trávicí soustavy) traktem a u některých dechových těžkostí. SM Systém zahrnuje také prevenci vzniku těchto těžkostí, kompenzaci nevhodných pohybových činností a regenerační programy.

SM Systém najde své místo také v oblasti sportu, pro kondiční přípravu sportovců, trénink správných pohybových stereotypů a tím zvýšení výkonnosti daného sportovce, ale také pro kompenzaci po podaném výkonu.

Díky této metodě je páteř při pohybu aktivně stabilizovaná a připravená na každý den či sport. Všeobecná indikace cvičení je posilování, protahování, koordinace pohybu, optimální koordinovaná a stabilizovaná chůze a běh.

Lékaři, fyzioterapeuti a trenéři jsou jen odborní poradci, kteří pomůžou se cvičení správně naučit. Motivaci a kvalitu cvičení je možné zlepšit pravidelným, 1–2× týdně vykonávaným cvičením ve skupině na hudbu, které vede profesionální cvičitel.

Těšíme se s Vámi ze zdravého pohybu!

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro posilování stabilizačního systému ve stoji

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře vkleče s nataženými koleny

Články, které by vás mohly zajímat

MUDr. Rudolf Klapp - Klappovo lezení

Slyšeli jste už pojem Klappovo lezení? Více o této terapii léčby nejen skoliózy se dozvíte v našem článku.

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Češi marodí se zády

Bolesti zad znemožňují lidem vykonávat koníčky i zaměstnání a můžou člověka na dlouhou dobu vyřadit z pracovního procesu.

Výhřez krční ploténky

Máte potíže s krkem? Mravenčení v pažích nebo prstech? Jednou z mnoha příčin může být vyhřezlá krční ploténka.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problém s krční páteří

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda můj problém může souviset s krční páteří. Již sedm let pociťuji silné škrcení a tlačení v oblasti ohryzku a krční jamky, a lékaři nejsou schopni určit příčinu. Tento stav se zhoršuje při fyzické…

Skolióza a Dornova metoda

Dobrý den, bylo by možné Dornovou metodou srovnat páteř při skolióze? Dceři diagnostikovali skoliózu, má do dubna cvičit a pak jí chtějí dát korzet.Kolik je cena masáže a kde je nejbližší pracoviště? Jsme z Jemnice okres Třebíč.Dě…

Protruze disku

Dobrý den,mám bolesti v oblasti bederní páteře, jde mi to do pravé kyčle a třísla. Infuze nezabraly, je třeba jít na operaci? Diagnóza L4/5 - mírná symetrická protruze disku v celé šíři s maximem 3,5 mm, L5/6 - plochá symetrická p…