Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Ergoterapie

Ergoterapie je léčebný obor, který svou podstatou a principy navazuje na fyzioterapii. Využívá diagnostické a léčebné metody při léčbě trvale nebo dočasně fyzicky, psychicky, smyslově či mentálně postižených jedinců bez ohledu na věk

Činnosti ergoterapie můžeme rozdělit:

  • běžné denní aktivity (ADL - activities of daily living),
  • pracovní činnosti,
  • zájmové činnosti.

Při ergoterapii dochází ke smysluplnému zaměstnávání, které směřuje k obnově postižených funkcí. Hlavním cílem je tedy maximální zapojení jedince do běžného života, přičemž ke každé osobě se přistupuje individuálně dle jeho možností. Cílem ergoterapie je dosažení a následné zachování co nejvyšší soběstačnosti a nezávislosti jedince při běžných denních aktivitách a zájmových činnostech. Primárním zájmem ergoterapie je zachování odpovídající kvality života a plnému zapojení do společnosti. Pacient se podle možností aktivně účastní plánování své terapie, přičemž jsou akceptovány jeho osobní, sociální, kulturní a ekonomické potřeby. Často bývají do ergoterapeutického procesu zapojení rodinní příslušníci. Významnou cílem ergoterapie je rozvoj senzomotorických funkcí. Výběr metod a prostředků je zaměřen na rozvoj stereognostických a somatognostických funkcí, selektivních pohybů, jemné motoriky a dalších. Volba jednotlivých postupů se odvíjí od kineziologického rozboru. 

Vhodné diagnózy:

  • mozková obrna,
  • autismus,
  • ADHD,
  • hyperaktivita,
  • cévní mozková příhoda,
  • přirozený proces stárnutí, aj.

Ergoterapie zahrnuje určité metody a techniky, nácvik potřebných dovedností, poradenství, ale také přizpůsobení prostředí.

Mezi základní oblasti ergoterapeutické intervence řadíme:

  • motorické funkce: 
    • hrubá motorika (mobilita, přetáčení, lezení, sed, stoj, klek, chůze po schodech)
    • jemná motorika (úchopy, pohyby ruky, spolupráce obou horních končetin)
    • grafomotorika (správné držení tužky, uvolnění zápěstí, koordinace oko-ruka, poloha celého těla)
  • senzorické funkce: vnímání doteku, tepla, chladu, bolesti, pozice končetin aj.
  • kognitivní, komunikační a jiné sociální funkce: (spolupráce s psychologem a logopedem) rozvoj paměti, pozornosti, orientaci v čase, místě a prostoru, vnímání sebe sama, chování, motivace, komunikace aj.
  • aktivity běžného života (ADL): schopnost samostatně se najíst, napít, obléknout se, provést základní hygienu, vykoupat se, použít WC, přesuny, chůze, nakoupit si, poslat dopis, zatelefonovat si aj.
  • kompenzační pomůcky: pokud pacient nevládá provést danou aktivitu samostatně, je nezbytné vybavit ho kompenzační pomůckou
  • předpracovní rehabilitace: příprava pacienta na případné zařazení do zaměstnání nebo na další formu vzdělávání

Ergoterapeutický proces

Hodnocení

Ergoterapeut potřebuje zjistit, jaké role jedinec v životě zastává, jaké činnosti zvládá a které mu dělají potíže. Pro hodnocení se využívají testy, rozhovory (i s rodinnými příslušníky) a pozorování. Ergoterapeutický proces je založen na vstupních a průběžných hodnoceních výstupů během terapie.

Plánování

Na základě hodnocení se vytvoří krátkodobý a dlouhodobý plán terapie a určí se konkrétní cíle terapie s ohledem na priority pacienta i jeho rodinných příslušníků.

Terapie

Program terapie je vytvořen tak, aby pacient kontinuálně směřoval ke splnění cílů.

Spolupráce

V ergoterapii se uplatňuje holistický přístup, který umožňuje vnímat pacienta, jeho problémy, potřeby a dochází ke spolupráci mezi jednotlivými odbornostmi a rodinnými příslušníky.

Dokumentace

Pravidelně jsou zaznamenávány výstupy z terapie, což umožňuje nejen terapeutovi poskytnout velmi dobrou zpětnou vazbu.

"Primárním cílem ergoterapie je umožnit jedinci účastnit se zaměstnávání, které jsou pro jeho život smysluplné a nepostradatelné“  Česká asociace ergoterapeutů

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Druhé vydání. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7492-500-9; Česká asociace ergoterapeutů Dostupné z: https://ergoterapie.cz/co-je-to-ergoterapie/

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení chůze na zdravou stranu

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace trupu a horních končetin

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí

Pro zobrazení klikněte na

Bobath cvičení - pozice „mostu“

Články, které by vás mohly zajímat

Spiraldynamik®

V čem spočívá tato metoda? A jak rozpoznat fyziologický pohyb od nesprávného stereotypu? Vše se dozvíte v článku.

Skřípnutý nerv

Víte jaké jsou nejčastější úžinové syndromy, jak se projevují a jaké jsou možnosti léčby při útlaku nervu?

Neuralgie nervus trigeminus (bolest trojklanného nervu)

Trápí Vás intenzivní bolesti v oblasti oka, tváře a dolní čelisti? Může se jednat o neuralgii trigeminu. Více v tomto článku.

Spinální muskulární atrofie

Základní informace o SMA, jejích typech i metodách léčby v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Viscerální terapie

Dobrý den,ráda bych požádala o Vaši pomoc. Nedávno jsem se dozvěděla o možnostech viscerální terapie. Momentálně jsem po gynekologickém zákroku a následné radioterapii, kvůli které jsem hospitalizována v nemocnici s podezřením na…

Poškození kloubních chrupavek meziobratlových kloubů

Dobrý den,ráda bych věděla co se dá dělat s popsanou diagnozou pateře: LS páteř spondylartrosa LS přechodu, spondylosa Th/L přechodu. Měla jsem kompresivní zlomeniny Th6 a 8. Na MRI nález tento: stav po kompresích obratlových těl…

Bolest kolene ve vyšším věku

Dobrý den,je mi 71 let a před třemi lety jsem měla úraz kolene. V současné době, kdy jsem si doslova vynutila mgn. rezonanci (prasklina menisku aj. nálezy), mi lékaři nedoporučili artroskopii, že prý je to normální stav v mém věku…