Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Jaký sport sedí více mužům a jaký ženám?

Je všeobecně známo, že pohyb prospívá našemu zdraví, přičemž každý by si měl najít to, co ho baví. Samozřejmě není dáno, že určité sporty jsou určené přímo pro muže a jiné zase pro ženy, nicméně jsou jisté druhy pohybu, které více sedí a prospívají ženám či mužům.

Srovnání muži vs. ženy 

Pojďme si nejprve uvést rozdíly mezi věkovými kategoriemi. Pro děti je přirozené běhání. Mají více rychlých svalových vláken než těch pomalých, tedy inklinují spíš k pohybovým aktivitám rychlostního krátkodobého charakteru. Naopak dospělí mají převahu ve vytrvalostních svalových vláknech pro dlouhodobý výkon stejné intenzity. Obdobně se dá pohlížet i na dělení muži versus ženy – obecně jsou ženy schopnější dlouhodobého stejně intenzivního výkonu, zatímco muži jako "prehistoričtí lovci" lépe zvládají vysoký výkon krátkodobě.

S nadváhou se v České republice potýká 47 % mužů a 33 % žen. Dle statistik ženy sice méně sportují (průměrně 3,2 hod týdně) ve srovnání s muži (3,6 hod týdně), ale zato konzumují až 2x častěji zeleninu a ovoce. Nelze ovšem opomenout odlišnou stavbu těl.

Jaký sport vybrat a na co si dát pozor

Pro muže jsou vhodnější více silové sporty, podporující stavbu svalové hmoty. Dosáhnou tak zvýšení úrovně testosteronu, zlepšení psychiky a sebepojetí. Vhodnou alternativou jsou rovněž kolektivní sporty, při kterých vybijí temperament a podpoří sociální vazby, přirozenou soutěživost a sebevědomí. U žen jsou z hlediska motivace, společenského cítění a seberealizace vhodnější sporty zaměřené na formování postavy: pilates, jogging, aerobik, nebo sporty s hlubším spirituálním zaměřením: jóga, tai-chi, Čchi-kung nebo tanec. Ženy ale častěji podléhají hypermobilitě kloubů, proto by se měly vyvarovat aktivitám, které jejich zvýšené pohyblivosti ve vazivech neprospívají. Při tzv. dopadových sportech, jako je tenis nebo fotbal, člověk vahou napadá na klouby, které pokud mají predispozici k nějakému postižení, mají větší tendenci se ničit. Lidi s artrózou, osteoporózou nebo třeba ženy po menopauze, které mají onemocnění v rodině, i lidé s nadváhou by měli být v těchto sportech opatrnější. 

Člověku, který potřebuje shazovat kila, prospěje sport s vyšší tepovou frekvencí a nízkým zatížením kloubů. Vhodný je tak běh na běžeckém pásu, který tlumí nárazy, dále plavání, rychlostní chůze, nordic walking nebo spinning. Hubenější naopak posílí při silových sportech, jako je lezení na stěně, fitness, bojové sporty, crossfit nebo venkovní posilovaní, tzv. street workout.

Máte sedavé zaměstnání?

Tloustnutí populace způsobuje především sedavý způsob života. V zaměstnání převážně sedí každý třetí Čech ve věku 25 až 64 let. Jedná se více o ženy a o vysokoškoláky, ti alespoň víc sportují ve volném čase. Pro člověka se sedavým zaměstnáním jsou ideální symetrické sporty s aerobními prvky, jako je běh na rozumnou vzdálenost, bojové sporty, kanoistika nebo lezení na stěně, a sporty odstraňující svalové dysbalance a stres, například jóga, pilates, tai-chi a tanec. Ideálním pohybem je také správně technicky zvládnuté plavání. Nordic walking, cyklistika a in-line brusle oproti ostatním šetří klouby. Stejně jako klasická pěší turistika, při té by však nejen lidé s bolavými bedry a hyperlordózou měli dbát na kvalitu batohu se silnými bederními podpěrami, které drží pánev v neutrální pozici.

Věk není překážkou

Alespoň jednou týdně se pravidelně hýbe třetina obyvatel. Problém je, že fyzická aktivita s věkem upadá. Zatímco ve věku 15 až 24 let sportuje téměř 70 % Čechů, v kategorii nad 65 let je to jen 12,5 % a nad 75 let pouhá dvacetina seniorů. Každé životní období, i stáří, má přitom své příhodné sportovní aktivity.

Mladší lidé tíhnou k náročnějším sportům na koordinaci, stabilitu a nárazy, které zároveň podporují společenskou integraci – hrají fotbal, ragby, provozují gymnastiku nebo běžecké lyžování. Ve středním věku už člověk vyhledává sporty s nižšími fyzickými nároky, které poskytují socializaci a motivaci pro zlepšování, jako je tanec, některé bojové sporty nebo běh. V pozdějším věku jsou skvělé aktivity zaměřené na vnímání vlastního těla, jeho harmonizaci, s malými fyzickými nároky a se zachováním sociální složky. To nabízí zdravotní cvičení ve skupině nebo s fyzioterapeutem, jóga, plavání, rychlá chůze nebo populární nordic walking.

Skupinové cvičení ve FYZIOklinice

Chcete se protáhnout po práci, zrelaxovat, nabít se novou energií nebo se jen tak sejít s přáteli a přitom si zacvičit? Pokud ano, doporučujeme Vám vybrat si z nabídky skupinových cvičení vedených odborníky na pohybový aparát. Hodiny u nás vedou vysokoškolsky vzdělaní fyzioterapeuti nebo maséři se zdravotním vzděláním, kteří kladou důraz na správné držení těla a kompenzaci špatných pohybových vzorů, které využíváte přes den při sezení u počítače, v autě, apod. Skupinovou lekci si můžete rezervovat na tomto odkaze.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pěnový válec Training Foam Roller - masáž svalů v okolí hrudní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Technika Kiblerovy řasy

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení do kanceláře - nácvik klopení pánve

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na židli Adaptic - ležatá osmička

Články, které by vás mohly zajímat

Míváte studené nohy? Zahřejte je chůzí na boso!

Máte často studené ruce a nohy? Skoncujte s pocitem ledových rukou a nohou! V tomto článku se dočtete jak na to.

Zdravý spánek

Co vše ovlivňuje spánek a jak moc je pro nás důležitý? To vše se dozvíte v našem článku.

Hipoterapie

Metoda, která při léčbě ortopedických, kardiologických a psychiatrických diagnóz využívá kontakt s koněm.

Canisterapie

Canisterapie je druh terapie, při které se využívá kontaktu se psem pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest třísel i po léčbě magnety a laserem

Dobrý den,asi před dvěma měsíci začaly mého syna bolet třísla. Chodili jsme na rehabilitace, prvně na magnety s cvičením (bolest se přesídlila z vnější strany na horní), pak jsme chodili na laser, syn měl pak 14 dní ješte počkat a…

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.