Nordic Walking
Co si představíte, když slyšíte slovní spojení „chůze o holi“? Pravděpodobně Vám hlavou proletí slova jako úraz, bolest, nemoc nebo stáří. Jenomže nejsou hole jako hole. Znáte ty na Nordic walking?
Nordic walking
Nordic walking neboli severská chůze se stala v posledních letech velmi vyhledávanou sportovní aktivitou bez ohledu na pohlaví, věk či kondici. Je tomu tak právě proto, že ani jeden z popsaných faktorů není pro člověka limitujícím.
Naopak, díky svému všestrannému vlivu na organismus je využitelný pro širokou škálu zdravé i nemocí limitované populace. Nordic walking navíc není náročný ani na vybavení, ani na čas. Potřebujete pouze jeden pár holí, kvalitní sportovní obutí a pohodlné oblečení. Na procházku či běh s holemi pak můžete vyrazit téměř kamkoli.
Chůze se speciálními holemi pochází původně z Finska, kde jí zprvu využívali běžci na lyžích jako letní sportovní přípravu.
Ve srovnání s klasickou chůzí umožňuje přibližně o 20 % vyšší energetický výdej a zapojení až 90 % svalů celého těla. Díky vyšší kalorické spotřebě je dobrou volbou při redukci váhy, zároveň lidem s nadváhou šetří bederní páteř a kolenní klouby.
Protože pohyb vyžaduje větší zapojení horních končetin při chůzi (tzv. synkinézu neboli souhyb), je nutné mít dostatečně napřímenou hrudní páteř, která tak umožní rotaci horního trupu a tím právě i lepší synkinézu horních končetin. Dosáhnout napřímené a ohebné páteře je jedním z hlavních cílů terapie například u osteoporózy.
Jako každá aerobní aktivita i Nordic walking zlepšuje srdeční činnost a pomáhá regulovat krevní tlak. Ne nadarmo je často součástí pohybového programu lázeňské péče. Je jasnou volbou i pro pacienty s onemocněním srdce a krevního oběhu (kardiaky). Nordic walking vyžaduje také intenzivnější dýchání, a proto působí kladně i proti nemocem dýchací soustavy (např. astma bronchiale nebo chronická bronchitida).
Pozitiva pro pohybový aparát
Alfou a omegou pro nás fyzioterapeuty zůstává svalově kosterní soustava, takže i pozitivní dopad Nordic walkingu na pohybový aparát, např.:
- Trénink svalů na rukou, ramenních svalů a zad, který běžná chůze tolik neumožňuje.
- Stabilizace opěrné soustavy.
- Pomoc při bolestech kloubů („odlehčuje“ nosné klouby).
- Nakonec je třeba připomenout i pozitivní dopad na lidskou psychiku – Nordic walking zlepšuje náladu, protože jako každý pohyb odbourává stres. Pobyt v přírodě je odpočinkový a díky nenáročné technice se psychická pohoda dostaví brzy. Kombinace pohyb a příroda posílí i Váš imunitní systém.
Důležitá je správná technika provádění a délka holí. Existuje orientační tabulka, ze které snadno odvodíte délku holí vhodnou právě pro Vás. Základem správné techniky je schopnost udržení vzpřímeného postavení, tzv. postury, ze které pohyb vychází. S obojím Vám může pomoci fyzioterapeut.
Tipy na závěr:
Nezapomeňte na alespoň lehký strečink před začátkem a po skončení chůze. Dodržujte pitný režim.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka
Stabilizace kolen i trupu - balanční nákrok na BOSU
Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad
Cvičení na BOSU pro správné držení těla a napřímenou páteř
Články, které by vás mohly zajímat
Posílit chodidla lze v jakémkoli věku, s barefoot obuví ale opatrně!
Deformace nohou postihují až polovinu dospělých. Jak tomu ale předcházet a léčit?
Senzomotorická stimulace (SMS)
Senzomotorická stimulace (SMS) je velmi účinná léčebná metoda používaná zejména ve fyzioterapii, ale i v tréninku a sportu.
Chůze jako lék
Chůze je přirozenou součástí života člověka. Chodíte ale správně? V následujícím článku se dozvíte, na co si dát pozor.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Barefoot u 17m dítěte s nožkami do "O"
Dobrý den,na webu vitalia.cz jsem četla zajímavý rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou o barefoot botách. Chtěla bych barefoot boty pro svoji 17. měsíční dceru, ale má nohy do "O". Chci se tedy zeptat, jestli takové boty se dají doporučit…
Senzomotorika a nestabilní podložky
obrý den,Máte zajímavý text u senzomotoriky, proč nestabilní podložka?
Vbočený palec a jeho léčba
Dobrý den,začíná se mi vbočovat palec a stejně tak i mé dceři. Je mi 36 let, dceři teprve 16 měsíců. Chodit začala na roce a krátce poté jsme zpozorovali, že se ji vbočuje palec a nelepší se to. Ráda bych věděla, kam bychom měli j…