Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Slovo fyzioterapeuta: S vyvrknutým kotníkem nebo bolavým zápěstím nemusíte marnit čas na chirurgii, zamiřte hned k fyzioterapeutovi

Jaké jsou možnosti moderní fyzioterapie? V sérii minirozhovorů s vedoucí fyzioterapeutkou FYZIOkliniky Mgr. Ivou Bílkovou, Cert. MDT odhalujeme každý měsíc jedno téma a přinášíme odborné tipy na konkrétní problémy pohybového aparátu. Hned první povídání s Ivou jsme věnovali typicky zimním úrazům na sněhu a ledu, principům efektivní rehabilitace i tomu, proč se mnoho pacientů dostane k fyzioterapeutovi až týdny po úrazu, kdy už mohli být léčeni i vyléčeni.

Jaké úrazy v zimě ošetřujete nejčastěji?

Ošetřujeme naraženiny kostí po pádu na kostrč nebo zápěstí, provádíme včasnou léčbu podvrknutí kotníku, kolene, ale také svalové ztuhlosti, které vedou k horší koordinaci pohybu. Pečujeme i o zlomeniny, buď v raném stádiu, kdy klient nemá kost fixovanou sádrou (např. má-li zevní fixátor a je možné obvaz odkrýt), nebo když má stabilní zlomeninu fixovanou jen zpevňující ortézou. V případě, že měl klient sádru, zahajujeme rehabilitaci ihned po jejím sejmutí. Svaly a kosti mohou srůst relativně rychle, ale poranění vazů a kloubů se bez včasné péče rehabilitují dlouho a hojení bývá komplikované. 

Na čem závisí délka a úspěšnost léčby?

Záleží na vážnosti úrazu. Naraženiny vyřadí člověka z aktivního života na pár dní, vyvrtnutý kotník na pár týdnů. Mezi nejhorší patří přetržení vazu v koleni, kdy trvá rekonvalescence půl roku a může člověka poznamenat na zbytek života. Díky moderním technologiím, které pro fyzioterapii používáme, ale dokážeme hojení všech těchto zranění urychlit a zkrátit dobu, kdy člověk nemůže běžně fungovat, na třetinu.

Jak má tedy člověk po úrazu postupovat?

Bohužel, většina pacientů se k nám dostane až dlouho po úrazu, po sejmutí fixace, kdy má svaly ochablé a ostatní měkké tkáně (kloubní pouzdro, vazy, šlachy) ztuhlé, zkrácené a o to déle je třeba rehabilitovat. Přijdete-li hned po úrazu, fyzioterapeut vás vyšetří, šetrnými manuálními či fyzikálními metodami vám uleví od bolesti a rovnou zahájí jemné prvky rehabilitace, které urychlují hojení. Většina lidí si představí, že rehabilitace je jen masáž nebo cvičení, ale v rehabilitaci můžeme používat technologie, které urychlují buněčný metabolismus, podporují regeneraci tkání nebo využíváme techniky, které podporují lymfatický tok poškozený úrazem (proto vznikají při úrazu otoky). Když odstraníme otok, dochází k úlevě od bolesti a zároveň tkáň podpoříme v uzdravení.

Lidé ale obvykle hned po úrazu zamíří na chirurgii, to je špatně?

Špatně to není, ale nejlepší řešení za každých okolností také ne. Pokud máte zlomenou nohu, návštěva chirurgie, potažmo RTG vyšetření je nezbytné, ale pokud máte vyvrknutý kotník, pak kolečko chirurgie – RTG – chirurgie, včetně hodinových čekání, je zbytečné. V českém zdravotním systému je to bohužel tak, že než člověk získá předpis na rehabilitace a objedná se k odborníkovi, uplyne i několik týdnů. To je doba, kdy už mělo být zranění s terapeutem léčeno a u lehčích forem úrazu i vyléčeno. Místo toho pacient dál snáší bolest a často ani neví, jak se k úrazu chovat, aby nevznikly další komplikace. Pacient, který přijde k fyzioterapeutovi včas, se uzdraví výrazně dříve než ten, který se do jeho péče dostal o několik týdnů později nebo se neřídí doporučením terapeuta.

Jak probíhá léčba ve FYZIOklinice?

Při akutním zranění měkkých tkání, například vyvrknutý kotník, doporučujeme nejlépe ještě v den úrazu absolvovat terapii s fokusovanou rázovou vlnou na urychlení hojení měkkých tkání. Poté aplikujeme lymfotape, který pomáhá vstřebávat modřinu a lymfatický otok. U vážnějších úrazů doporučujeme fixující ortézu a terapie s fokusovanou rázovou vlnou opakovat a kombinovat s přístrojovou lymfodrenáží. Bolestivost, vstřebání modřiny i otok odchází a zároveň rozsah pohybu se zvyšuje do několika dnů. Pokud došlo k přetržení vazů, pak v době, kdy je noha už bez otoku s minimální bolestivostí začínáme cvičení pro posílení měkkých tkání a nácvik opětovné stabilizace a centrace kloubu, tak aby byla noha funkční i při turistice v nestabilním terénu.

Autor: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Čapí chůze

Pro zobrazení klikněte na

Podřepy na jedné noze

Pro zobrazení klikněte na

Posturomed - stoj na jedné noze

Pro zobrazení klikněte na

Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu

Články, které by vás mohly zajímat

Moderní léčba a fyzioterapie distorze (zvrtnutí) kotníku

V tomto článku Vám na příkladu z praxe ukážeme postup a účinnost moderně vedené fyzioterapie po úrazu kotníku.

Totální endoprotéza hlezenního kloubu - TEP kotníku

Čeká vás náhrada hlezenního kloubu? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o operaci i následné léčbě.

Koňská noha (PEC)

Slyšeli jste už pojem Pes equinovarus congenitus? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o léčbě.

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Úraz kotníku

Dobrý den,v práci jsem špatně upadl na kotník - bolestivě. Rentgen byl bez zlomeniny, nedostal jsem žádnou fixaci, nyní po 3 týdnech pociťuji při chůzi tahavou bolest. Lékařka mě uschopnila, ale s nohou spokojený nejsem. Může se j…

Fraktura hlezenního kloubu

Dobrý den,zlomila jsem si hlezenní kloub. Jedná se vlastně o vícefragmentovou frakturu. Provedli mi v celkové anestezii Os talu a dali mi tam dva šrouby. Po tří měsíčním nedošlapu jsem pak začala cvičit pomocí rehabilitace, a…

Bolest pod pravým vnitřním kotníkem

Dobrý den,již přibližně měsíc mě trápí občasné lehké bolesti pod pravým vnitřním kotníkem. Při delším namáhání se občas objeví mírný otok, jinak je otok minimální nebo úplně chybí. Nejsem si vědom jakéhokoli nesprávného kroku nebo…