Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Periferní vestibulární syndrom

Periferní vestibulární syndromy vznikají při poruše vestibulárního aparátu, který zodpovídá za vnímání rovnováhy a pohybů hlavy. Onemocnění, která se projevují závratěmi, patří většinou právě mezi tyto syndromy.

Příčiny

Periferní vestibulární syndrom (nazývaný také ušní, labyrintová nebo vestibulární závrať) vzniká nejčastěji při postižení vestibulárního receptoru, který je uložen v labyrintu ve vnitřním uchu, nebo onemocněním vestibulárního nervu, spojujícího receptor s vestibulárními jádry v mozkovém kmeni. (Existuje i centrální vestibulární syndrom, který bývá způsoben poruchami v mozku.)

Nejčastěji jde o nedostatečné prokrvování, které může souviset s celkovými poruchami krevního oběhu, ale také s poškozením některými léky (například antibiotikem streptomycinem nebo kyselinou acetylsalicylovou, kterou obsahuje například hojně užívaný Aspirin), případně s infekcemi způsobenými viry nebo bakteriemi. Dochází k poruchám vestibulárního aparátu, případně k jeho úplnému vyřazení. Příčina periferní závratě může ovšem ležet také v mozkovém kmeni, některém mozkovém nervu nebo v mozečku.

Velice často se vyskytuje benigní paroxysmální polohové vertigo (nejčastější typ závratí). Nejčastěji k němu dochází při určitých pohybech a polohách hlavy nebo těla: projevuje se jako závrať otáčivého charakteru, která trvá asi 1 minutu. Příčinou jsou krystalky uhličitanu vápenatého, které se uvolní z otolitů – tělísek nacházejících se ve vnitřním uchu ve váčcích blanitého hlemýždě, které se zachytnou v polokruhovité chodbičce labyrintu, kde dráždí smyslové buňky. Ty do mozku vysílají falešné informace o poloze, které nesouhlasí s optickými a hmatovými vjemy.

Typické příznaky

Pro periferní vestibulární syndrom jsou typické rytmické záškuby očí (nystagmus) horizontálního charakteru. Intenzita těchto záškubů je úměrná síle závratě. Pacient popisuje tah těla ke straně s funkčně slabším labyrintem. Směr výchylek ve stoji je závislý na poloze hlavy.

V případě akutně vzniklé labyrintové závratě si může postižený člověk stěžovat na nevolnost, pocení, případně i zvracení. Někdy u pacientů v akutní fázi nacházíme náklon hlavy ke straně porušeného labyrintu.

Vyšetření

Vyšetření zahajujeme pečlivou anamnézou, kdy nás zajímá především charakter závratí. Vedle všeobecného vyloučení dalších příčin (viz. článek Poruchy rovnováhy/závratě) sledujeme pro periferní syndrom typickou rotační závrať. Centrální poruchy se oproti tomu vyznačují spíše nespecifickou nejistotou v prostoru během pohybu.

Dále se pacienta dotazujeme na trvání závrati, zda se jedná o chvilkovou záležitost (benigní paroxysmální polohové vertigo) či trvalý stav.

Po provedení anamnézy, která by nás měla správně nasměrovat, pokračujeme klinickým vyšetřením, kde v případě periferní poruchy pátráme po příznacích statické či dynamické nerovnováhy mezi pravým a levým vestibulárním aparátem. Specifickými zkouškami vyšetřujeme nystagmus – záškuby očí a tonické vestibulární úchylky – tah těla k jedné straně.

Terapie

Při rehabilitaci přihlížíme k tomu, zda se jedná o akutní stadium onemocnění, tedy nekompenzované stadium statické dysbalance bezprostředně po vzniku vestibulárního postižení, nebo stadium kompenzace – kdy převládá dynamická dysbalance.

V akutním stadiu platí poučka „čím hůře, tím lépe“. Pacient by měl být co nejdříve vertikalizován (postaven na nohy) a rehabilitace by se měla zaměřovat na urychlení spontánní kompenzace. Používáme postupy tlumící spontánní nystagmus (záškuby očí), kdy cvičíme fixaci očí na stacionární, posléze i pohybující se cíl. Snažíme se o zlepšení stability ve stoji a chůzi.

Ve stadiu již kompenzovaného vestibulárního syndromu provádíme cvičení na zlepšení vestibulárně vizuální interakce. Pacient při tomto cvičení má za úkol zafixovat se očima na jedno místo a postupně bez ztráty oční fixace provádět pohyby hlavou v různých předem určených směrech. Rychlost pohybu se postupně zvyšuje, přičemž cílem cvičení je, aby pacient měl během pohybu jasný, nerozostřený obraz.

Fyzioterapie

Jestliže máte problémy se závratí včetně tzv. nystagmu, příčinou Vašich obtíží bude pravděpodobně přesypání krystalků, tzv. otolitů, z váčků do jednotlivých polokruhovitých kanálků ve vnitřním uchu. Nystagmus představuje mimovolní, rychlé, rytmické pohyby očí objevující se při určitých pohybech hlavy (takovým pohybem může být i pouhé položení hlavy na polštář).

Vyškolený fyzioterapeut použije speciální techniky a tzv. přesype krystalky z polokruhovitých kanálků zpátky na své místo. Tímto postupem zamezí dalšímu dráždění řasinkových buněk v polokruhovitých kanálcích.

I přesto, že jsou tyto dovednosti velice jednoduché, bohužel ne všichni odborníci z oboru fyzioterapie je znají a dokáží aplikovat. Často se stává, že klienty léčí špatně, například závratě připisují nesprávnému postavení krční páteře. Přitom, když je stanovena správná diagnóza, se závratě léčí poměrně jednoduše, rychle a cíleně.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Chůze vzad - nášlap na špičku, důraz na propnutí kolenního kloubu

Pro zobrazení klikněte na

Autoterapie - léčba BPPV cvik č. 3

Pro zobrazení klikněte na

Core Training - trénink rovnováhy

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti v oblasti lokte - tenisový a oštěpařský loket

Máte ostré bolesti v oblasti lokte? Na vině může být právě tenisový loket. Přečtěte si více o tomto problému.

Ateroskleróza a onemocnění koronárních tepen (CAD): neviditelné hrozby srdce

Když krev neteče, srdce trpí -- ateroskleróza jednoduše. Objevte CSWT - bezpečnou cestu k uzdravení.

Syndrom z vylodění

Vzácná porucha vestibulárního systému, která se projevuje pocity houpání, přecitlivělostí na vjemy a kognitivními potížemi.

Tenisový a oštěpařský loket - léčba

Máte ostré bolesti v oblasti lokte? Na vině může být tenisový nebo oštěpařský loket. Přečtěte si, jak probíhá léčba.