Skolióza - cviky uvolňovací/protahovací
Pro uvolňování a protahování jsou vhodné při Skolióze cviky zaměřené na napřímení trupu, zlepšení mobility páteře a žeber, vyrovnání svalových dysbalancí a posílení hlubokého stabilizačního systému.
Cílené cviky po napřímení trupu kompenzují nefyziologická zakřivení páteře a navracejí jí její přirozený tvar. Mimo jiné tyto cviky zabraňují progresi onemocnění a deformitám obratlů a jiných anatomických struktur. Cviky pro napřímení páteře lze provádět vleže, vsedě i vestoje. Velmi vhodné jsou také cviky v poloze "na čtyřech," jako je například Klappovo lezení.
Cviky pro zvýšení mobility jsou důležité zejména proto, že při chybném zakřivení páteře dochází ke vzniku mnohačetných funkčních blokád páteře a žeber a tím omezují pohyb, mohou působit bolest a negativně ovlivňují celkový stav dítěte nebo dospělého. Skoliotická páteř má dále vliv na žebra, mění jejich sklon a tím ovlivňují i mobilitu hrudníku, tj. mohou mít za následek například dechové obtíže.
Klíčové je provádět cviky posilující hluboký stabilizační systém, ideálně denně a bez švihu, s důrazem na správnou polohu a koordinaci pohybů.

Spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře
Spinální cvičení uvolňuje, protahuje a aktivuje záda a svaly podél páteře. Cvičení je vhodné pro odstranění ztuhlosti zad.
Protažení svalů okolo hrudní páteře
Cvik slouží k protažení svalů v okolí hrudní páteře. Tato technika je vhodná v případě bolesti zad pro uvolnění jejich napětí.
Mojžíšová - na všech 4 - písmeno C - varianta pro horní část bederní a dolní část hrudní páteře
Jedná se o cvik z metody Ludmily Mojžíšové pro účinnou mobilizaci páteře vkleče do úklonu. Tento cvik je vhodný zejména ke zvýšení mobility bederní páteře a hrudníku, v případě bolesti bederní části zad a kříže a při léčbě funkční…
Protažení zádových svalů - „pozice dítěte“
Cvičení vhodné k protažení zádových svalů a uvolnění napětí přetížených svalů zad.