Skolióza - cviky stabilizační/posilovací
Při skolióze je optimální spojit cvičení zaměřená na narovnání trupu, zlepšení pohyblivosti páteře a žeber, vyrovnání svalových nerovnováh a posílení hlubokého stabilizačního systému.
Při skolióze se často setkáváme s ochablými a zkrácenými svalovými skupinami, které též znemožňují léčbu, pokud u klienta přetrvávají, a proto je dále vhodné provádění cviků k vyrovnávání těchto svalových dysbalancí. Jedná se například o zkrácené šíjové a prsní svaly při ochablých mezilopatkových. Vhodným posilováním mezilopatkových svalů můžeme docílit odstranění dysbalance v horní části trupu a docílit tak výrazně lepšího držení těla a pozitivně tak působit na skoliózu.
Po cvicích, které kompenzují skoliózu, by ihned ve cvičební jednotce měly následovat cviky, které posilují tzv. hluboký stabilizační systém, tj. skupiny svalů, které stabilizují páteř a zabrání tak opětovnému návratu k původnímu stavu.
Tyto cviky by se měli cvičit v ideálním případě každý den alespoň jedenkrát a to tak, že by měli být prováděny plynule, koordinovaně a bez švihu. Vždy je nutné dbát na dobře provedenou výchozí polohu cviku, aby nedocházelo například k přetížení jiných struktur.

Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik v kleku na čtyřech - varianta rameno
Jedná se o cvik vycházející z metody, při níž dochází k aktivaci specifických svalových smyček. Tento cvik je vhodný pro zpevnění celé páteře.
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném kleku - varianta rameno
Jedná se o cvik vycházející z metody, při níž dochází k aktivaci specifických svalových smyček. Tento cvik je vhodný pro posílení svalů břicha, zad a stehen.
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném sedu pro stabilizaci zad a krku
Jedná se o cvik vycházející z metody, při níž dochází k aktivaci specifických svalových smyček. Tento cvik je vhodný pro stabilizaci krční páteře a trupu.
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik ve vzpřímeném sedu pro stabilizaci zad a ramen
Jedná se o cvik vycházející z metody, při níž dochází k aktivaci specifických svalových smyček. Toto cvičení zaměřené na stabilizaci trupu a pánve ve vzpřímeném sedu je vhodné pro posílení břišních a zádových svalů.
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře
Cvičení, které můžete znát také jako PNF - rotace dolní části trupu vleže na zádech, je vhodné pro posílení břišních a zádových svalů.
Nácvik udržení nitrobřišního tlaku a aktivace hlubokého stabilizačního systému
Nitrobřišní tlak je fyziologický mechanismus, který má vliv jak na dechové funkce tak na správnou funkci orgánů břišní dutiny a v neposlední řadě i na funkci hlubokého stabilizačního systému páteře. Tento cvik je obtížnější než sa…