Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Iva Bílková: častou chybou je spojení sauny s plaváním délek v bazénu

Léčba teplem je dlouhodobě známá fyzioterapeutická metoda, která se používá při svalových obtížích, rehabilitacích i jako prevence. Suchý teplý obklad bývá první pomocí při akutních bolestech ztuhlých svalových skupin. Sauny vyhřáté na teploty od 65 do 100 a více stupňů Celsia poskytují relaxaci celému organismu.

Co všechno dokáže intenzivní teplo v sauně s naším tělem?

Určitě ano. Saunové prostředí spouští v těle termoregulační čidla, která se nacházejí v oblasti hypotalamu. Hypotalamus vyšle do těla informace o termoregulačním chování. Vlivem vysoké teploty a vlhkosti v místnosti začne mozek tělo vědomě ochlazovat. Rozšíří se póry na pokožce a tělo nastartuje pocení. Dochází tak k rychlému odvedení škodlivých zplodin. Rozšíří se cévy a dojde k masivnímu prokrvení tělesných segmentů.

Považujete saunování za vhodnou formu regenerace?

Určitě ano. Krevní objem je v sauně zvětšen náhlým přísunem plazmy. Krev je nabitá živinami. Tělo se prohřívá a spolu se zvyšováním teploty tělesného jádra se rozvolňují tkáňové struktury, mezi které řadíme vazy a svaly. Regenerace těchto tkání je tak mnohem rychlejší.

Komu byste saunování obzvlášť doporučila?

Z pohledu fyzioterapie má saunování blahodárný vliv na regeneraci svalového aparátu, a to jak u sportovců, tak u lidí, kteří zatěžují páteř dlouhým sezením. Saunování je indikováno pacientům na podpoření svalové regenerace vlivem spasmolytických účinků, při bolestivých svalových staženích se vlivem prohřátí uvolňují fasciální, vazivové, svalové a kloubní struktury, je výborné při chronických zánětech dýchacích cest, revmatoidních chronických stavech, na podporu imunitního systému, při léčbě neurovegetativních dysfunkčních svalů nebo na zlepšení psychického well-beingu.

Ne každý ale vysoké teploty a vlhkost v sauně snese. Jaká přináší saunování rizika?

Saunování bych nedoporučila pacientům, kteří trpí těžkou formou srdeční nedostatečnosti, vysokým krevním tlakem (především kategorie pacientů 3,4 dle WHO), arytmiemi nebo s insuficiencí krevního oběhu. Těmto pacientům hrozí v sauně kolapsový stav, který by mohl mít fatální následky, vzhledem k náročnosti saunového prostředí na srdeční funkce. Dále sauna není vhodná pro pacienty trpící akutním bércovým vředem či jinou poruchou kožního krytu. Probíhající zánět žil či jiné zánětlivé onemocnění je také překážkou. Vlivem termoregulačních mechanismů se tělo začne masivně prokrvovat, zánětlivé cytokininy se šíří po těle a můžou tak způsobit zhoršení celkového stavu pacienta.

Kdo by se měl saunování ještě vyvarovat?

Dále bych saunu nedoporučila lidem, kteří trpí multiorgánovým selháním či rakovinou. A v neposlední řadě není vhodná pro epileptiky a těhotné ženy. Důvodem je zvýšení srdečního výdeje a zvýšení teploty tělesného jádra až o 2-3 stupně, což je pro miminko velký teplotní šok. U epileptiků by náhlá změna prostředí a následná změna organismu mohla spustit epileptický záchvat.

Je nějaké omezení věkem? Mohou do sauny i malé děti?

Pokud je dětem vysoká teplota příjemná, mohou se od předškolního věku saunovat bez omezení. Do sauny je možné jít i s kojenci zhruba od půl roku, ale jen na krátkou dobu, například pět minut, a určitě dbejte na přísun tekutin. Maminky mohou miminko kojit i během saunování, je-li to třeba. Ochlazování miminek by mělo probíhat s teplotou vody odpovídající cca 36 °C těla, aby miminko nemělo velké teplotní rozdíly. Lidé nad 60 let by se měli před začátkem saunování poradit s lékařem.

Jak často a s jakou intenzitou se pro zdraví a pohodu saunovat?

Ideální frekvence návštěv je 1 až 2x týdně a pro dlouhodobé pozitivní účinky je stejně jako u cvičení nutná pravidelnost. Délka pobytu v sauně je příjemná každému jinak, ale k pocení dochází obvykle po 10 minutách ve vysokých teplotách.

Může saunování pomoci v rehabilitaci po úrazu?

Do sauny by se nemělo chodit s žádným akutním úrazem, jako je zlomenina, distorze hlezna, natržení či utržení svalu. V akutní fázi bych na základě individuálního zhodnocení doporučila navštívit saunu pouze pacientovi s probíhajícím lumbagem, lidově řečeno houserem. Ve fázi, kdy ale není přítomno brnění do dolních končetin, ztráta citlivosti, nebo výrazné snížení pohybové funkce a jedinec není pod vlivem analgetik.

Při jakých svalových a kosterních potížích naopak saunování pomáhá?

Sauna může pomoci pacientům, kteří trpí zvýšeným svalovým napětím nebo namoženými svaly z nějaké sportovní aktivity. Obecně je známo, že sportovci využívají saunu po svých výkonech. Toto tvrzení je pravdou, ale je nutné dodat, že saunu nesmí navštívit ihned po ukončení dané sportovní aktivity, kdy je tělo na pokraji sil. Po sportovním výkonu by mělo tělo být alespoň hodinu v absolutním klidu nebo nechat saunu na regenerační den po výkonu.

Co se děje s namoženými svaly, když po zahřátí v sauně přijde náhlé ochlazení ve studené vodě?

Namožený sval reaguje na saunové prostředí zvýšeným prokrvením, prohřátím, vazodilatací, díky těmto reakcím se sval snáze uvolňuje a regeneruje. Kyselé metabolity, vzniklé v oblasti přetížení, se snáze odplavují. Během ochlazovací fáze dojde ke smrštění cévních stěn. Díky této reakci je podporována cévní mikro pumpa. Svalová regenerace je tak ještě intenzivnější.

Mnoho lidí závěrečné ochlazení „šidí“. Vadí, když studenou vodu po sauně vynechám?

Ochlazovací fáze je nedílnou součástí celého procesu a s jejím vynecháním přijdete také o zmíněné plusy a zdravotní výhody saunování. Bez této fáze není možné dosáhnout dlouhodobých pozitivních účinků. Nemusíte jít hned do extrémů a skákat do ledové kádě, je možné fázi prožít i jinými způsoby. Nejmírnější je ochlazení pobytem na čerstvém vzduchu, kdy některé sauny mají odpočinková lehátka i na venkovních terasách. Následuje sprchování a celková koupel, která klade nejvyšší nároky na srdeční zatížení. Ochlazovací fáze by měla trvat do pocitu prvního chladu.  Při chladové fázi se stahují cévy a podporuje se tak funkce svalové mikro pumpy. Stabilizuje se nazpět krevní oběh, tělo se očistí od vyplavených zplodin. Po stavu lehké malátnosti přichází pocit osvěžení.

Může jako finální ochlazení fungovat také plavecký bazén? Řada center má tyto služby pohromadě.

Bazén může fungovat jako rychlé ochlazení po saunování, ale jít si zaplavat 20 délek bezprostředně po saunování nedoporučuji, tělo by mělo po očistné proceduře odpočívat. Opačné pořadí, nejdřív plavecký výkon pak sauna, je možné, ale je to také velmi energeticky náročné a sportovec by měl počítat s velkým kalorickým výdejem. Kombinace plaveckého bazénu a sauny ve větších centrech je fajn zpestření pro návštěvníky a je v pořádku, když se během pobytu v bazénu třeba rodiny s dětmi prohřejí také v sauně.

Jaké pozitivní účinky má pravidelné saunování nyní na podzim a v zimě?

Sauna snižuje svalové napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátů a migrenózní stavy. Na saunování též dobře reaguje imunitní systém, který podporuje tvorbu bílých krvinek. Postupné zahřívání pomáhá bojovat proti nachlazení a chronickým onemocněním. Po létě většině lidí ubývá příležitostí k pohybu a je i méně denního světla. Proto patří k nezanedbatelným výhodám saunování také zlepšení psychické pohody vlivem zvýšené produkce endorfinů.