Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Iva Bílková: voda je skvělá posilovna, jak si v ní zacvičit?

1. Plavání je jedním z nejzdravějších sportů. Souhlasíte?

S plaváním je to stejné jako se všemi sporty – našemu tělu prospívá pouze v případě, provádí-li se pohyby správně. Vytrčená hlava nad hladinu a zlomená záda při rekreačním plavání ubližují páteři. Proto cítí-li lidé určité bolesti svalového aparátu, lze jim rekreační plavání doporučit pouze v případě, že dodrží správný plavecký styl. Tvrzení, že je obecně rekreační plavání skvělé na protažení, u nich může být velký omyl.

2. Tedy pokud nás bolí např. záda, koupat bychom se neměli?

Lidé se svalovými problémy by se měli vyvarovat koupání v chladné vodě, v níž svaly tuhnou ještě víc. Ač je teplota vody v bazénu 27 až 29 stupňů pocitově v pořádku, pro naše svaly je stále nízká a na člověka trpícího bolestmi beder nepůsobí dobře. V takové vodě spíš svaly v oblasti bederní páteře a pánve ztuhnou. Nedojde k jejich prohřátí, uvolnění svalového napětí. I když se svaly díky vykonávanému pohybu (svalové práci) prokrví, chlad působí na svalová vlákna tak, že se mají tendenci stáhnout.

3. Takže na protažení bolavých svalů plavání nefunguje? Lépe si pomůžeme protahovacími cviky na suchu?

Ano. V tom se pozitivní vliv plavání na svalový aparát trochu přeceňuje. Aby voda skutečně uvolnila zatuhlé svaly a pomohla od bolesti páteře a kloubů, musí být teplá, například v termálních lázních. Vhodná je také kombinace pohybu v bazénu při plavání a pak následné prohřátí v sauně, které bývají velmi často součástí plováren.

4. Pro koho je pohyb ve vodě „lepší“ než cvičení na suchu?

Díky tomu, že voda, nadnáší, šetří při cvičení páteř a klouby dolních končetin, kotníky, drobné klouby nohou a další. To je žádoucí především u seniorů a lidí s nadváhou. Tyto skupiny se navíc často potýkají s poruchou koordinace a díky většímu odporu ve vodě posilují svaly a zlepšují přesnost pohybu. Snižuje se hypertenze, zvyšuje se prokrvení tkání, což je dobré pro diabetiky, kteří mívají poškozené vlásečnice (nejtenčí cévky, které zásobují krví tkáň téměř u buňky). 

5. Jaké aktivity jsou ve vodě nejúčinnější?

Kromě plavání i samotná chůze ve vodě či jednoduché cviky s tlakem vody působí blahodárně na kardiovaskulární systém, podporují funkci lymfatického a krevního oběhu, a přispívají tak k „zeštíhlení“ jindy oteklých nohou, boků nebo pasu. Vodní tlak a cvičení mají dále dobrý vliv na funkci zažívacích orgánů, hlavně peristaltiku střeva.

TIPY NA CVIČENÍ:

- POSILOVÁNÍ DOLNÍCH KONČETIN – 

Cvik je obvykle prováděn s posilovací gumou. V bazénu je možné pro zvýšení odporu využít např. destičky připnuté na zápěstí, kotníky nebo rukavice s blánami. Zaujměte klidný vzpřímený stoj, pohled vpřed. Zpevněte břišní stěnu, nadechujete se do spodních žeber, která by se měla rozpínat do stran. Přeneste váhu na levou dolní končetinu a pravou unožte do strany, ale jen tak daleko, aby se nezvedala pánev. Pohyb provádějte plynule, nekmitejte. Vraťte do výchozí pozice. Pravidelně dýchejte. V další fázi nohu místo unožování zanožujte za tělo, v další fázi před tělo. Opakujte každý pohyb (do všech tří směrů) 8x, nohy vystřídejte.
 

- BAZÉN MÍSTO ZÁVĚSNÉHO SYSTÉMU – 

Chytněte se rukama za okraj bazénu, zapřete se, lehce nakloňte ke stěně, o hranu bazénu, jako byste tlačili stěnu před sebou. Pokrčte a přitáhněte levou nohu co nejblíže k tělu, vraťte. To samé s pravou nohou. Pokrčte obě nohy najednou. Pokuste se přitahování dolních končetin postupně zrychlovat. Opakujte 6x na každou stranu, odpočiňte si a celou sérii znovu opakujte.

6. Zmínila jste diabetiky, v čem je pro ně voda prospěšná?

Mimo výše uvedeného voda zlepšuje prokrvení dolních končetin, zvyšuje látkovou výměnu na buněčné úrovni, a tím chrání tkáň před poškozením z nedostatečného krevního vyživení (troficita tkáně). Právě z něj vznikají bércové vředy, diabetické gangrény, diabetická neuropatie – periferní nerv ztrácí citlivost, sílu, vzniká mravenčení, brnění, necitlivost na bolest, tlak... Nejčastěji na noze. Cvičením ve vodě tomu lze předcházet.

7. Je někdy koupání vyloženě nevhodné?

V případě, že má diabetik už otevřené rány na kůži, je koupání vyloučeno, aby nevznikl zánět a nezhoršil se stav otevřené rány. Naopak lidé se zdravou kůží mohou do vody bez omezení. I „válecí“ dovolená u vody může být pak velmi aktivní, když se několikrát za den ve vodě protáhnete, zadýcháte a trochu unavíte svaly.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.