Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické systémové autoimunitní onemocnění. Imunitní systém napadá klouby, postihuje výstelku kloubů, šlach a tíhových váčků a projevuje se i různými mimokloubními potížemi a také vznikem tzv. revmatoidních uzlů či zánětu cév.

Projevy onemocnění

Na počátku onemocnění se objevují bolesti kloubů různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Mohou se přidat celkové příznaky, jako je únava, slabost, poruchy spánku a deprese.

Nejdříve bývají postiženy kolenní klouby a klouby prstů a ruky. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem. Bolest také omezuje hybnost kloubu. Dochází k destrukci kloubu, která je doprovázena změnou tvaru kloubů a postavení zápěstí a prstů, které se různě ohýbají a vytáčejí směrem k malíkové hraně ruky.

Postupně se onemocnění může rozšířit do dalších kloubů i páteře, a časem může výrazně zhoršit sebeobsluhu a chůzi. Celý stav doprovází úbytek svalové hmoty a vznik druhotné osteoporózy. Střídají se období vzplanutí zánětu s fází remise neboli nezánětlivého období.

Jak se léčí u nás

Pohybová léčba závisí na aktivitě a stadiu choroby, věku pacienta a celkovém zdravotním stavu. K léčbě revmatoidní artritidy využíváme nejrůznější manuální metody fyzioterapie, které jsou tou nejdůležitější součástí léčby a mohou výrazně zlepšit a prodloužit kvalitu života. Jsou to měkké techniky a mobilizace kloubů, které přinášejí pacientovi úlevu od bolesti. Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny. Rázová vlna tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu.

Dále pomáhá cvičení na udržení svalové síly a strečink do krajních poloh, a to až několikrát denně. Cvičení by mělo probíhat i přes mírnou bolest a musí mít určitý postup co do náročnosti. Důležitou součástí je trénink jemné motoriky prstů rukou a nácvik soběstačnosti a sebeobsluhy v běžných každodenních činnostech. K prevenci vzniku deformit kloubů nebo k jejich korekci můžeme využít kinesiotape.

Konzervativní léčba

V období zánětlivé fáze je vhodný klidový režim, ale se zachováním každodenní pohybové aktivity, polohování a používání vhodného podpůrného dlahování.

V počátečním stadiu se léčebný režim zaměřuje na prevenci vzniku kloubních deformit a zachování hybnosti a dobré funkce kloubů. V dalších stádiích je cílem zpomalit rozvoj závažných deformujících změn a udržení co nejlepšího zdravotního stavu a schopnosti sebeobsluhy. Doplňuje se polohováním a dlahováním.

V období remise (návrat původního fungování) se trénuje chůze, popřípadě i s holemi, a podle stavu pacienta také kondiční aerobní cvičení. Vhodná je lázeňská léčba a skupinová cvičení. Z fyzikální léčby je vhodná kryoterapie (léčba chladem), parafínové zábaly, vířivé koupele, cvičení v bazénu, na klouby ruky ultrazvuk a laser, ergoterapie.

Operační léčba

Kloubní plastiky, odstranění poškozené kloubní výstelky či znehybnění kloubu se používají až podle konkrétního stavu.

Farmakoterapie

Ve fázi zánětu se užívají léky potlačující zánětlivou reakci a zpomalující zhoršování onemocnění. Dále protizánětlivě působící kortikosteroidy a nesteroidní antirevmatika, která ulevují od bolesti a zmírňují ztuhlost. Používá se také biologická léčba blokátory.

Prognóza závisí na rychlosti vzniku negativních změn na kloubech, úspěšnosti komplexní léčby a výskytu mimokloubních komplikací. Onemocnění u žen průměrně zkracuje život až o 10 let. Pokud se neléčí, do 5–10 let postihuje pacienta výrazná disabilita a neschopnost sebeobsluhy.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Artróza kyčelního kloubu – koxartróza

Artróza kyčelního kloubu – koxartróza

V tomto článku si představíme koxartrózu: její příčiny, příznaky i metody léčby.

Spondylartróza/spondylartritida

Spondylartróza/spondylartritida

Trápí Vás chronické bolesti bederní páteře? Problémy nepodceňujte, spondylartróza je poměrné časté onemocnění páteře.

Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida)

Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida)

Slyšeli jste již o Bechtěrevově nemoci nebo Vám byla přímo diagnostikována? V tomto článku se dozvíte potřebné informace.

Akromioklavikulární artróza

Akromioklavikulární artróza

Dělá Vám problém zvednout ruku nad hlavu? Přečtěte si o akromioklavikulární artróze i možnostech její léčby.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bechtěrevova choroba

Dobrý den,po třech letech trápení mi byla diagnostikována Bechtěrevova choroba. Bohužel pozdě, protože mám v současné době bambusovou páteř, kterou mi už nikdo nenarovná.Jsem přesvědčená, že příznaky této choroby jsem měla už v dě…

Artróza na palci

Dobrý den,ráda bych se informovala o možnostech léčby artrózy prvního stupně na palci u nohy, která je podle mého lékaře důsledkem propadlé klenby. Je mi 31 let, měřím 172 cm a vážím 67 kg. Chtěla bych se dozvědět, jaké jsou možno…

Blokáda páteře a žeber v souvislosti s Bechtěrevovou nemocí

Dobrý den,3. rokem se léčím s bechtěrevovou nemocí. Onemocnění mě nikterak neomezuje, nicméně zhruba před 2 měsíci mě začalo ohromně bolet mezi lopatkami a na žebrech, problém mám pouze při sezení a během toho mě bolí i na hrudník…

Napište nám
Doporučujeme