Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Iva Bílková: křečovým žilám se dá vyhnout pomocí lymfodrenáže

Přístrojová lymfodrenáž (neboli presoterapie) je účinná, moderní terapie mízního systému, která má výborné uplatnění v rehabilitaci a stejně tak v estetické medicíně. Jak může pomoci s křečovými žílami nebo celulitidou, popisuje v rozhovoru fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT.

1. Nerada slyšíte slovo lymfomasáž, proč?

Drenáž je posun lymfy v povrchových vrstvách těsně pod kůží (pouze do hloubky spádových mízních uzlin a povrchových mízních cév). Už po jedné terapii vyhlazuje pokožku a dodává kůži mladistvější vzhled. Naopak masáž znamená tlak vyvíjený více do podkoží, do svalu a i hlouběji. Pokud někdo nabízí „lymfatickou masáž“ nebo „lymfomasáž“, pravděpodobně neprošel odborným školením na oblast lymfatického systému. 

2. Lymfodrenáž doporučujete jako součást zdravého životního stylu, v rekonvalescenci i při léčbě různých nemocí. Díky čemu má tak široký záběr?

Podporuje zvýšení odplavení toxických látek z mezibuněčného prostoru. Jelikož se lymfatický systém podílí na imunitě a detoxikaci, jeho „ozdravení“ a posílení díky lymfodrenáži přispívá k celkové vitalitě a regeneraci organismu. Občasná lymfodrenáž u osob mezi 30. a 50. rokem znatelně zvyšuje kvalitu jejich života i v pozdějším věku. 

3. Jak může lymfodrenáž pomoci při léčbě či prevenci křečových žil?

Přístrojová lymfodrenáž zvyšuje cirkulaci lymfy a zlepšuje odtok krve, což působí preventivně proti vzniku křečových žil i jako zamezení dalšího prohlubování stávajících křečových žil a metliček. Povědomí o pozitivních účincích lymfodrenáže na prevenci křečových žil je v Česku stále nízké. Pacienti se obvykle mylně domnívají, že je lymfodrenáž na křečové žíly nevhodná, ale u moderních přístrojů, které mají zabudovaný program přímo na křečové žíly, je tomu právě naopak. Pokud u klienta vidím otoky nohou, lymfodrenáž velmi doporučuji. 

4. Pomáhá podobně také při redukci tuku a celulitidy?

Ano, nejlépe v kombinaci s aplikací rázové vlny. Obvykle se doporučuje návštěva jednou týdně. Znatelné změny lze sledovat už po cca třech terapiích, a to díky zvýšení vypouštění tukových kapének z tukových buněk. Maximální efekt bývá dosažen po 8-10 terapiích.

5. V čem se liší přístrojová lymfodrenáž od té manuální?

Přístrojová lymfodrenáž využívá kompresivní návleky (kalhoty, rukáv, vesta…). Uvnitř těchto návleků jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu a „mačkají“ kůži, podkoží, lymfatické cévy, ale i svaly způsobem, že vytlačují lymfu a krev směrem k srdci. Pokud má fyzioterapeut k dispozici kvalitní stroj s vysokým počtem komor (u kalhot až s 24 komorami, u paží s až 14 komorami), zastávám názor, že je přístrojová lymfodrenáž účinnější, jelikož postupný tlak v návlecích zabere větší plochu, než je v možnostech dlaní či prstů fyzioterapeuta při manuální lymfodrenáži.

6. Má lymfodrenáž nějaká rizika? Na co si dát pozor při výběru služby?

V nejhorším případě je klient zapnut do lymfodrenážního přístroje bez edukace a bez manuálního otevření lymfatických, tzv. spádových uzlin. To je hlavní známka neodborného provedení. Rizikem je poté tok lymfy směrem do hlavy, protože lymfatické cévy nemají chlopně jako mají žíly na dolních končetinách, lymfa tedy může téct oběma směry. Po takové proceduře může klienta bolet hlava, může mít pocit tlaku do hlavy, za očima, v krajních případech pocit otoku jazyka, horší polykání apod. U terapie nebo po ní by měla být též k dispozici neperlivá voda, džus, zelený čaj a podobně. Po lymfodrenáži totiž dochází k většímu odvodnění organismu a je potřeba vodu doplnit. Do konce dne by klient měl vypít cca 3 litry doporučovaných tekutin.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.