Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Iva Bílková: rychlé protažení zvládnete i na sedadle

Dlouhé cesty autem k moři dokážou otrávit i zaryté romantiky. Jak zvládnout úmornou jízdu, aby nebolela a odstartovala dovolenou snů? Radí naše hlavní fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT.

1. Bedra

Bolest v oblasti beder bývá u řidičů nejčastěji způsobena nevhodnou polohou trupu v neustálém mírném předklonu. V praxi je to poloha, kdy se zhroutíme do opěradla sedadla a naše váha nespočívá na sedacích hrbolech, jak by měla, ale na kostrči. Přestože si to často neuvědomujeme, tato poloha je z hlediska polohy bederní páteře předklonem. 

TIP: Ač je to v autě složitější, měli bychom se snažit držet páteř co nejvíc vzpřímeně. Efekt zdravého sedu u řidičů posiluje pomůcka overball nebo složená deka vložená za záda na úrovni pasu.

2. Dolní končetiny

Dalším častým problémem nejen řidičů bývají bolavá kolena a úponové bolesti svalů stehna. 

TIP 1: Umožňuje-li to bezpečnost jízdy, kdykoli můžete, pohybujte chodidly pata-špička, abyste podpořili tok lymfy v dolních končetinách. Na odpočívadle protáhněte lýtka a Achillovu šlachu – rukama se opřete o auto či lavičku, napřimte se a jednu nohu zanožte tak, aby se celé její chodidlo dotýkalo země. Propněte koleno. Až ucítíte tah na zadní straně protahované nohy, vydržte v pozici 20-30 vteřin.

TIP 2: Jako spolujezdec v autě nebo v letadle či autobuse se můžete narovnat a stahovat hýždě k sobě, pokaždé jakoby trochu nadskočíte na sedadle. Zároveň chodidly zatlačte do podložky. Aktivujete tím svaly na dolních končetinách a tím podporujete tok krve i lymfy, posilujete svaly a hýždě a zároveň si i trochu ukrátíte čas. Stlačení chodidel můžete provádět i střídavě pravá/levá noha nebo zároveň tlačit dlaní do stehna, čímž budete aktivovat i hluboký stabilizační systém páteře a břišní svaly.

3. Krční páteř

Ztuhnutí a bolest šíje jsou obvykle způsobené nevhodnou polohou hlavy a horních končetin. Zvlášť v automobilu vybaveném airbagy by měl být volant nastaven ve vzdálenosti minimálně 25 centimetrů od hrudního koše řidiče opřeného zády o opěradlo.

TIP 1: K protažení malých hlubokých svalů v okolí páteře jsou vhodné úklony hlavy vykreslující ležatou osmičku nebo do stran se snahou vytáhnout se nahoru za mírně nakloněnou hlavou. Cvik se provádí s jednou rukou pod stehnem, druhá ruka je přiložena přes hlavu na protilehlé ucho – úklon k rameni.

TIP 2: Ve vzpřímeném sedu tlačte a povolujte hlavu proti opěrce hlavy. Jako byste chtěli provést cvik "zásuvka".

4. Horní končetiny

Jako prevenci zařaďte cvičení pro stabilizaci lopatek, které lze využít také při bolestech ramene. Příčinou problémů bývá přetížení v oblasti bicepsu a dalších svalů kolem ramenního kloubu a lopatky. Na vině je většinou řízení s jednou rukou na volantu a nesprávná poloha horních končetin a hlavy.

TIP: Úlevu přinese jednoduché spojení dlaní za zády, kdy stále držíme vzpřímený sed bez prohnutí zad a odlepení sedacích kostí od podložky, nebo při pauze na odpočívadle kroužení celých paží vestoje na jednu a druhou stranu.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.