Prof. MUDr. Vladimír Janda, DrSc.
Vladimír Janda se narodil 19. 4. 1928 v Praze a zemřel 25. 11. 2002. V 17 letech onemocněl dětskou obrnou (poliomyelitidou) a na dva roky ochrnul. Po dlouhé léčbě se zotavil a mohl znovu chodit, ale vyvinul se u něj post-poliomyelitický syndrom a až do konce svého života musel používat chodítko. Toto onemocnění zásadně ovlivnilo také jeho profesní život. Rozhodl se pro studium na lékařské fakultě, které úspěšně ukončil roku 1952.
Jako lékař se ze začátku zaměřil na pacienty s post-poliomyelitickým syndromem. Jedním z jeho časných inspirací byla také terapie podle sestry Kennyové. V roce 1947 tuto metodu pro léčbu dětské obrny společně představili v Československu. Vladimír Janda tlumočil sestře Kennyové již v prvním ročníku na lékařské fakultě a v průběhu studia se rozhodl hlouběji věnovat studiu neurologie a rehabilitace. Již při studiu docházel na neurologickou kliniku akademika Hennera.
Od 24 let také pracoval v rehabilitačním centru pro pacienty s post-poliomyelitickým syndromem. Pomocí EMG (elektromyografie) studoval svalovou činnost v oblasti kyčelního kloubu u svých spolužáků. Na základě těchto zkušeností zjistil, že je velmi důležité testovat spíše funkci svalu než jen sílu svalu. V otázce svalových funkcí přišel s převratnou myšlenkou nahlížet na svaly globálně, a ne pouze lokálně.
Po dostudování nastoupil na neurologickou kliniku na Vinohradech. Byl jedním z prvních lékařů, kteří kombinovali farmakoterapii s manuální medicínou a stal se tak jedním z těch, kteří u nás začali praktikovat fyzikální medicínu a rehabilitaci. Podařilo se mu vybudovat v rámci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady samostatnou rehabilitační kliniku a byl jejím dlouholetým přednostou. Velmi se zajímal o léčbu bolestivých syndromů pohybového aparátu, které se věnoval celý život.
První publikaci napsal již při studiích v 21 letech. Tato odborná literatura s názvem „Svalový test“ byla první svého druhu v českém jazyce a její opakovaná vydání patří nejen u nás, ale i v zahraničí, mezi základní literaturu pro fyzioterapeuty a lékaře.
Vývoj nové metodiky
V 60. letech se Vladimír Janda velmi zásadně podílel na rozvoji „senzomotorické stimulace“. Popsal spojení mezi chronickou nestabilitou v hlezenním kloubu a chronickými bolestmi zad na základě narušené propriocepce (hluboké citlivosti). To vedlo k rozvoji progresivního senzomotorického cvičení na základě jednoduchých cviků a senzomotorické stimulace na labilních plošinách. Tento přístup byl v té době v rozporu s tradičními rehabilitačními přístupy s důrazem na silový trénink. Postupy senzomotorické stimulace podrobně rozpracoval se svými spolupracovníky PhDr. Kabelíkovou a Vávrovou.
Ke konci praxe se Janda věnoval zejména pacientům s dysfunkcí sakroiliakálního skloubení (SI kloub, křížokyčelní skloubení). Zjistil, že některé svaly mají větší náchylnost k oslabení a jiné naopak k přetížení. Na základě těchto faktů popsal určité svalové dysbalance, které byly podle něj předvídatelné a ovlivňují celý pohybový aparát. Zásadní význam má jeho práce „Základy kliniky funkčních (neparetických) hybných poruch“. V této práci se profesor Janda věnoval příčinám a klinickým projevům funkčních hybných poruch, jejich diagnostice a léčbě.
V roce 1979 definoval „zkřížené syndromy“ – horní zkřížený syndrom, dolní zkřížený syndrom a také vrstvový syndrom.
Vladimír Janda byl také vášnivý čtenář a sběratel knih a článků o svalech. Jeho schopnost plynule mluvit 5 cizími jazyky mu dovolila číst a studovat literaturu z celého světa. Svůj mezinárodní vliv prohluboval mezi lety 1960 a 1970 jako poradce Světové zdravotnické organizace. Byl velmi plodný vědec a spisovatel, vydal přes 16 knih a více než 200 publikací o funkci svalů.
Profesor Janda založil Kliniku rehabilitačního lékařství a vedl rehabilitační školu na Třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde působil až do své smrti.
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie, zdroj 1
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Horní/dolní zkřížený a vrstvový syndrom
Zkřížené syndromy jsou typické svalové dysbalance, při kterých některé svaly mají tendenci ke zkrácení. Více v našem článku.