Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Pozice Alexandrovy techniky v těhotenství a při porodu

Alexandrova technika je jedním z typických zástupců léčebných technik založených na komplementárním propojení duše a těla. Způsob, jakým se pohybujeme a jaké je držení našeho těla je velmi úzce propojeno s vnitřními emocionálními a myšlenkovými postoji. To dále ovlivňuje to, jak se cítíme zdraví nebo nemocní a jak o sobě přemýšlíme.

Pozice z Alexandrovy techniky
Alexandrova technika je jedním z typických zástupců léčebných technik založených na komplementárním propojení duše a těla. Způsob, jakým se pohybujeme a jaké je držení našeho těla je velmi úzce propojeno s vnitřními emocionálními a myšlenkovými postoji. To dále ovlivňuje to, jak se cítíme zdraví nebo nemocní a jak o sobě přemýšlíme.

Komu jsou určeny a čemu slouží návody níže:
 

  • Návody níže jsou určeny pro klienty, kteří již mají s Alexandrovou technikou zkušenosti, nicméně v rámci precizního provedení cviku potřebují zopakovat zásady správného provedení jednotlivých cviků.
  • Samotné cviky vycházejí z přirozené fyziologie držení těla, proto mohou přinést úlevu komukoliv, kdo má na pohybovém aparátu dysbalance či odchylky od správného držení těla.


K čemu návody nejsou určeny?
Návody níže nenahrazují návod na Alexandrovu techniku v celé jeho komplexnosti. Podobně jako má jóga svou duchovní a fyzickou rovinu, můžete si prostřednictvím cvičení jednotlivých pozic ulevovat od bolesti pohybového aparátu, ale komplexnímu pojetí by Vás měl naučit certifikovaný instruktor.

Alexandrova technika je forma rehabilitace, která učí, jak se zbavit zakořeněných zlozvyků a vyvarovat se stresových situací, jež se většinou projevují zdravotními problémy, například bolestmi v zádech a krční páteři, bolestmi hlavy nebo psychickými a emocionálními problémy jako podrážděnost a deprese. Tato technika využívá nácviky správného držení těla a pohybových vzorů tak, aby těžiště, které se mění při rostoucím bříšku, nezatěžovalo tzv. „osový orgán“ maminky. Jedná se tedy jednak o fyzioterapeutické cvičení, ale také o výuku držení těla v těhotenství při běžných denních situacích.

Kdy používáme

Cviky mohou být účinně používány jak v těhotenství, tak při porodu. Alexandrovu techniku dále vyučujeme také na skupinových rehabilitačních cvičeních s těhotnými maminkami.

Kdy neprovádíme

V individuálních případech.

Podmínky cvičení

Základem pro správné držení těla a pohyb je dynamický vztah hlavy, krku a páteře. Hlava pohyb zahajuje a teprve poté následuje pohyb celého těla. Držení těla by mělo být celkově v rovnováze, pohyby by měly být snadno proveditelné a lehké. Důležitá je správná koordinace pohybů, jako je například souhyb paží a dolních končetin při chůzi. Pohyb hlavy, krku a páteře určuje pohyb horních a dolních končetin, ne však obráceně. Činnost svalů by měla být správně rozložená a vztahy mezi jednotlivými svalovými skupinami by měly být dobře funkční, aby se tak snižovalo svalové napětí. Výsledkem jsou pak plynulé a vyvážené pohyby, prohloubené dýchání, uvolněné klouby a efektivní funkčnost hybného systému.

Základní cvičební pozice

Alexandrova technika učí následujících 5 základních procedur:

Opice

Nejedná se o statickou polohu a měla by být využívána téměř při všech činnostech jako je přechod ze sedu do stoje a obráceně, při ohýbání se pro předměty nebo při práci v kuchyni. Zároveň uvolňuje páteř a díky volnosti rukou je vhodná pro psaní, umývání nádobí nebo péči o malé dítě.

Pokud se žena v poloze opice opírá o stůl, rozloží se váha těla mezi horní končetiny a chodidla. Pozice je velmi vhodná pro uvolnění napětí ve svalech pánevního dna a dolních končetin a také přímo při samotném porodu. Možné jsou i houpavé pohyby pánví vpřed a vzad.

Popis cviku – opice

Výpad

Při výpadu poskytují nohy pevnou základnu pro pohyb těla vpřed a vzad. Tato poloha by se měla využívat při činnostech, kdy chce člověk něco tlačit nebo tahat. Síla pohybu vychází z dolních končetin a páteře. Ty se pohybují současně a horní končetiny udávají směr pohybu. Vhodné je využití při žehlení, otevírání dveří, vysávání atd.

Důležité je trénovat výpad na obě strany a posun váhy vpřed a vzad. Tato poloha je vhodná při počáteční fázi porodu.

Popis cviku – výpad

Dřep

Dřep je velmi efektivní poloha pro porod, protože otevírá pánev a zároveň při něm působí i gravitační síla. Pokud dřep není předem natrénovaný, žena v něm dlouho nevydrží a brzy se unaví. Proto se doporučuje cvičit již v průběhu těhotenství. S nácvikem je možno začít již u polovičního dřepu z polohy opice.

Popis cviku – dřep

Klek

Poloha kleku má běžné využití při práci na podlaze, velmi často však i jako poloha aktivního porodu. Existují dvě verze kleku:

  • klek ve vzpřímené poloze, uvolňující svaly pánevního dna a přitahovače stehen
  • a klek v sedu na patách.

Procvičování těchto poloh se doporučuje jako dobrá předporodní příprava.

Popis cviku – klek

Pozice „na všech čtyřech“

Poloha na všech čtyřech končetinách uvolňuje napětí v bederní páteři a posiluje zádové svalstvo. Cvičení úklonů a otáčení v této poloze pomáhá odstranit bolesti zad. Využívá se také jako úlevová poloha při porodu.

Popis cviku – na všech čtyřech

Ilustrační fotografie:

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.