Nejčastější dotazy o hojení
Jak probíhá hojení ran ve FYZIOklinice? Jak často, za kolik, jaké jsou indikace i kontraindikace? Zodpověděli jsme Vaše nejčastější dotazy o hojení pomocí planární rázové vlny.
Planární rázová vlna a hojení
Jak aplikace probíhá?
Terapeut zhodnotí stav rány a provede ještě před aplikací fotodokumentaci. V případě povrchových ran (např. po odstranění znamének, drobnějších oděrek atd) je na ránu nanesana vrstva sonografického gelu a rázy aplikovány po celé ploše rány. U chronických ran a popálenin se rána kryje speciální sterilní fólií, na kterou je nanesena vrstva sonografického gelu a teprve poté aplikována celoplošně rázová vlna.
Kdy je možné rázovou vlnu na ránu aplikovat?
Čím dříve se na ránu rázová vlna aplikuje, tím rychlejší je oprava poškozené tkáně a tím méně viditelná je výsledná jizva. Snažíme se klientům vycházet vstříc a je-li to možné, objednáváme nejpozději do následujícího pracovního dne, abychom maximalizovali efekt terapie.
Kolikrát je třeba přijít?
Množství aplikací je velmi individuální. Záleží na typu, rozsahu rány i schopnosti organismu regenerovat tkáň. Při akutních ranách většinou postačí 1-3 aplikace. V případě komplikovaných a chronických ran, typu bércový vřed hovoříme zpravidla 10 -15 aplikacích.
Kolik stojí aplikace?
U malých nekomplikovaných ran zaplatíte za službu 300 Kč. U komplikovaných a chronických ran je cena určena velikostí rány a tím, zda je třeba provést chirurgický převaz nebo nikoliv. Ceník naleznete na této stránce.
Jak dlouho probíhá aplikace?
Doba aplikace se odvíjí od velikosti rány a způsobu následného ošetření. Akutní rány mohou být ošetřeny cca. do 15 minut, zatímco u chronických a komplikovaných ran, které jsou následně chirurgicky převazovány, je třeba počítat s 40-60 minutami.
Je aplikace bolestivá?
Více citlivá bývá tkáň situovaná v blízkosti kosti, nicméně samotný pocit bolestivosti nepřevyšuje bolest způsobenou samotným zraněním. Na škále 1-10, kde 10 je intenzivní bolest, je nejčastěji popisována jako 2-3.
Je potřeba v průběhu léčby dodržovat speciální opatření?
Z akutních ran žádná opatření nevyplývají. U chronických se vyplatí zabývat se řešením příčiny a doporučením ošetřujícího lékaře.
Léčím bércový vřed, ale nechci odcházet od lékaře, který dohlíží na vývoj léčby.
Léčba není chemického charakteru a vhodně doplňuje léčbu předepsanou Vaším lékařem. V našem centru máme velmi dobré výsledky s kombinací léčby planární rázovou vlnou a vlhkým typem převazu.
Má aplikace vedlejší účinky?
Aplikace není možná tehdy, probíhá-li aktuálně onkologické onemocnění. Vzhledem k tomu, že dochází ke stimulaci vzniku nových buněk, měl by kontakt rázu s onkologickou buňkou jako efekt urychlení růstu všech buněk, včetně onkologických. Rázovou vlnu není možné aplikovat těhotným ženám do oblasti břicha a to ze stejného důvodu. Není žádoucí urychlovat dělení buněk v prenatálním vývoji. Poslední skupinu tvoří klienti s kardiostimulátorem. Některé moderní přístroje jsou již kalibrované na tento typ léčby, nicméně je třeba se informovat u svého kardiologa a případně neaplikovat na horní polovinu těla. Žádné další kontraindikace aplikace planární rázové vlny nemá.
Dopad rázu ovlivňuje tkáň na buněčné úrovni. Tím, že se akcelerují metabolické procesy, dochází k zrychlení růstu veškerých buněk. V případě zdravých buněk se jedná o nesmírnou výhodu, naproti tomu tato léčba není vhodná pro aktuálně onkologicky nemocné pacienty, neboť při akceleraci tkáňových procesů by byla povzbuzena k růstu jak buňka zdravá, tak onkologická. Pro všechny ostatní klienty je léčba rázovou vlnou přínosná bez jakýchkoliv vedlejších efektů.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Uvolnění jizvy
Vše o jizvách a informace, jak o ně pečovat dohledáte v našem článku.
Rázová vlna jako možná terapie kožních vředů
U kožních vředů dochází k poškození kožního krytu různé hloubky. Jednou z efektivních možností léčby je rázová vlna.
Když se pálí kůže: co se děje s vaším tělem při popáleninách
Popáleniny jsou poranění způsobená přímým nebo nepřímým působením nadprahových hodnot tepelné energie.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Hojení bércových vředů
Dobrý den, vážení,mám na vás dotaz ohledně problému, který mě velice trápí. Mám bércový vřed, už po několikáté. Nejprve se mé bércové vředy opakovaly znovu tak přibližně jeden rok po zhojení. Léčba vždy trvala cca 6 měsíců. Někdy…