Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Když se pálí kůže: co se děje s vaším tělem při popáleninách

Popáleniny jsou poranění způsobená přímým nebo nepřímým působením nadprahových hodnot tepelné energie. Popáleniny mohou být suché, mokré a chemické – poleptání. Nejčastěji vznikají popáleniny v domácnosti v podobě opařeniny. Méně časté jsou popáleniny způsobené plamenem nebo výbuchem a popáleniny od elektrického proudu. Samotný rozsah popálenin přímo úměrně závisí na množství a délce působení tepelné energie.

Místní a celkové změny

Popálení je velmi bolestivý, šokující a život ohrožující stav. V místě, kde teplo nebo škodlivá látka působí, dochází k lokálním změnám na kůži, v podkoží a někdy i v hlubších vrstvách. Při zasažení větší oblasti kůže se k místním patologickým mechanismům přidávají i celkové změny v podobě rozvoje šoku z popálenin. Normální teplota těla, při které všechny tkáně fungují optimálně, je přibližně 37°C. Snesitelná kontaktní teplota je 43,5°C. Pokud teplota přesáhne 45°C začnou se poškozovat buňky a tkáně. V rozpětí teplot od 45 do 55 stupňů mohou být změny vratné. Při zvýšení teploty nad 55 stupňů se mění struktura bílkovin a buňky odumírají a změny jsou již nevratné. Popáleniny, které zasáhnou více než 15 % povrchu těla u dospělých, více než 10 % u dětí do 10 let nebo více než 5 % u dětí do 2 let, způsobí popáleninový hypovolemický šok a je potřeba zahájit protišoková opatření a léčbu. Nebezpečné jsou i menší popáleniny v oblasti krku, obličeje, hrudníku a genitálií.

Závažnost změn

Závažnost popálenin je daná věkem postiženého, lokalizací, hloubkou a rozsahem poškozené oblasti. Popáleniny se dělí na povrchové a hluboké. U povrchovým popálenin je kůže poškozená jen částečně; folikuly, mazové žlázy a cévní i nervové zásobení jsou zachovány. U hlubokých popálenin je kůže poškozená v celém rozsahu a dochází ke ztrátě celé podkožní vrstvy, svaloviny až kosti. Podle závažnosti poškození tkáně se popáleniny klasifikují na stupně (I, IIa, IIb, III). Povrchní popálení stupně I a stupně IIa jsou velmi bolestivá a vyznačují se zarudnutím, otokem a tvorbou puchýřů. U hlubokých popálenin stupně IIb jsou poškozeny všechny vrstvy kůže s menší bolestivostí. U hlubokých popálenin stupně III se jedná o nekrózu tkáně, kůže je žlutá, hnědá, černá až uhelnatí. Rozsah popálené oblasti se určuje v procentech a využívá se „pravidlo devíti.“ Hlava odpovídá 9 %, horní končetiny 2× 9 %, dolní končetiny 2× 18 %, trup 36 % a genitálie 1%.

Místní a celková reakce

Podle rozsahu tepelného poškození dochází ke vzniku místní a celkové reakce. Uvolněním mediátorů vzniká porucha permeability kapilár a ztrácí se tekutiny s bílkovinami. Vlivem ztráty tekutin se aktivuje sympatikus a dochází k vazokonstrikci s tkáňovou hypoperfuzí, anaerobním metabolismem a metabolickou acidózou. Současně s tím se zvyšuje hladina katabolických hormonů, nastává hyperglykémie a mohou se projevit další známky hypermetabolismu. Místně tedy vzniká otok, puchýře a odlučuje se pokožka. K místním změnám se přidává i celková patofyziologická reakce v podobě popáleninového hypovolemického šoku – selhávání krevního oběhu (pokles minutového srdečního výdeje, zvýšená viskozita krve). Zvýšenou permeabilitou kapilár dochází k úniku tekutiny s bílkovinami do edému popálených ploch a současně přestupuje tekutina chudá na bílkoviny do intersticia nepopálených ploch. Vzniká tedy hypovolémie a generalizovaný edém s hypoperfúzí tkání. Šokový stav se projeví tachykardií s hypotenzí a oligurií. Na počátku může nastat i hypertenze.

Hojení popálenin

Povrchové popáleniny se hojí obvykle do 14 dnů bez jizvy. U hlubokých popálenin je doba hojení delší a stav ohrožují i případně komplikace (např. infekce). Obecně platí, že čím déle se tkáň hojí, tím je jizva horší. Po zhojení popáleniny pokračuje proces remodelace jizvy. Remodelaci jizvy je možné podpořit léčivými přípravky, kompresivním bandážováním i jinými pomůckami.

Aplikace planární rázové vlny

Unikátní technologií v léčbě popálenin je Planární rázová vlna. Planární rázová vlna je variantou Fokusované rázové vlny s elektromagnetickým generátorem rázu. Pomocí speciálního aplikátoru jsou rázy přenášeny cíleně do povrchových tkání, kde urychlují biochemické procesy zodpovědné za opravu porušených tkání. Využití této technologie významně urychluje hojení popálenin a jiných defektů kůže a tím snižuje riziko následného zjizvení tkáně

Účinnost fokusované rázové vlny v léčbě popálenin byla prokázána klinickými studiemi. Například Ottomann et al. (2012) ve své studii uvádějí, že využití planární rázové vlny při léčbě popálenin 2. stupně významně akceleruje epitelizaci (pokrytí krycí tkání) v místě aplikace a tím zkracuje dobu hojení. Goertz et al. (2012) uvádějí jako pozitivní efekt planární rázové vlny především zvýšení angiogeneze (novotvorba krevních kapilár) a zlepšení metabolismu v oblasti aplikace. Dle Fioramontiho et al. (2012) po aplikaci planární rázové vlny u pacientů se zjizvenou tkání následkem předchozích popálenin dochází ke zvýšení ohebnosti jizvy a změně její barvy a to již po první aplikaci.

Více o službě hojení planární rázovou vlnou zde:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Rázová vlna jako možná terapie kožních vředů

U kožních vředů dochází k poškození kožního krytu různé hloubky. Jednou z efektivních možností léčby je rázová vlna.

Nejčastější dotazy o hojení

Jak probíhá hojení ve FYZIOklinice? V tomto článku jsme zodpověděli nejčastější dotazy.

Uvolnění jizvy

Vše o jizvách a informace, jak o ně pečovat dohledáte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Hojení bércových vředů

Dobrý den, vážení,mám na vás dotaz ohledně problému, který mě velice trápí. Mám bércový vřed, už po několikáté. Nejprve se mé bércové vředy opakovaly znovu tak přibližně jeden rok po zhojení. Léčba vždy trvala cca 6 měsíců. Někdy…