Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Osteoporóza

Způsobili jste si nedávno zlomeniny bez zjevných příčin? Trápí Vás ostré bolesti zad, máte pocit, že se stále více hrbíte, nedělá Vám dobře hluboký nádech? Přesvědčte se, zda nemáte i další symptomy nebo nepříznivé předpoklady, které by mohly způsobit osteoporotické změny na Vašich kostech.

Co je to osteoporóza? 

Osteoporóza je systémové metabolické postupující onemocnění kosterní soustavy. Dochází při něm k celkovému úbytku kostní hmoty tak, že kostra není schopna vyhovět požadavkům zátěže, které jsou na naše kosti kladeny při každodenních činnostech. K těmto úbytkům dochází, je-li narušena rovnováha mezi rychlostí tvorby kosti a jejího odbourávání (rychlejší odbourávání nežli novotvorba).

úbytkem kostní hmoty se současně snižuje i pevnost kosti, což vede ke zvýšenému riziku vzniku zlomenin i při minimálním traumatu. Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou zlomeniny obratlů, dolní části předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti, která patří k nejzávažnějším. Tyto zlomeniny významně zhoršují kvalitu života a zkracují jeho délku.

Příčiny 

Jednou z hlavních prokázaných příčin vzniku osteoporózy je nedostatek vápníku v organismu. Důvodem snížené hladiny tohoto prvku v těle může být jeho nedostatečný příjem v potravě, poruchy vstřebávání v tenkém střevě (snížené) nebo vylučování (zvýšené). 

Na vznik popisované nemoci má však vliv mnoho dalších faktorů – např. genetická predispozice (až 60% vliv), etnikum (bílé etnikum), pohlaví (ženy), věk a předčasná menopauza. Výše popsané faktory označujeme jako neovlivnitelné, vedle nich však existují i faktory ovlivnitelné. Mnohé faktory z druhé skupiny můžeme ovlivnit, patří mezi ně: 

  • výživa (vápník, vitamín D),
  • léky (kortikoidy), 
  • toxické vlivy (kouření, alkohol), 
  • civilizační faktory (stres),
  • pohybová aktivita 

Právě přiměřená tělesná zátěž je nejvýznamnější, protože přímo podporuje vznik a přestavbu kostí.

Podle rozsahu a příčiny vzniku osteoporózy rozlišujeme formu generalizovanou a lokální.

V případě generalizované osteoporózy není původ/příčina jednotná. Dělíme ji na primární (získaná z neznámé příčiny, postmenopauzální, senilní) a sekundární typ osteoporózy (příčinu hledáme v jiné základní chorobě).

Lokální typ osteoporózy je projevem pozdního stádia tzv. komplexního regionálního syndromu po zlomeninách skeletu.

Příznaky

  • ostrá bolest v zádech a dlouhých kostech (právě tyto příznaky mohou být zavádějící a jejich příčina velmi různorodá),
  • zmenšení postavy (asi o 3 cm) a zakulacení zad,
  • zlomeniny způsobené s minimem násilí (zlomení krčku stehenní kosti pouze při doskoku, zlomení zápěstí při plácnutí o desku).

Později se objevují bolesti v místě postižení při dýchání, bolesti při pohybu (často i minimálním) a pocity nejistoty při pohybu i v klidu. 

Někdy se v souvislosti s tímto onemocněním můžete setkat s pojmem „tichý zloděj“. To proto, že prvotní příznaky jsou často nespecifické a bývají proto často přehlíženy. Z tohoto důvodu dochází k její diagnostice často až při samotné zlomenině.

Máte-li podezření, že by Vám mohla hrozit osteoporóza, doporučujeme nejprve konzultaci s Vaším praktickým lékařem nebo gynekologem. Podrobnému vyšetření a léčbě osteoporózy se dále věnují specializovaná pracoviště. Diagnostika nemoci obecně probíhá na základě Vašich anamnestických údajů (přítomnosti rizikových faktorů), vyšetření pomocí zobrazovacích metod a laboratorního vyšetření.

Cíle léčby

  • Zmírnění bolestí pomocí manuálních technik terapie měkkých tkání, protažením zkráceného svalu či svalové skupiny, využití respirační fyzioterapie umožňující nácvik volného dýchání v určitých polohách; dále lze využít některé prostředky fyzikální terapie a hydroterapie,
  • Prevence zlomenin,
  • Korekce držení těla – lze využít prvky nejrůznějších ucelených fyzioterapeutických konceptů (např. metodiky senzomotorické stimulace dle Jandy a Vávrové, Brüggerova nebo Kabatova metoda),
  • Uchování nebo zlepšení pohybových funkcí – korekce svalové dysbalance, aktivace svalů osového orgánu, hlubokého stabilizačního systému a končetin, nácvik chůze,
  • Zlepšení kvality života – udržení aktivního přístupu (motivace),
  • Edukace – např. cvičení – nejčastěji formou skupinové terapie pod odborným dohledem. Cvičení využívají pohybu, který je vždy doplněn o silovou složku, tzv. staticko-dynamickou zátěž (tah, tlak, opora o končetiny – cvičení v uzavřeném pohybovém řetězci), dále „weight-bearing exercise“, tedy cvičení spojená se zvedáním vlastní hmotnosti těla, například dřepy.

Prevence

Nejlepší „léčbou“ je v každém případě dodržování preventivních opatření: 

  • Primární prevence – dostatečná pohybová aktivita v dětství a adolescenci, úprava životního stylu (stres, stravovací návyky), zvýšení frekvence fyzické aktivity, zrychlení nervosvalové reakce, zlepšení koordinace pohybu, přiměřená fyzická aktivita u starších osob,
  • Sekundární prevence – suplementace kalciem a vitamínem D,
  • Terciární prevence – práce na udržení funkčního stavu svalového systému, prevence pádů.

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Zánět okostice – tibiální syndrom

Zánět okostice – tibiální syndrom

V následujícím článku se dozvíte jak tibiální syndrom léčit a jak pomůže fyzioterapie.

Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Jak působí fyzikální síly na vývoj a růst tkání? A jak se mění hustota našich kostí? Více v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Únavová zlomenina

Dobrý den.Manžel v pondělí v práci z ničeho nic utrpěl podle všech příznaků únavovou zlomeninu, přesně: šikmá fisura v oblasti střední a dolní třetiny tibie, fraktura diafýzy tibie. Chtěla bych se zeptat, zda je na to nějaká doplň…

Napište nám
Doporučujeme