Kuperóza a péče o pleť
Sklon k tvorbě žilek se projevuje již v dětství. Příčinou jsou dědičně slabé cévy. Kapiláry jsou uložené ve škáře. Pokud je kůže působením teplot nebo emocí silně prokrvená, kapiláry se roztahují a poté opět zužují. Přitom jsou podporovány pružnými vlákny tkáně. Oslabí-li se pružnost vláken, zůstanou stěny cév trvale rozšířené a jsou viditelné na povrchu kůže.
Tvorbu žilek negativně ovlivňují UV záření, časté střídání teplot, sauna, mráz, horké nápoje, pikantní strava či nadměrná konzumace alkoholický nápojů či kávy.
V dermatologii se rozlišují 4 stádia kuperózy:
1. Fáze
Pokud je lidská pleť dlouhodobě vystavena teplu a suchému vzduchu, objeví se na ní podráždění v podobě rozšířených kapilár. Tato etapa má lokální charakter.
2. Fáze
Později se kapiláry spojí se sousedními v jednu společnou síť. Na kůži jsou viditelné zarudlé a zanícené cévy.
3. Fáze
Cévy jsou neustále viditelné a zarudnutí samo nezmizí.
4. Fáze
Patologie pokrývá nejen jednotlivé oblasti, ale i celý obličej. Kvůli křečím kapilár se na kůži objevují bledé oblasti, na kterých jsou jasně viditelné cévy.
Jak kuperózu řešit?
K zamezení vzniku kuperózy je velmi důležitá prevence. Je nutné chránit pleť pomocí krému s UV filtry. Při kosmetickém ošetření musíme omezit jakékoliv prokrvení. Masáž provádíme klidnou, nejsou vhodné peelingy a napářky. Také by se neměly používat sloupávací masky a přípravky s obsahem alkoholu.
Přípravky k ošetření pleti by měly obsahovat výtažek z brutnáku, macešky či třezalky. Účinnou látkou je zde rutin, který posiluje cévní stěny a lze jej užívat i vnitřně, účinný je také avokádový olej.
Velmi vhodná je lymfodrenáž- technika, která působí na lymfatický a cévní systém obličeje.
Účinky lymfodrenáže obličeje:
- snadnější vylučování toxinů
- zlepšení hydratace
- zlepšení buněčné výměny, výživy a prokysličení pokožky
- snadnější prolínání aktivních složek obsažených v kosmetických přípravcích do pokožky
- zlepšení tonusu pleti
Lymfodrenáž působí preventivně, zbavuje jemné cévní stěny zátěže a zmírňuje nával krve do rozšířených cév.
K odstranění rozšířených žilek se používá elektrokoagulace, velmi účinný je i laser. Odstranění žilek je vhodné v zimních měsících.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru kosmetiky, vzdělávání v oblasti kosmetiky.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Akné a jeho léčba
Přečtěte si, co způsobuje akné a jak ho lze léčit.
Kyseliny a jejich vliv na pleť
V tomto článku se podíváme na různé druhy kyselin a jejich vliv na péči o pleť.
Stárnutí a vrásky
Přečtěte si, jak vznikají vrásky, jak se jim dá předejít a jak je možné je redukovat.
Průvodce kosmetickými a estetickými službami: kterou službu si vybrat?
V tomto článku najdete přehled jednotlivých procedur estetických a kosmetických služeb a jejich výhody.