Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Sauna a naše tělo

Jak se zbavit svalových potíží a chmurných myšlenek? Vypotit je! Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.

Léčba teplem je dlouhodobě známá fyzioterapeutická metoda, která se používá při svalových obtížích, rehabilitacích i jako prevence. Suchý teplý obklad bývá první pomocí při akutních bolestech ztuhlých svalových skupin. Sauny vyhřáté na teploty od 65 do 100 a více stupňů Celsia poskytují relaxaci celému organismu. Z pohledu fyzioterapie má saunování blahodárný vliv na regeneraci svalového aparátu, a to jak u sportovců, tak u lidí, kteří zatěžují páteř dlouhým sezením.  

První zmínky o saunování se datují do doby kamenné. Už tehdy lidé pochopili, že pokud se vypotí, budou silnější a odolnější vůči vnějším vlivům. Mezi Indiány patřil saunový ceremoniál ke každodennímu životu. V Evropě se saunování ujalo až kolem 13. století a zvlášť ve Skandinávii se stalo ohromným hitem. Češi znají saunování poměrně krátce, od počátku 20. století, vyznavačů zdravého pocení ale rychle přibývá.

Co dělá sauna s naším tělem

Saunové prostředí spouští v těle termoregulační čidla, které se nacházejí v oblasti hypotalamu, který je součástí našeho mozku, přesněji mezimozku. Hypotalamus vyšle do těla informace o termoregulačním chování. Vlivem vysoké teploty, vlhkosti v místnosti začne mozek tělo vědomě ochlazovat. Rozšíří se póry na pokožce a tělo se začne potit. Dochází tak k rychlému odvedení škodlivých zplodin.  Rozšíří se cévy a dojde k masivnímu prokrvení tělesných segmentů. Krevní objem je zvětšen náhlým přísunem plazmy. Krev je nabitá živinami. Tělo se prohřívá a spolu se zvyšováním teploty tělesného jádra se rozvolňují tkáňové struktury, mezi které řadíme vazy a svaly. Regenerace těchto tkání je tak mnohem rychlejší.

Pro koho je saunování vhodné a jak často

Saunování je vhodné pro lidi, kteří netrpí kontraindikačními stavy či chorobami, které si za chviličku zmíníme. Saunování je indikováno pacientům na podpoření svalové regenerace vlivem spasmolytických účinků, při bolestivých svalových staženích se vlivem prohřátí uvolňují fasciální, vazivové, svalové a kloubní struktury, při chronických zánětech dýchacích cest, revmatoidních chronických stavech, na podporu imunitního systému, při léčbě neurovegetativních dysfunkčních svalů nebo na zlepšení psychického well-beingu. Ideální frekvence návštěv je 1 až 2x týdně. Ale pozor! Pro dlouhodobé pozitivní účinky je nutné navštěvovat saunu pravidelně.  

Komu saunování nedoporučujeme

Saunování nedoporučujeme pacientům, kteří trpí těžkou formou srdeční nedostatečnosti, vysokým krevním tlakem (především kategorie pacientů 3,4 dle WHO), arytmiemi nebo s insuficiencí krevního oběhu. Těmto pacientům hrozí v sauně kolapsový stav, který by mohl mít fatální následky, vzhledem k náročnosti saunového prostředí na srdeční funkce. Dále sauna není vhodná pro pacienty trpící akutním bércovým vředem, či jinou poruchou kožního krytu. Probíhající zánět žil, či jiné zánětlivé onemocnění. Vlivem termoregulačních mechanismů se tělo začne masivně prokrvovat a zánětlivé cytokininy se, tak začnou šířit po těle a můžou tak způsobit zhoršení celkového stavu pacienta. Dále saunu nedoporučujeme lidem, kteří trpí multiorgánovým selháním či rakovinou. V neposlední řadě upozorňujeme, že sauna není vhodná pro epileptiky a těhotné ženy. Důvodem je zvýšení srdečního výdeje a zvýšení teploty tělesného jádra až o 2-3 stupně, což je pro miminko velký teplotní šok. U epileptiků by náhlá změna prostředí a následná změna organismu mohla spustit epileptický záchvat.

Sauna jako doplněk léčby

Není vhodné jít do sauny s žádným akutním úrazem jako je zlomenina, distorze hlezna, natržení či utržení svalu. V akutní fázi na základě individuálního zhodnocení můžeme doporučit navštívit saunu pouze pacientovi s probíhajícím lumbagem neboli lidově řečeno houserem. Ve fázi, kdy ale není přítomno brnění do dolních končetin, ztráta citlivosti, nebo výrazné snížení pohybové funkce a jedinec není pod vlivem analgetik. Jinak saunu preferujeme u pacientů, kteří trpí zvýšeným svalovým napětím nebo namoženými svaly z nějaké sportovní aktivity. Obecně je známo, že sportovci využívají saunu po svých výkonech. Toto tvrzení je pravdou, ale je nutné dodat, že saunu nesmí navštívit ihned po ukončení daného sportovní aktivity, kdy je tělo na pokraji sil. Po sportovním výkonu by mělo tělo být alespoň hodinu v absolutním klidu nebo nechat saunu na regenerační den po výkonu.

Pozitiva saunování

Pravidelné saunování má pozitivní vliv na snížení svalového napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátů a migrenózní stavy. Mezi další pozitiva patří zlepšení psychické pohody vlivem zvýšené produkce endorfinů. Na saunování též pozitivně reaguje imunitní systém, který podporuje tvorbu bílých krvinek.  

Jak působí sauna na svaly

Namožený sval reaguje na saunové prostředí zvýšeným prokrvením, zahřátím, rozšířením cév, díky těmto reakcím se sval snáze uvolňuje a regeneruje. Kyselé metabolity vzniklé v oblasti přetížení se, snáze odplavují. Během ochlazovací fáze dojde ke smrštění cévních stěn. Díky této reakci je podporována cévní mikro pumpa. Svalová regenerace je tak ještě intenzivnější.

Sauna bez ochlazení? NE!

Ochlazovací fáze je nedílnou fází saunového procesu a není možné ji vynechat. Bez této fáze by nebylo možné dosáhnout dlouhodobých pozitivních účinků. Je možné ji provádět několika způsoby. Nejmírnější způsob ochlazování je pobyt na čerstvém vzduchu, následuje sprchování a celková koupel. Celková koupel klade nejvyšší nároky na srdeční zatížení. Ochlazovací fáze by měla trvat do pocitu prvního chladu.  Při chladové fázi se stahují cévy, podporuje se tak funkce svalové mikro pumpy. Stabilizuje se nazpět krevní oběh, tělo se očistí od vyplavených zplodin. Po stavu lehké malátnosti přichází pocit osvěžení.  

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroje: Dlouholetá odborná praxe v masérském oboru, vzdělávání v oblasti masáží.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Saunování: častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Zde jsme zpracovali téma týkající se populárního saunování a náš fyzioterapeutický pohled na něj.