Pigmentace kůže a mateřská znaménka
Barva pleti každého člověka záleží na množství melaninu, což je pigment, který vyrábí specifické buňky nazývané melanocyty. Tyto pigmentové buňky jsou roztroušené především ve vrchní vrstvě pokožky, ve vlasových folikulech, ale najdeme je také ve vnitřním uchu, srdci a kostech. Množství vyprodukovaného melaninu ovlivňuje barvu pleti. Hlavní funkcí melaninu je ochrana před UV zářením, proto delší pobyt na sluníčku způsobuje opálení. Tímto reagují melanocyty na sluneční záření a produkují větší množství melaninu. Jeho zvýšené množství se projevuje jako hyperpigmentace, jejíž jedním z typů jsou nepopulární stařecké skvrny. Oproti tomu mateřská znaménka se na lidském těle objeví hned po narození nebo během života. Některá zůstanou navždy, jiná sama zmizí po několika letech. Na jejich vznik nemáme vliv, ale můžeme se rozhodnout je odstranit.
Typy a důvody vzniku pigmentových skvrn
Hyperpigmentace neovlivňuje zdravotní stav člověka a nepatří mezi vážná onemocnění, může však být jedním z příznaků onemocnění jater, žlučníku a žaludku. Jedná se spíše o estetický defekt a odchylku od normy.
Pigmentové skvrny jsou různého druhu:
- Pihy - objevují se už při narození a dále přibývají v průběhu života
- Pigmentové skvrny během těhotenství - objevují se nadměrnou funkcí nadledvin během těhotenství
- Pigmentové skvrny ve stáří - nejčastěji se objevují v důsledku věkových změn, můžeme je pozorovat na obličeji, rukou a dalších částech těla
- Protizánětlivé pigmentové skvrn - objevují se po zánětu nebo poranění pokožky. Tento jev můžeme často sledovat po objevuje po akné, kdy dojde k zanícení pokožky, jehož vlivem dojde k uvolňování melaninu a nadbytek pigmentu způsobí hyperpigmentaci. Na pokožce tak zůstávají ploché růžové, červené nebo hnědé skvrny.
- Pigmentové skvrny v důsledku působení chemikálií - k vzniku pigmentových skvrn může také vest používání neprofesionální kosmetiky během péče o plet v domácím prostředí
Důvody vzniku:
- věk
- hormony
- léky
- zánětlivé procesy
- špatná funkce vnitřních orgánů
Léčit defekty v pigmentaci pokožky je nutné léči po zjištění důvodu jejího vzniku. Vhodné jsou krevní testy, dermatoskopie, ultrazvuk vnitřních orgánů. V případě potřeby dermatolog předepíše pacientovi další vyšetření endokrinologem, gastroenterologem nebo gynekologem. Také se dá hyperpigmentace řešit pomocí kosmetických procedur (např. mikrojehličkování, chemický peeling) a kosmetických produktů (séra s vitamínem C, bělící krémy).
Typy a důvody vzniku mateřských znamének
Mateřská znaménka (pigmentové névy) má na těle téměř každý, ale ne každý zná důvod, proč se objevují. Jejich velikost se liší od několika milimetrů do několika centimetrů. Jsou také různého tvaru. Mohou být hladké nebo hrbolaté, ploché a vypouklé. V současné době neexistuje pochopení toho, odkud mateřská znaménka pocházejí, ale některé faktory známé jsou.
Důvody vzniku:
- UV záření - nejčastěji po letní dovolené se na těle objevuje nejen opálení, ale i nová mateřská znaménka. Když na kůži dopadá velké množství slunečního záření, vzniká velké množství melatoninu a zvyšuje se počet melanocytů (jsou to buňky, které produkují tento hormon).
- Vrozené vady kůže - v procesu vývoje plodu může dojít k poruchám dělení a růstu epidermálních buněk, kde se poté objeví mateřská znaménka.
- Hormonální nerovnováha - těhotenství, puberta a endokrinní onemocnění také způsobují narušení produkce a fungování hormonů, v důsledku čehož se zvyšuje produkce melaninu, který ovlivňuje vzhled nových mateřských znamének.
- Viry a bakterie - některé infekce stimulují růst kožních buněk, v důsledku čehož se objevují nová mateřská znaménka. Taková mateřská znaménka jsou nejvíce náchylná k přeměně ve zhoubný nádor.
- Mechanická poranění - zánětlivý proces, který pokrývá všechny vrstvy kůže, stimuluje růst kožních defektů, které jsou ve většině případů nezhoubné.
Ve většině případů jsou mateřská znaménka zcela bezpečná, nicméně některá z nich mohou být agresivní a náchylná k malignitám. Takové pigmentové névy dokáže rozpoznat pouze lékař po speciálním vyšetření. Každopádně nebezpečné mateřské znaménko můžete vysledovat sami, pokud se budete soustředit na následující příznaky:
- změna barvy
- změna velikosti znaménka
- nerovnoměrná barva mateřského znaménka
- krvácející projevy nebo zanícení
- vertikální nebo horizontální růst
Pokud máte tyto příznaky, musíte doporučujeme kontaktovat svého praktického nebo kožního lékaře, který vám poskytne další rady a provede odborné vyšetření.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroje: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti kosmetologie a dermatologie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.