Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Samota vs. osamělost

Mezi samotou a osamělostí tkví výrazný rozdíl, který si mnozí lidé pravděpodobně neuvědomují, a nelze mezi ně přikládat rovnítko. Samota může být svobodnou volbou, únikem od shonu a každodenních tlaků, zatímco osamělost je pocit, který nás může zasáhnout uprostřed davu. Je fascinující, jak se oba tyto pojmy často zaměňují, přestože mají zcela odlišné dopady na naši psychiku. Zatímco samota může být osvobozující a poskytnout prostor pro sebereflexi a osobní růst, osamělost může vést k pocitům izolace a odcizení. V dnešním článku se podíváme blíže na tyto dvě koncepce, prozkoumáme jejich hlubší význam a důsledky pro lidskou duši.

Samotářství jako lék, osamělost jako rána

Samotu lze přirovnat k potřebě jedince být sám. Další vyjádření samoty mohou odkazovat na únik jedince ze sociálního prostoru či mezilidských vazeb. Člověk volí samotu v různých situacích a duševních rozpoloženích. Záměrně se do samoty může uchýlit například, když potřebuje srovnat své myšlenky, nabrat energii, vyrovnat se s prožitými událostmi a v mnoha dalších situacích. Na druhou stranu osamělost nevzniká na základě svobodné volby, nýbrž je následkem vnějších okolností, které člověk nedokáže ovlivnit. Osamělost je spojena s nepříjemným a nechtěným pocitem. Pravdou zůstává, že i v rámci rodiny nebo v kruhu přátel se může jedinec cítit osaměle.

Největší samota uprostřed davu

Jsou senioři, kteří mají v penzi mnoho koníčků a zájmových činností, či povinností vůči rodině, a proto příležitostnou osamělost vítají. Naopak jsou senioři, pro něž je osamělost dobře známým a obávaným aspektem. Každý jedinec určitě zažil pocit osamělosti, aniž by byl izolován od ostatních. A naopak mohl být také odříznut od okolí, a přesto nepocítil osamělost. Oddělenost (ve fyzickém smyslu) nemusí nutně souviset se stavem samoty. Důležitá je kvalita mezilidského vztahu, nikoliv jeho kvantita. Takže i uprostřed davu se může někdo cítit osaměle. Osamělost není pouze výsadbou těch, kdo žijí sami. Lidé mohou žít sami, aniž by pociťovali osamělost. Bez ohledu na to, jak je samota charakterizována, většina lidí ji vnímá negativně. Samotu často spojujeme s pojmy jako nuda, smutek, nepochopení, deprese, vyloučení, a dokonce i sebevražda. Mnozí považují samotu za nesnesitelnou.

Průvodce životních zlomů

Během života zažíváme mnoho okamžiků, kdy prožíváme osamělost. V různých fázích životního cyklu se osamělost objevuje v důsledku různých událostí a může mít různé příčiny. Životním obdobím, kde se však osamělost stává stabilním a trvalým prožitkem, je staří. Osamělost vzniká na základě událostí, kterými člověk přirozeně prochází v průběhu života. Častou událostí, způsobující osamělost, je úmrtí životního partnera. Tato situace je pro každého velice náročná a vyrovnání se s ní, je velice těžké.

Proč je důležité porozumět emocím starších jedinců

Osamělost a pocit opuštěnosti jsou subjektivní a nemusí vždy odpovídat reálné situaci. Je evidentní, že starší jedinec, žijící v izolaci, nemusí nutně pociťovat osamělost. Nelze tedy automaticky označit stáří za „období osamělosti“ bez hlubšího zkoumání. Je proto důležité aktivně se zajímat o to, co starší jedince trápí, jaké emoce prožívají, abychom mohli účinněji předcházet jak psychickým, tak fyzickým obtížím.

  • Autor: FYZIOklinika s.r.o.
  • Zdroje: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Koníčky pro trénování paměti

Rozšiřte obzory i ve vyšším věku - koníčky, které posilují paměť a zlepšují společenský život!

Sociální izolace

Za tichem seniorů se skrývá hluboká osamělost. Jak můžeme pochopit jejich boj a jak můžeme pomáhat?

Náročná péče o rodinného příslušníka

Zasloužíte si pauzu od péče. Odpočiňte si u nás a objevte své nové já!

Kreativní činnost pro seniory

Odkryjte nekonečné příběhy v nás a proměňte každodenní okamžiky v umění skrze kreativitu.