Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Jak si udržet fyzickou a duševní kondici v důchodu

S přechodem z produktivního věku do důchodu nastává nová životní etapa, která přináší zajímavé výzvy a příležitosti. Pracovní život nám poskytuje každodenní strukturu a povinnosti, zatímco v důchodu můžeme svůj den organizovat svobodněji. Abychom vám pomohli zvládnout přechod do další životní etapy s jistotou, shrnuli jsme pro vás několik tipů, které vám pomohou dokonale naplánovat odchod do důchodu.

Jak si naplánovat odchod do důchodu

Abyste mohli plánovat odchod do důchodu, měli byste si včas začít budovat síť dobrých přátel a osvojovat koníčky, které vás budou zajímat v dlouhodobé perspektivě. Odborníci zde doporučují začít několik let předem s hledáním volnočasových aktivit, které vás mohou bavit dlouhodobě. Díky dlouhodobým koníčkům, dobrovolnictví a/nebo aktivní účasti na životě v sousedství navážete řadu sociálních kontaktů mimo pracovní prostředí. Tím získáte možnost vybudovat si pevný okruh přátel, na které se budete moci ve stáří spolehnout. Abychom vám pomohli tohoto cíle dosáhnout, přinášíme vám několik tipů a podnětů k zamyšlení, které vám usnadní přechod z pracovního života do důchodu:

Připravte se na změnu

Při blížícím se důchodu je klíčové připravit se na tuto životní změnu. Jeden z možných kroků je konzultace se zaměstnavatelem ohledně možnosti postupného odchodu do důchodu a průběžného omezování pracovní doby. Tímto způsobem lze postupně přizpůsobit nový životní režim a naplnit volný čas aktivitami, které nejen poskytují radost, ale i udržují fyzickou a duševní kondici.

Například začněte pravidelným cvičením, připojte se k kurzu, který vás vždy zajímal, nebo začněte podnikat krátké výlety. Tímto postupným přechodem můžete lépe adaptovat se na změny a plně využít nový životní etapu.

Najděte své nové životní cíle

Po odchodu do důchodu se otevírá prostor pro nové životní cíle a směřování. Zhodnoťte, co vám v pracovním životě přinášelo radost a naplnění, a na základě těchto zkušeností si stanovte nové cíle. Pokud jste si oblíbili předávání znalostí, může být vhodné zapojit se do čestných funkcí ve sdruženích nebo bývalých pracovních kolektivech.

Najděte smysluplné aktivity, které vám budou přinášet radost a pocit naplnění. Tím se můžete aktivně angažovat ve společnosti a zároveň si udržovat mentální čilost.

Přeorganizujte si program dne

S přechodem do důchodu dochází ke změně denního režimu, a je důležité tuto změnu aktivně přijmout. Přeorganizujte si program tak, aby reflektoval váš nový životní styl. Stanovte si pevné body v rámci dne a týdne, které mohou zahrnovat koníčky, dobrovolnickou činnost, či pravidelná setkání s přáteli a rodinou.

Je vhodné začít nový den s něčím, co vás těší, a postupně plnit čas smysluplnými a radostnými aktivitami. To napomáhá udržení duševní pohody a celkového zdraví.

Stanovte si nové priority

S postupným stárnutím je klíčové pečovat o sebe. Udržujte fyzickou kondici pravidelným cvičením a návštěvami lékaře. Dbejte na psychickou pohodu tím, že se věnujete aktivitám, které vás naplňují, a udržujte blízké vztahy s rodinou a přáteli.

Pravidelné preventivní prohlídky jsou důležité pro zachování zdraví, a také poskytují možnost identifikovat a řešit potenciální zdravotní problémy včas.

Budujte si vědomě vztahy

Volný čas v důchodu může být skvělou příležitostí pro budování a posilování vztahů. Užívejte si čas s rodinou, přáteli a blízkými. Můžete také zaujmout roli prarodiče, což přináší nové radosti a smysl života.

Nemějte strach navazovat nová přátelství a zapojte se do komunitních aktivit nebo kurzů, které vás zajímají. Tímto způsobem udržujete společenský život a posilujete mentální pohodu.

Nezapomeňte na svá přání a cíle

V důchodu je skvělá příležitost znovuobjevit své sny a cíle. Přemýšlejte o svých mládeneckých přáních a představách, a zvažte, jak byste je mohli začlenit do svého života nyní. Můžete se věnovat koníčkům, které jste vždy chtěli zkoušet, nebo se zapojit do projektů, které vám přinášejí radost a smysluplnost.

Při hledání nových podnětů se inspirujte svou mladistvou vášní a sledujte, co vás opravdu naplňuje. Tímto způsobem zůstanete aktivní a plní energie i v pozdních letech.

  • Autor: FYZIOklinika s.r.o.
  • Zdroje: Dlouholetá odborná praxe v oboru

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Jak uzpůsobit prostředí pro seniora?

Zhoršuje se zdraví vašeho blízkého? Zjistěte, jak udělat domov bezpečným a pohodlným.

Vdovství

Od žalu k obnově: Návody na navigaci skrze bolest, osamělost a znovuobjevení radosti.

Sport jako prevence pádů

Získejte silnější srdce a lepší rovnováhu! Přečtěte si, jak cvičení pomáhá seniorům zůstat zdraví.

Aktivní stáří – Vhodné sporty pro seniory

Zůstaňte fit a zdraví i ve stáří! Objevte sporty šité na míru vašim potřebám a omezením.