Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Iva Bílková: rozhýbejte své kosti!

Proti osteoporóze nestačí jen polykat předepsané léky, potřebná bývá také změna životního stylu. „Úprava životosprávy a pohybového režimu tak, aby se zachovala tělesná zdatnost a minimalizovalo se riziko pádů,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Je rozdíl mezi osteoporózou u žen a u mužů?  

Výskyt osteoporózy u mužů je méně častý než u žen a její průběh je pozvolnější. Je to částečně z toho důvodu, že kosti mužů dosahují většího průměru, obsahují více kostní hmoty a jsou tedy pevnější než u žen. Muži mají ve většině případů také více svalové hmoty.

Jakou roli hraje věk? 

Výskyt osteoporózy se s přibývajícím věkem zvyšuje, jelikož dochází k poklesu pohlavních hormonů. Po 50. roku života u mužů klesá novotvorba testosteronu, ale i ve stáří zpravidla postačuje hormonální stav k tlumení úbytku kostní hmoty. Naproti tomu ženám v období menopauzy prudce klesá tvorba vaječníkového hormonu (estrogenu), který má ochranný vliv na kvalitu kostí.

Existují ještě nějaké další faktory, které problém podněcují? 

Riziko fraktury způsobené rychlým úbytkem kostní hmoty dále výrazně zvyšuje nízká tělesná hmotnost (BMI menší než 19), dlouhodobá imobilizace či poruchy výživy. Vliv má také etnikum, kdy je prevalence u bílé rasy.

Jaké jsou nejčastější zlomeniny při osteoporóze?  

Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou zlomeniny obratlů, dolní části předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti, která patří k nejzávažnějším. Tyto zlomeniny významně zhoršují kvalitu života a zkracují jeho délku.

Lze osteoporóze předcházet, anebo „není úniku“? 

Při prevenci i terapii osteoporózy jsou klíčové tři věci: přiměřený pohyb už od dětství a v dospívání, dostatečný příjem vápníku a vitaminu D ze stravy a včasná diagnostika. Dále platí zásady zdravého životního stylu: omezení kofeinu a alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

Říkáte, že osteoporóza je „dětská nemoc“, že si na ni zakládáme už od dětství nedostatkem pohybu. Jak jsou na tom ale vrcholoví sportovci, kteří své klouby celý život naopak přetěžují? 

U vrcholových sportovců panuje zvýšena potřeba vápníku, neboť svalová kontrakce je závislá na jeho přítomnosti. Takže je-li příjem vápníku nedostatečný, organismus jej uvolňuje z kostí, což může být rizikovým faktorem pro vznik osteoporózy. Z praxe známe mnoho případů už v nízkém a aktivním věku.

Jsou nějaké projevy, které mohou onemocnění signalizovat? 

Mezi typické příznaky patří zakulacení zad a snížení výšky postavy až o 3 cm, bolesti zad a dlouhých kostí, potíže při hlubokém nádechu do břicha, zlomeniny bez zjevné příčiny a s minimem úsilí (obratle, předloktí, krček stehenní kosti). Někdy se v souvislosti s tímto onemocněním můžete setkat s pojmem „tichý zloděj“. To proto, že prvotní příznaky jsou často nespecifické a bývají často přehlíženy.

Jaká vyšetření jsou k dispozici? U jakých odborných lékařů? 

Osteoporóza je ve velké většině případů diagnostikována až při první zlomenině, kdy už je choroba v pokročilém stádiu. Rizikové faktory lze sledovat na základě mnoha vyšetření, o které je možné požádat praktického lékaře. Klinickým vyšetřením se rozumí zjištění zdravotní anamnézy, výšky, hmotnosti, subjektivních obtíží jedince. Biochemické vyšetření zahrnuje odběr vzorku krve pro zjištění mimo jiné hladin minerálních látek (vápníku a fosforu), hladin hormonů, vitamínu D apod. Dalším biochemickým vyšetřením je i rozbor moči. Neméně důležitou metodou je vyšetření skeletu rentgenem, kde jsou však změny patrny až při vyšším stádiu osteoporózy. Ke zjištění kostní denzity je nejvyužívanější metodou DXA (Dual Energy X-ray Abosrptiometry). Denzitometry fungují buď na bázi rentgenu nebo ultrazvuku.

Hradí taková vyšetření zdravotní pojišťovny?

Denzitometrické vyšetření v indikovaných případech plně hradí zdravotní pojišťovna. Musí jej doporučit ošetřující lékař, který má daného pacienta v péči pro kostní chorobu. Jedná se o lékaře těch odborností, které jsou oprávněny předepisovat komplexní antiosteoporotickou léčbu (revmatologie, ortopedie, traumatologie, vnitřní lékařství, gynekologie, endokrinologie). Společnost pro metabolická onemocnění skeletu má na svých internetových stránkách zveřejněna kritéria pro denzitometrická vyšetření. Vždy je vhodné se informovat u své zdravotní pojišťovny, zda například neposkytuje bezplatný preventivní program pro danou diagnózu.

Jak se osteoporóza léčí? Lze ji zcela vyléčit, zmírnit nebo zastavit?

Cílem v léčbě osteoporózy je zmírnit klinické důsledky zlomenin, zlepšit nebo alespoň udržet množství a kvalitu kostní hmoty, zabránit vzniku dalších zlomenin a zachovat tělesnou zdatnost, aby se zabránilo riziku pádů. Základem nefarmakologické terapie je vždy úprava životosprávy s dostatečným množstvím přiměřeného pohybu a úpravy dietních zvyklostí. Aktivní léčba osteoporózy spočívá v medikaci. Jedná se především o antiresorpční léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolické zvyšující novotvorbu kostní tkáně.

Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je kombinace fokusované rázové vlny s fyzioterapií. Jak to funguje?

Jedná se o vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickým principem. Studie prokázaly její efekt na stimulaci novotvorby kostní tkáně u pacientů s osteoporózou. Při aplikaci do oblasti krčku femuru byl zaznamenán statisticky významný nárůst kostní denzity v porovnání se skupinou, která brala jen farmakologickou léčbu. Terapie rázovou vlnou však zatím nejsou pojišťovnami hrazené.

Jak může pomoci fyzioterapie?

V oblasti fyzioterapie se léčba zaměřuje na techniky měkkých tkání, kterými se uvolňuje napětí kloubů, svalů i vaziva. Důležité je také věnovat pozornost nápravě špatného držení těla a udržení nebo zlepšení pohybových funkcí. To znamená podpořit aktivaci svalů, napravit svalové dysbalance, zlepšit svalovou sílu a podobně.

Ovlivňují rozvoj osteoporózy i některé nemoci a léky či špatný životní styl?

Na rozvoj sekundární osteoporózy může mít vliv i dlouhodobé užívání léků ovlivňující metabolismus vápníku, jako jsou například glukokortikoidy. Mezi onemocnění, která mají ve svých důsledcích vliv na kostní tkáň a mohou tak zapříčinit vznik osteoporózy, řadíme například poruchy štítné žlázy, revmatoidní artritidu, diabetes mellitus 1. typu, stavy po transplantacích, onkologická onemocnění či chronická gastrointestinální onemocnění. 

Panují ohledně osteoporózy nějaké mýty?

Jedním z mýtů je právě informace, že se osteoporóza vyskytuje pouze u žen. Nebo, že se jedná o přirozený proces stárnutí, což nemusí být pravda, pokud budeme dbát na prevenci. Dalším mýtem je tvrzení, že při dostatečném zásobení těla vápníkem (při příjmu mléčných výrobků) jsme chráněni proti osteoporóze, což se tak úplně také nedá říct. Víme, že existuje více než 10 dalších látek, které jsou důležité pro zdraví kostí.

Měl by se člověk s osteoporózou vyhýbat fyzické aktivitě? 

Přiměřený pohyb je vedle stravy bohaté na vápník a vitamin D hlavním pilířem nefarmakologické terapie osteoporózy. Zlepšuje koordinaci (prevence proti pádům a zlomeninám) a vadné držení těla. Odstraňuje svalové dysbalance, aktivuje svaly osového orgánu, hlubokého stabilizačního systému a končetin.

Jakou pohybovou aktivitu při osteoporóze volit?  

Jakákoli přiměřená zátěž na kosti ve vzpřímené poloze proti gravitaci je vhodná, protože přímo podporuje vznik a přestavbu kostí. Ideální je chůze a turistika, nordic walking, tai-chi, plavání, cyklistika nebo třeba cvičení na balónech. Vhodná jsou posilovací a protahovací cvičení s vlastní vahou těla nebo odporové cvičení jako pilates či klasická jóga. Naopak nevhodné jsou skoky, adrenalinové a další sporty, při kterých je velké riziko vzniku zlomenin. Vhodná aktivita by měla být pravidelná 30-40 min. 3 – 4x týdně. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.