Pohyb seniorů: často to jde, i když si mnozí myslí, že ne…
S hlavní fyzioterapeutkou Ivou Bílkovou jsme si povídali o imobilitě seniorů a o tom, jak ji předcházet.
Co je to ztráta mobility u seniorů?
S přibývajícím věkem dochází u starších lidí ke ztrátě mobility, což se projevuje omezeným rozsahem kloubů, ubývá svalová hmota. Starší lidé často bojují s rovnováhou, protože stejně jako dochází k degeneraci kostí a kloubů, tak degenerují buňky mozku a řízení hrubé i jemné motoriky už není tolik přesné, rychlé, ekonomicky vyvážené…
Takže jde o běžný projev stáří?
Nemusí to být pravidlem, ale ano. Nejčastěji jsou patrné poruchy mozečku, bazálních ganglií a kůry mozku, ale i dostředivých a odstředivých drah zpět do míchy a odtud přepojení k jednotlivým svalům. S rovnováhou společně ubývá stabilita, zhoršuje se prostorová orientace, to vše má vliv na mobilitu seniorů.
Proto jsou senioři více náchylní k pádům?
Čím více se zhoršená mobilita projevuje, tím více dochází k pádům… Chvilkové ztráty rovnováhy vedou ke strachu seniora opustit známé prostory, například byt nebo blízké okolí domu. Jednoduchý pád může mít vážné důsledky na poranění kosterního aparátu a plně „vitální“ senior se může stát naprosto imobilním, tedy upoutaným na lůžku a závislý na péči ostatních.
Jsou s imobilitou spojená další zdravotní rizika?
Imobilita může vést například ke zhoršené vitální kapacitě plic a vzniku zápalu plic z imobilizace. Pokud se senior vzdá pohybu a jiných aktivit, logicky to vede k celkově zhoršené kvalitě života a prohlubování problémů.
Jedním z příkladů byl pán upoutaný na lůžko tak dlouho, až se bál jen se posadit, motala se mu hlava a dělalo se mu špatně, jen když jsme ho o pár centimetrů zvedli pomocí polohovací postele. Další byla paní, která měla od dětí vytvořenou trasu z domu až na zahradu pomocí madel a různých konstrukcí, aby se na každém kroku měla čeho držet a nebála se, že neovládne tělo a upadne. Ale i tato úzkostná péče nemá dobrý vliv na seniora, protože ten se pak může bát opustit známý plně hlídaný prostor a třeba jen vyjít na ulici popovídat si se sousedy, dojít si nakoupit lehké potraviny atd. Zkrátka s poruchou mobility senior může ztrácet i možnosti socializace.
Jak se proti ztrátě mobility bránit?
I mírná pohybová aktivita má velký vliv, každý pohyb je znát, udržuje seniora fit a oddaluje imobilitu. Senior má zájem jak o sebe, tak i o okolí, komunikuje s blízkými příbuznými, má pocit soběstačnosti, sice si nedojde na úřad zařídit dokumenty sám, ale může si sám uvařit, uklidit, může být prospěšný druhým ve smyslu, že bude moci navštívit nemocnou sousedku, kamarádku, nakoupit jí... Takový aktivní senior má i nadále zdravé sebevědomí, nebývá zapšklý a nerudný, naopak, okolí ho rádo kontaktuje.
Ne každý má ale to „štěstí“ zůstat aktivní…
Měli jsme pána, který upadl, zlomil si nohu, dlouho ležel a pomocí jen pokrčení a natažení nohy v rozsahu cca 10 cm, kdy jsme každý den o pár centimetrů přidali, se pán nakonec dostal do fáze, kdy byl znovu schopný se na nohu postavit. Často to jde, i když si mnozí myslí, že ne…
Vy věříte, že se dají neduhy stáří nějak oddálit?
V nemocnici na vyšetření přišla paní v doprovodu své dcery. Paní sice přišla o chodítku, ale byla fešanda, krásně oblečená jako do divadla, usměvavá, vitální, měla jasný úsudek, myšlení, bystrou mluvu, jen srdíčko a sluch jí nesloužily 100%. Při pohledu na rodné číslo jí bylo 103 let. Dcera, která ji doprovázela, byla ve věku 85 let též ve velmi vitálním stavu, bez nutnosti opory při chůzi a pohybovala se a pomáhala mamince velmi svižně. Obě vypadaly tak o 20 let mladší. Nutno podotknout, že obě byly štíhlé a celý život pracovaly lehce fyzicky. Paní, která přišla na vyšetření, byla profesně zahradnicí. Lze tedy usuzovat, že pokud se člověk celý život hýbe, jí střídmě, má pozitivní myšlení a má rád lidi, tak schází ke stáři mnohem pomaleji a osud je k němu milostivější.
Jaké jsou vhodné pohybové aktivity pro seniory?
Vhodné pohybové aktivity pro seniory máme popsané na webu. Ve své podstatě je to cokoli, co znamená pohyb a dotyčný je toho schopen, důležité jsou pohyby kloubů (chůze), cviky na rovnováhu (v praxe mají klienti problém jen zavřít oči a vydržet rovně stát, na to jsou vhodné cviky se zapřením o pevný bod (skříň, stůl) a zvedání nohy, dřepy apod.).
Co naopak není vhodné vůbec?
Co není vhodné jsou předklony bez držení, záklony, zvedání rukou nad hlavu bez opory. Velmi vhodné skupinové cvičení je Tchajti, joga, pilates… V principu cokoli, co je pomalejší s důrazem na přesnost provedení pohybu, optimálně podporující maximální rozsah pohybu. Pro aktivnější také Nordic walking, tedy svižná chůze se speciálními holemi. Nejsou dobrá rychlá, švihová (hůře se koordinují) nebo výrazně silová cvičení, která namáhají srdeční sval.
Co dělat, když mají senioři dnu nebo onemocnění kloubů, také je vhodné cvičit?
Pokud má senior dnu, jde o ukládání krystalů soli kyseliny močové do kloubu (v krvi se zjišťuje amoniak - NH3), čímž se škrábe chrupavka a ničí se. Kloub celkově degraduje, v akutní fázi, která se čas od času vrací, je kloub červený, bolestivý, oteklý, bolavý. V této akutní fázi doporučujeme aplikaci fokusované rázové vlny, která působí proti zánětu kloubu a celkově kloub zklidní. V klidové fázi je dobré, aby senior udržoval maximální rozsah pohybu v kloubu, tedy rukou si palcem nohu různými směry kroutí, ohýbá, vytahuje... Může využívat prstové ponožky nebo tzv. adjustační ponožky, korektory na palce, výborná je masáž nohou, klasická nebo reflexní, pro uvolnění svalového napětí a snížení otoku nohou. Dále jsou přínosné lázně nohou v teplé vodě, parafinu, rašelině apod. Samozřejmě senior užívá lékařem předepsané léky a hlavně dodržuje správné stravování.
Máte pár tipů, co mohou senioři cvičit nebo aplikovat doma, aby se udrželi fit?
Na doma - v sedě protahovat nohy: kroužit, napínat, tam, kde to jde, zvedat na nártech malou láhev s vodou, nebo prázdnou lahev jen pro koordinaci pohybu, stejným způsobem cvičíme ruce, dále to jsou samozřejmě procházky, když ne venku, tak po bytě, domě, je možné vytvořit i slalom, například z židlí (orientace v prostoru), dále cokoli, co cvičí jemnou motoriku, takže šití, háčkování, pletení nebo i modelářství.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.