Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Iva Bílková: Reflexní terapie dodá energii celému tělu, nachlazení může zkrátit z 10 dnů na dva

Reflexní terapie může být klíčem k celkové regeneraci těla i mysli. V tomto článku přinášíme rozhovor s naší vrchní fyzioterapeutkou Ivou Bílkovou, která vysvětluje principy reflexní terapie, její široké využití a benefity – od úlevy od bolesti až po podporu imunity a rychlejší zotavení z nachlazení.

Kde všude může pomoci reflexní terapie?

Reflexní terapie působí na změny prokrvení, ovlivňuje napětí svalů a eliminuje bolesti pohybového aparátu. To jsou změny lokálního charakteru. Dále reflexní masáž podporuje přirozené odplavování škodlivých látek ven z organismu a naopak přísun těch chybějících, obranných, zpět do těla. Hlavním cílem reflexní terapie je celkové obnovení energie v těle a navození příznivé psychiky. Může pomoci při neplodnosti, od problémů se spánkem, se zažíváním i alergií. Indikacemi reflexní masáže jsou převážně poruchy prokrvení končetin, drobné poruchy lymfatického systému a poruchy periferiích nervů většinou pro zhoršené vnímání nebo necitlivost.

Jako doplněk klasické léčby je vhodná při revmatu, bolestech zad a kloubů, migrénách, při funkčních onemocněních vnitřních orgánů či u poúrazových stavů. Dále pak při léčbě degenerativních a chronických obtíží páteře a kloubů jako jsou výhřezy plotének, artroza, spongyloza, či spongylartroza, kdy reflexní terapie uvolňuje svalové napětí, zlepší prokrvení a tím zvýší výživu tkáně.

Vypadá to na pořádný životabudič, který funguje téměř na všechno…

Je to tak. Reflexní masáž je též velmi nápomocná při obnově psychické pohody, při problémech se spánkem a jiných psychických problémech. Působí velmi zklidňujícím až relaxačním účinkem.

Za zmínění určitě stojí také tzv. Headovy zony, které vytvářejí mapu, kdy jsme na těle dle reflexního vyšetření kůže schopni určit onemocnění určitého vnitřního orgánu, proto je tato terapie také velmi často vyhledávána pro prevenci či podporu léčby vnitřních chronických onemocnění ledvin, srdce, plic, žaludku, žlučníku, střev atd. Headovy zóny se ale využívají i pro podporu funkce oka, ucha, ale i mozku jako např. poruchy koncentrace.

V neposlední řadě slouží k aktivaci drah a společnému obnovení správného krevního, mízního i energetického toku.

Na jakém principu reflexní terapie funguje?

Tato tisíc let stará léčebná technika (pocházející z východní Asie) je postavená na stimulaci tzv. reflexních bodů rozmístěných v reflexních zónách po celém těle. Vychází z toho, že všechny naše orgány a tkáně jsou vzájemně ovlivňovány složitými nervovými reflexními vazbami. A když někde dojde k energetické poruše, snaží se organismus pomocí reflexních vazeb tuto poruchu či onemocnění orgánů ovlivnit. Při reflexní terapii tak můžeme skrze speciální hmaty a tlaky na jednotlivých reflexních bodech působit na tělo nejen lokálně, ale lze jimi ovlivňovat i vzdálené propojené oblasti v organismu.

Co všechno reflexní terapie zahrnuje, jak vypadá?

Jedná se o manuální léčebný zásah na povrchu těla, v místech tzv. reflexních změn. Provádí se pomalu a na sucho, tedy bez oleje či krému. Začíná se diagnostikou, sledujeme anatomii těla, napětí, zbarvení kůže, reflexní změny. Při samotné masáži dodržujeme postupy, kdy postupujeme z povrchu do hloubky z centra do periferie, tahem vždy k srdci. výsledek reflexní masáže je ovlivněn intenzitou hmatů, plochou, časem i psychickým stavem klienta.

Nejznámější je reflexní masáž chodidel, ale jsou reflexní body i jinde na těle?

Využít se dají reflexní body rozmístěny po celém těle, obvykle bývají popisované body na zádech, šíji a pánvi, obličeji, uchu, dlaních, prstech a hřbetu ruky, chodidlech, prstech, okolí kotníků a nártu nohy, ale nejčastěji se jedná o ty na ploskách nohou. Při určování jednotlivých reflexních plošek se vychází kromě jiného z rozdělení lidského těla na 10 podélných zón, které probíhají ve stejných vzdálenostech celým tělem od hlavy až po konečky prstů na nohách, a na tři horizontální zóny, které jsou ohraničené kosterním systémem těla a kostrou chodidla.

Co vám prozradí první pohled na cizí chodidla?

Již od pohledu můžeme určit stavbu kleneb a tudíž diagnostikovat ploché nohy, či vysokou klenbu a od toho si odvodit problémy spjaté se špatným stereotypem chůze. Určitou degeneraci můžeme zpozorovat i na prstech nohou, např. vbočené palce apod. Více podrobností pak určíme palpací (pohmatem).

Dokážete pouze pomocí dotyku určit diagnózu?

Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Dle bolestivosti a reflexních změn, jako je barva nebo odpor kůže, potivost a otok daného místa, které reflexně spadá pod příslušný orgán, jde určit problém i jeho příčina, ale je důležité, aby diagnózu prováděl odborník. Reflexní terapii lze využívat spíše jako dopomoc při relevantních testech a následné léčbě.

Můžete některá reflexní místa na těle popsat, s čím souvisí?

Například v boltci ucha je promítnuté celé tělo ve tvaru, jako je miminko v bříšku. Tedy hlava, oči atd. mají reflexní body v místě boltce ucha, páteř je po obvodu zevní hrany boltce, pánev a její orgány jsou v horní části boltce, vnitřní orgány vždy uvnitř boltce směrem ke zvukovodu.

Na rukách v oblasti palce nacházíme body pro hlavu a šíji, ukazovák a malíček odpovídají horním končetinám, prostředníček a prsteníček odpovídají dolním končetinám. Orgány hrudníku a břicha palpujeme na straně dlaně, záda a břicho jsou naopak na hřbetu ruky.

Na chodidle jsou hlava, oči, mozek atd. v oblasti prstů nohy, krční páteř běží podél vnitřní klenby nohy, v plosce pak nacházíme orgány hrudníku břicha. Pánevní orgány stipulujeme v okolí vnitřního a zevního kotníku.

V oblasti šíje, zad a pánve máme speciální sestavu hmatů ovlivňující přímo daný pohybový obratlový segment a příslušné orgány, které jsou z daného míšního úseku inervované.

Je nějaký rozdíl mezi reflexní masáží nohou a rukou?

Mapa orgánů je na rukou i nohou stejná, dále se podobná mapa může nacházet i na uších. Pro lepší dostupnost i hmatatelnost se nejčastěji stimulují reflexní body na nohou. Ale záleží na klientovi či terapeutovi, kterou sestavu si pro terapii zvolí.

Jak moc má reflexní masáž společného s akupresurou? A jaký je v tom rozdíl?

Fungují na stejném principu – stimulaci reflexních bodů intenzivním tlakem prstu (nebo v případě akupunktury vpichem tenkých jehliček). To vede k odstranění energetické nerovnováhy jednotlivých orgánů v těle a harmonizuje průtok energie v meridiánech – akupunkturních či energetických drahách.

Hlavním rozdílem akupresury od masáže je to, že při akupresuře se soustředíme na několik určitých bodů, které stimulujeme, zatímco při masáži postupujeme více plošně. Princip je podobný.

Mohu masáží chodidel zastavit příznaky počínající nemoci, například chřipky?

Je pravda, že aktivujeme imunitní systém, což může někdy znamenat urychlení průběhu nemoci. Nicméně, když už bacil nebo vir do těla vstoupil a dochází k jeho množení a pacient na sobě cítí první počátky nemoci, tak nemoc reflexní terapie nezastaví. Ale dojde k aktivaci lymfocytů, které svou specifickou imunitní činností urychlí průběh nemoci a například nachlazení netrvá cca 10 dní, ale může být pacientovi do 2 dnů mnohem lépe, v případě, že se nachlazení takto stimuluje v úplném prvopočátku.

Mohu si nějak svépomocí ulevit reflexní masáží od bolesti lopatek a krční páteře ze sezení u počítače?

K tomuto je lepší asistence druhé osoby, kdy bude terapeut provádět terapii přímo na šíji a zádech. Ale jednoduchými masážemi si samozřejmě může ulevit i člověk sám. Ovšem nepůjde o cílené ovlivnění konkrétních reflexních zón, pokud je klient přímo nezná a není v tématu vzdělaný.

Může reflexní masáž pomoci od bolesti žaludku či nadýmání? A kde v takovém případě masírovat?

Ano, funkci žaludku a střeva lze reflexně ovlivnit. Klient může stimulovat energetickou dráhu žaludku a střev na chodidlech v oblasti mezi chodidlem a patou. Reflexní zóny pro žaludek jsou na vnitřní straně chodidla před patou a střeva jsou po celé ploše těsně mezi chodidlem a patou. Na vnitřní straně obou pat lze stimulovat také konečník proti zácpě.

A co bolest hlavy nebo bolest břicha během menstruace?

Funkci gynekologických orgánů stimulujeme v oblasti vnitřního kotníku a na patách na obou nohách.

Kolik masáží by měl člověk absolvovat a jak často, pokud chce vyřešit nějaký problém na svém těle?

To je velmi individuální, záleží na daném problému, reaktibilitě člověka a jeho fyzickém i psychickém stavu. Obecně bych však doporučila více než jednu návštěvu. Někteří klienti dochází preventivně pravidelně např 2x do měsíce pro udržení optimálního stavu.

Stane se, že přijde klient, s jehož problémem si lékaři nevěděli rady, a pomohla mu až reflexní terapie?

Při tomto je potřeba dávat si pozor na placebo efekt. Klient se může cítit lépe, daný problém však nezmizí. Nicméně je někdy dobré kombinovat reflexní terapii s viscerální terapií zaměřenou přímo na masáže vnitřních orgánů nebo fyzioterapií. Odstranit mohou tyto metody různé nemoci včetně srdeční arytmie, což je zrovna případ jedné klientky, ale je potřeba zdůraznit, že nemoc orgánů nemůže mít v takových případech příčinu v orgánu (např. bolest žlučníku z důvodu ucpaného žlučovodu z důvodu kamenů). U srdce nebude reflexní terapie fungovat, pokud je porucha přímo ve vedení vzruchu ve svalovině, např. tzv AV uzlech. Reflexní terapie, viscerální terapie nebo fyzioterapie naopak velmi dobře zabírá, pokud má funkční porucha orgánů příčinu mimo daný orgán, např. v blokádě páteře, svalovém napětí v oblasti daného orgánu (např. bránice, břišní svaly...) aj.

Je možné pomoct reflexní terapií člověku, který má problém s pohyblivostí po mrtvici? Nebo necítí například prsty na nohou či ho neustále mravenčí v ruce?

Toto je jedna z velkých indikací reflexní masáže, samozřejmě záleží na rozsahu poškození nervové soustavy, avšak stav se dá pomocí reflexní masáže zlepšit, někdy i zcela obnovit.

Může reflexní terapie pomoci s alergií?

Mohla by pomoci s dočasným uvolněních dýchacích cest, však samotnou reakci nezastaví. Každopádně využívá se jako součást komplexní léčby alergií nebo astmatu, hlavně stimulací reflexních bodů na uchu a ruce.

Je možné masáží chodidla odblokovat páteř?

Samo o sobě to takto nefunguje, je nutné připojit i masáž daného úseku na zádech, obvykle je ale reflexní terapie kombinovaná s fyzioterapií.

Máte nějaký masážní trik, jak se zbavit únavy?

Masáž jakákoliv působí relaxačně a dokáže navodit pocit klidu a úlevy. Komplexně působí spolu s relaxační hudbou (muzikoterapie). Velmi dobře proti únavě zabírá masáž hlavy, šíje a obličeje.

Je nějaký druh reflexní masáže, na který nedáte dopustit a sama si ho často provádíte?

Stimulace chodidel pomocí míčku s bodlinkami (ježek), po celém dni na nohou je to skvělá úleva od napětí. Velmi ráda používám i body na obličeji proti nachlazení nebo při popálení na končetinách.

Nastává nějaká doba v životě člověka, kdy by neměl reflexní masáž podstoupit a může pro něj být i nebezpečná?

Mezi kontraindikace patří hlavně akutní stavy a onemocnění, kožní problematika, ekzémy atd. transplantace orgánů, stavy vyžadující klidový režim, horečky apod.

Je vhodná i pro děti?

Od určitého věku je stejně prospěšná jako pro dospělé, hlavně je potřeba, aby dítě vydrželo klidně ležet po určitý časový úsek (cca 8 let).

Co nejsložitějšího jste během praxe s reflexní terapií řešila?

Paní po cévní mozkové příhodě. S paní jsem strávila pouze čtyři hodiny v rámci dvou týdnů, ale i tak se jí zlepšila motorika na pravé ochrnuté straně těla a její stav se zlepšil i psychicky. Bohužel, terapie není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Paní tedy více nepokračovala, ale obě jsme viděly, že terapie má kýžený efekt.

 

Rozhovor vyšel také na www.zena-in.cz.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Napište nám