Parkinsonova choroba
Otázka
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s rehabilitací u Parkinsonovy choroby. Jak by měla být častá a jaké metody případně používáte?
Moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
fyzioterapie by měla být u Parkinsonovy choroby především pravidelná, optimálně by měl pacient mimo terapií každodenně cvičit doma. Fyzioterapie se zaměřuje na specifické pohybové obtíže pacienta (lze využít libovolné metody dle uvážení a zkušeností fyzioterapeuta), zejména na protahování zkrácených svalů a nácvik relaxace a posilování extenzorových skupin svalů (tzn. svalů, které natahují končetiny a pohybují s nimi vzad a také svalů napřimujících páteř). Důležitou součástí terapie je aktivní aerobní trénink využívající švihových a rytmických pohybů.
U této diagnózy je nezbytně nutná co nejčastější (nejlépe každodenní) fyzická aktivita, doporučuje se zejména Nordic walking, tanec či jakékoli rytmické cvičení nebo třeba chůze na pásu.
Co se týká fyzikální terapie, výzkum ukazuje, že fokusovaná rázová vlna (FSW) má terapeutický potenciál při léčbě neurologických onemocnění (jako je např. Parkinsonova choroba). Působí na zvýšení propustnosti hematoencefalické bariéry, a tak dochází k lepší průchodnosti farmak s velkými molekulami (antibiotika, chemoterapeutika apod.). Efekt zvýšené průchodnosti hematoencefalické bariéry je navíc vratný, tudíž můžeme i naopak snížit riziko možných infekcí. Tento potenciál je ovšem ještě potřeba prozkoumat v dalších studiích.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
tým FYZIOkliniky
Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.